Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Niť z prízrakov
Under the Silver Lake
Love, Simon
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Tully

NIŤ Z PRÍZRAKOV

Keď v júni minulého roka britský herecký talent Daniel Day-Lewis ohlásil ukončenie aktívnej kariéry, viacerým filmovým fanúšikom ostalo smutno. Jeho jedinečné herecké umenie, schopnosť ...
Keď v júni minulého roka britský herecký talent Daniel Day-Lewis ohlásil ukončenie aktívnej kariéry, viacerým filmovým fanúšikom ostalo smutno. Jeho jedinečné herecké umenie, schopnosť ...

Keď v júni minulého roka britský herecký talent Daniel Day-Lewis ohlásil ukončenie aktívnej kariéry, viacerým filmovým fanúšikom ostalo smutno. Jeho jedinečné herecké umenie, schopnosť stvárňovať rôznorodé postavy a tiež dobrý vkus pri výbere filmov, budú striebornému plátnu chýbať. Práve v týchto dňoch sa do slovenských kín dostáva jeho posledný titul, Niť z prízrakov.

Za režisérsku stoličku si sadol americký tvorca Paul Thomas Anderson, s ktorým Day-Lewisom spolupracoval už druhýkrát. Daniel Day-Lewis získal zatiaľ troch Oscarov (Moja ľavá noha, Čierna krv a Lincoln) a na ďalších troch bol nominovaný. A všetko sú to sošky pre najlepšieho herca. Niť z prízrakov bude tak pravdepodobne poslednou nomináciou pre tohto charizmatického herca.

Daniel Day-Lewis aj v poslednom filme dokazuje, že autentické herectvo má stále v malíčku. Tentoraz sa prevtelil do svojského módneho návrhára Reynoldsa Woodcocka, žijúceho v povojnovom Londýne, v päťdesiatych rokoch minulého storočia. V elegantnom ateliéri Woodcock oblieka do krásnych šiat smotánku, filmové hviezdy či inú nóbl spoločnosť. Luxusné kašmíry a vlnené látky pripravuje len pre prvotriedne zákazníčky s vkusom a, samozrejme, s plnou peňaženkou.

Renyholdsov biznis je riadený pragmaticky, s presným a nemenným načasovaním jeho sestrou Cyril, ktorá je, podobne ako on, starou dievkou. Emócie Reynolds zo života vytesňuje a kvôli tvorivej práci si pripúšťa len minimum rušivých elementov. Po jeho boku sa často ukazujú mladučké dievčiny. Ale ako to už s múzami býva, keď sa „vyčerpajú“, Reynolds ich posiela preč.

Dej filmu zachytáva čudáckeho návrhára na vidieku, kam odchádza z veľkomesta relaxovať. V reštaurácii stretáva svoju novú inšpiráciu – hanblivú čašníčku Almu. Tá síce do jeho života vstúpi ako mnohé iné, ale niečo sa zmení. Alma totiž okamžite pochopí možný a rýchly koniec ich vzťahu a tak svoj zdanlivo submisívny prístup premieňa v niečo silnejšie, v lásku. Reynolds sa do Almy úprimne zamiluje. Tento novoobjavený cit však začne výrazne (a prekvapivo negatívne) ovplyvňovať jeho tvorbu. Reynolds narazí na rokmi overené a zabehnuté pravidlá, ktoré si vybudovali s prísnou sestrou.

Almin milostný príbeh s Reynoldsom je však zobrazený autenticky, bez klišé a milenci v ňom nevyzerajú nasladlo s prehnanými emóciami. Reynolds kreatívne pracuje a Alma mu pomáha s praktickým životom. Film napriek popisu však nie je len romantickou drámou. Anderson vtiahol do filmu aj kus nepokoja, kus thrilleru a tiež komédie. Cituje v ňom dokonca aj Alfreda Hitchcocka. Napríklad vo výbere mien – Woodcock (znie podobne ako Hitchcock) a Alma (reálne meno Hitchcockovej manželky), ktorá sa sama stala režisérovou spolupracovníčkou, ako Alma Reynoldsovou.

Snímka Niť z prízrakov obsahuje niekoľko inovatívnych a vtipných momentov. Diváka však môže zo začiatku prekvapiť zdanlivo pomalé tempo, ale takéto výčitky nie sú vôbec na mieste. Film má svoj rytmus už od prvých minút a žiadne ďalšie zrýchľovanie či väčší počet strihov nepotrebuje. Vedenie Paula Thomasa Andersona už v predošlých dielach (napríklad skvelá Skrytá vada, Master, Čierna krv) potvrdilo jeho mimoriadne kvality, ako v rozprávaní príbehu, originálnom scenári a aj vedení hercov. K pôsobivému vizuálu napomáha tiež fascinujúca kamera a zvuk. Zosilnené kliknutia uzáveru špendlíka či štipca, majú svoj podiel na celkovom vyznení filmu.

Okrem režiséra treba jednoznačne vyzdvihnúť troch hlavných protagonistov. Daniel Day-Lewis (Lincoln, Čierna krv) je vo svojej úlohe takmer dokonalý a svojím charizmatickým prejavom, pomalým tempom reči a úsmevom si získa srdce každého diváka. Predstaviteľka Almy, mladučká Vicky Krieps (Kolónia, Najhľadanejší muž), však neostáva svojmu hereckému partnerovi nič dlžná. Svojou presvedčivosťou a jemnou silou je mu na plátne rovnocennou partnerkou. Postavu Reynoldsovej sestry Cyril si zahrala dlhoročná opora filmov britského režiséra Mike Leigha - Lesley Manville (napr. Ďalší rok), ktorú vystrihla ako presne ušitú a nažehlenú rovnošatu. Bravúrny výkon jej taktiež vyniesol nomináciu na zlatú sošku.

V Andersonovej novinke dominuje aj hudba Jonnyho Greenwooda. Pôsobivý soundtrack je plný citlivých melódií, ktoré dotvárajú dobový kontext a ideálne dopĺňajú celkovú skladačku snímky. Majstrovské melódie sú tou pravou niťou, ktoré držia vizuálnu krásu a oslavu obliekania pevne dohromady.


Phantom Thread (USA, 2017, 130 min.)
Réžia: Paul Thomas Anderson. Scenár: Paul Thomas Anderson. Hrajú: Vicky Krieps, Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Sue Clark, Joan Brown ...

2018-02-011.2.2018 | Barbora Gvozdjáková
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma/Romantický
130 min
USA
2017
1.2. 2018
24.11. 2017
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
9 z 10
9 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
serial moze byt zaujimavo natoceny, dobry herci, legendarny reziser, ale ked som sa pozrel na zapletku (t.j. asi priser... >
Milujem takéto "pokračovania"... prvá časť bola výrazná hlavne kvôli režírovaniu Denisa Villeneuvea, mám pocit že toto b... >
Mala 12rocna zostroji jegera,a to uz je jaka blbost .. Rekruti su skoro same deti, uplna tragedia to obsadenie hercov. ... >
a ne že recenzia bude až v nedelu, šup do kina na predpremieru, a oslavne spevi nech už tu znejú od štvrka rána;) >