Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Thor: Ragnarok
The Lion King
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell

THOR: RAGNAROK

Očakávania na tretieho Thora jasne definovala prvá ukážka: hrdina na inej planéte, mastí sa s Hulkom, do toho hrá Led Zeppelin a v prestrihoch Cate Blanchett ako nový zloduch. Ako to celé zapadne...
Očakávania na tretieho Thora jasne definovala prvá ukážka: hrdina na inej planéte, mastí sa s Hulkom, do toho hrá Led Zeppelin a v prestrihoch Cate Blanchett ako nový zloduch. Ako to celé zapadne...

Očakávania na tretieho Thora jasne definovala prvá ukážka: hrdina na inej planéte, mastí sa s Hulkom, do toho hrá Led Zeppelin a v prestrihoch Cate Blanchett ako nový zloduch. Ako to celé zapadne do Marvel univerza, dostaneme sa na Zem a odolali tvorcovia urobiť ďalších Avengers?

Odpovede sú pozitívne. Bratská rivalita Thora a Lokiho dostáva nového súpera, na ktorého je aj Odin krátky. Volá sa Hela, je to bohyňa smrti, v Asgarde má (ne)peknú minulosť a vracia sa z vyhnanstva. Bojovať sa proti nej poriadne nedá a nájsť proti nej zbraň si vyžaduje cestu aj mimo domáceho sveta. Thor pristane v inom svete, kde stretáva Hulka (a očividne sem zablúdia aj mnohí ďalší), ktorý by sa mu celkom hodil na záchranu domova skôr ako nastane bájny koniec Ragnarok.

Ako to celé zapadne do Marvel univerza? Prekvapivo dobre. Taika Waititi robil doteraz najmä krátke a nezávislé filmy. Nie je mi jasné, ako v ňom niekto uvidel talent na megablockbuster tohto rangu, ale jeho angažmán sa vyplatilo. Zrejme aj on si uvedomil, kam sa dostala súčasná séria Marvelu a že cesta
mimo súčasný seriálový rámec (áno, ani na tohto Thora sa nedá ísť ako na samostatný film) vedie cez odlišný pohľad na žáner. Spider-Man stavil na YouTube generáciu a entuziazmus, tu sa ide po paródii pre fanúšikov.

Cítiť to na viacerých miestach a najviac na dialógoch, ktoré sú úmyselne prerušované, keď sa to tvorcom hodí cez situačný gag ako že dakto dostane guľu do hlavy či náhodou niečo preletí. Tých momentov je vo filme veľa, vďaka nim sa stal menej predvídateľný a podstatne viac odľahčený – čo môže byť malé mínus pre tých, čo čakajú dramatickú akciu. No funguje to paradoxne lepšie ako v Strážcoch galaxie 2, ktorí strašne kulminovali medzi smutnými a dramatickými momentmi. Pri Thor trojke autori zvolili ľahšiu nôtu, veľa humoru, komentovanie, doberanie sa a občas góly do vlastnej...

Iste, nemôže to fungovať v každom filme ako už nemôže mať každý film soundtrack a la Strážcovia, efekt sa rýchlo opozerá. Plus je, že Thor dokáže žiť najmä z vlastnej mytológie a na Avengers toľko neodkazuje, skôr sa parodujú. Cudzie elementy nechýbajú, sme v spojitom univerze, ale na Zemi sme minimálne, čo je obrovské plus. Nikto už nechce pozerať ďalšie kolosálne deštrukcie mrakodrapov.

Thor nepotrebuje veľa planét, ani nových postáv, no keď už niekoho angažuje, má miesto v scenári. Hlavné trio Thor-Loki-Heimdall je doplnené o novú Valkýru, prekvapivo dobrá Tessa Thompson. Zlá Hela alias Cate Blanchett je úžasná, ale opäť má Marvel záporák málo priestoru a uživila by viac scén. Ich dejové pozadie je dobré a spoločný flashback famózny, pri IMAX plátne vám padne sánka. Je to pomrkávanie na súčasného diváka, že ženy majú silu aj u Marvela a nielen v DC? Pekná zhoda náhod.

Hulk je využitý dobre, niektorí môžu namietať čosi k jeho detinskému správaniu, no reunion je silný a akčná scéna prekvapivo úderná! A celá nová planéta, kde exceluje Veľmajster Jeff Goldblum, sa napokon ukazuje byť ako zábavné miesto a na IMAX je takmer neustále v plnom formáte, čo zvýrazní celkový dojem. A Immigrant Song od Led Zeppelin je zaujímavo vložený a správne reže uši viac ráz. To Mark Mothersbaugh zložil syntetickú hudbu ako vystrihnutú z 80. rokov a vkladá motívy do akcie svižne, no chýba u nej celistvý pocit. No je to odbočka od tradičného burácania, niektorým sa zapáči.

Thor: Ragnarok je jasná povinnosť pre fanúšikov Marvel univerza. No aj tí, čo už neraz lámu palicu, by mohli prísť do kina. Je zábavnejší, má veľa odkazov, no zároveň prekračuje tieň seriálovosti, ktorú často filmom vyčítam. 130 minút núka výborne tempo, nové postavy sú zábavne, akcia obrovská a na plátne to spĺňa mnohé predpoklady. Nikdy to nebude mohutný samostatný zážitok, no ten už tvorcovia nechcú servírovať. Kým však budú vymýšľať také variácie ako Ragnarok, máme si čo užiť.


Thor: Ragnarok (USA, 2017, 130 min.)
Réžia: Taika Waititi. Hrajú: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Idris Elba, Jeff Goldblum...

2017-11-033.11.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
130 min
USA
2017
2.11. 2017
10.10. 2017
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Mal som si rezenciu precitat skor, nemal by som vysoke ocakavania a sklamanie by bolo mensie, davam 5/10 max >
super film >
Nikto by sa nemal hrabat v duši ani vo svojej a cudzej."nemá pravo"a pod.život plynie a ide...treba žiť ako pride... >
Dufam,ze sa mu to podari! To by bol prvy slovak.drxim mu palce!! >