Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Piatu loď nakrúti Iveta Grófová
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

Piatu loď nakrúti Iveta Grófová

Peter Konečný | 2.1.2013

Prvý román Moniky Kompaníkovej „Piata loď“ ocenený prestížnou literárnou cenou Anasoft litera 2011, čaká v rozsahu rokov 2013-2014, filmová adaptácia. Príbeh dvanásťročnej Jarky, ktorá si spolu so svojim mladším vystrašeným kamarátom založí v záhradnom domčeku malú tajnú rodinu, presne takú, akú sama nikdy nemala, zaujal talentovanú Ivetu Grófovú (Až do mesta Aš). Táto skvelá slovenská kniha s výnimočným popisom pocitov, prostredia a sujetovou stavbou, by tak mohla dostať pozoruhodné filmové spracovanie. Monika Kompaníková v rozhovore pre Českú televíziu povedala „Verím, že Iveta film nakrúti tak, ako by som ho spracovala ja, keby som bola filmárkou“.   

Hodnotenie poroty ceny Anasoft litera (v zložení René Bilik, Ján Gavura, Mila Haugová, Juraj Kušnierik a Ján Štrasser) "... je to silný príbeh, ktorý ťaží z napätia a očakávania čitateľov. Monika Kompaníková mu dáva tvar svojimi vynikajúcimi pozorovacími schopnosťami s dôrazom na detail, čo je znakom skutočného prozaického talentu a nevyhnutnou podmienkou na to, aby vznikol skvelý román".

Porotcovia najviac na románe ocenili to, že "popri príbehu sa rozohráva psychologická experimentálna štúdia človeka, nie vzdialená takým dielam ako Goldingov Boh múch. Neprehliadnuteľná je línia vývoja či premeny ženy od detského a tínedžerského veku až po starobu. Kľúčovým a do očí bijúcim znakom tejto knihy je napätie medzi tínedžersky uvoľneným jazykom a príbehom, ktorý je v tomto jazyku vyrozprávaný".


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín