Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > V Slovenskom rozhlase sa uskutoční projekcia dokumentu Krištáľový fantóm
The Lion King
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell

V Slovenskom rozhlase sa uskutoční projekcia dokumentu Krištáľový fantóm

Peter Konečný | 20.2.2018Verejné podujatie sa začne o 17:00 v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bratislavskou premiérou filmu českého režiséra Pavla Palečka - Krištáľový fantóm. Ide o voľné pokračovanie dokumentu o komunistickom prokurátorovi Karlovi Vašovi. Opisuje príbeh jeho dcéry Galiny a Milana Píku, syna generála Heliodora Píku, prvej obete komunistických justičných vrážd v 50. rokoch a najznámejšej obete Karla Vaša.

„Všetko sa začalo na premiére môjho prvého filmu v Bratislave. Dcéra Karla Vaša nás vtedy poprosila, aby sme tam prečítali jej ospravedlnenie všetkým obetiam jej otca. Večer po premiére jej Milan Píka zavolal na mobil. V ten moment sa začal príbeh, ktorý je druhým dielom filmu o človeku, ktorý zničil tisíce životov a ktorého dcéra sa dodnes vyrovnáva s tým, že jej otec je zločinec. Podobne ako Milan Píka sa nikdy nezmieri s tým, že jeho otec bol nespravodlivo popravený,“ priblížil režisér Pavel Paleček, ktorý sa spolu s generálom Milanom Píkom zúčastnia štvrtkového premietania.

Nasledovať bude diskusia Čo zostalo po Víťaznom februári o dôsledkoch komunistického prevratu a vyrovnaní sa s nimi. Zúčastnia sa jej politickí väzni z 50. rokov, historik Jerguš Sivoš a Pavel Paleček.

Na záver je pripravená vernisáž výstavy Nenechali sa zlomiť, pozostávajúca z portrétov 15 politických väzňov a ľudí prenasledovaných komunistickým režimom v 50. rokoch. Vďaka sile svojho charakteru boli schopní vzdorovať podmienkam za hranicou ľudskosti a nepoddali sa ani najťažším perzekúciám. Snímky fotografky Kataríny Ácel-Gálikovej vznikli ako súčasť knihy, ktorú na túto tému pripravuje redaktorka RTVS Soňa Gyarfašová. Vyjsť by mala koncom roka.

Dokument Krištáľový fantóm uvedie Dvojka v televíznej premiére v deň výročia udalostí 1948 – v nedeľu 25. februára o 14:00.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín