Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Zomrel Nicolas Roeg, tvorca sci-fi The Man Who Fell to Earth
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

Zomrel Nicolas Roeg, tvorca sci-fi The Man Who Fell to Earth

Erik Binder | 14.12.2018Britský režisér Nicolas Roeg, londýnsky rodák, umrel v piatok v noci 23.11. vo veku 90 rokov. Roeg začínal ako kameraman a k tejto profesii pridal po dvadsiatich rokov s kamerou aj réžiu. Jeho najúspešnejším a umelecky najhodnotnejším obdobím sú 70. roky minulého storočia.

V rozmedzí rokov 1970 až 1980 nakrútil svetoznáme snímky, ako Predstavenie, Walkabout, Teraz sa nepozeraj, Muž, ktorý spadol na Zem alebo Bad Timing. Prvá z nich je drsná gangsterka s Mickom Jaggerom a Jamesom Foxom, ktorá sa postupne zmení v halucinogénny trip, kde sa stierajú hranice medzi realitou a fikciou. Cesta je filozofickou úvahou nad vzťahom prírody a človeka. Sledujeme príbeh dvoch detí z austrálskeho veľkomesta na nedobrovoľnej ceste austrálskou divočinou v spoločnosti jedného pôvodného obyvateľa krajiny. Teraz sa nepozeraj je psychologickým hororom o smútku nad stratou dieťaťa odohrávajúceho sa v Benátkach. V hlavných úlohách utrápených rodičov sa predstavili Donald Sutherland a Julie Christie.

Muž, ktorý spadol na Zem patrí medzi najoriginálnejšie sci-fi o návšteve z vesmíru a ponúka príbeh vysokointeligentného mimozemšťana v stvárnení Davida Bowieho skúmajúceho možnosti kolonizácie Zeme jeho rasou. Bad Timing je psychologickou štúdiou zláštneho milostného vzťahu s Artom Gartfunkelom, Theresou  Russell a Harevym Keitelom v hlavných úlohách. Posledným Roegovým filmom je nadprirodzený thriller Pýchavka z roku 2007, do ktorého opäť po rokoch obsadil Donalda Sutherlanda, okrem neho si tu zahrali Kelly Reilly a Miranda Richardson. Roeg bol pomocným režisérom historických veľkofilmov Lawrence z Arábie a Doktor Živago legendárneho megalomana Davida Leana.

Ako kameraman nasnímal také filmové klasiky, ako sci-fi 451 stupňov Fahrenheita (Francois Truffaut), horor Maska červenej smrti (Roger Corman) alebo adaptáciu románu Thomasa Hardyho Ďaleko od hlučného davu (John Schlessinger).


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín