Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Diváci v Austrálii majú kontakt s naším filmom
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

Diváci v Austrálii majú kontakt s naším filmom

PR | 13.9.2017Piaty ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii prinesie výber z najnovších aj archívnych titulov našej kinematografie. V Melbourne sa začne prehliadka už v piatok 15. septembra 2017, v októbri sa pridajú mestá Canberra (11. – 14. 10. 2017) a Perth (18. – 21. 10. 2017), divákov v Sydney poteší ponuka českých a slovenských filmov hneď dvakrát – v októbri tohto roku (27. a 28. 10.) a na budúci rok v marci. V júli sa v rámci Queensland Film Festivalu hrali v Brisbane štyri filmy Juraja Herza. Organizátori s potešením konštatujú, že austrálske publikum má veľký záujem o európske filmy.

Český a slovenský filmový festival v austrálskych mestách je unikátnou príležitosťou zviditeľniť tam slovenský a český film v širšom kontexte. Aktuálny, piaty ročník festivalu prináša možnosť malej bilancie: teší nás, že sa za tú dobu stal z menšej akcie v Melbourne vyhľadávaný festival v štyroch hlavných austrálskych mestách. A že to nie je len prehliadka pre pár slovenských, českých starousadlíkov, ale výnimočná udalosť aj pre Austrálčanov, ktorí sa na festival vracajú. Vďaka ich záujmu môžeme mať dobrý pocit z toho, že naša zaoceánska snaha má zmysel,“ povedala producentka za slovenskú stranu Silvia Panáková zo spoločnosti Arina Film production.   

Zatiaľ je potvrdených desať celovečerných a štyri krátke, koprodukčné slovenské filmy. Ide najmä o nové snímky, archívne sú zastúpené československým filmom Obchod na korze (1965, r. Ján Kadár). Prehliadku v Melbourne aj v Canberre slávnostne otvorí najnovší film režiséra Petra Bebjaka Čiara. Súčasná kinematografia sa predstaví aj prostredníctvom držiteľa Krištáľového medveďa z Berlinale 2017 Piatu loď (r. Iveta Grófová), držiteľa českej Národnej filmovej ceny Český lev za rok 2016 vo viacerých kategóriách, vrátane najlepšieho filmu, a tiež držiteľa Národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2016 vo viacerých kategóriách, oceňovaný film Učiteľka (r. J. Hřebejk), ktorý je aktuálne nominovaný na Európsku filmovú cenu, Masaryk (r. Julius Ševčík), držiteľ českej Národnej filmovej ceny Český lev za rok 2016 za najlepšie ženské herecké výkony v hlavnej a vedľajšej role Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), ale aj na MFF Art Film Fest Košice ocenený režijný debut Terezy Nvotovej Špina. Nebudú chýbať ani adaptácie Dominika Dána Červený kapitán (r. Michal Kollár) a Únos (r. Mariana Čengel Solčanská) či divácky úpešný film Všetko alebo nič (r. Marta Ferencová) a film pre celú rodinu Anjel Pána 2 (r. Jiří Strach). Režisér Jiří Strach sa zúčastní osobne na festivale v Sydney, kde uvedie svoj film a po projekcii bude aj diskusia.

Aktuálny ročník festivalu v Melbourne a Canberre nesie tému Susedia, vďaka ktorej je do prehliadky zaradená aj štvorica maďarských filmov režiséra Zoltána Fábriho.

V štvorici krátkych filmov figurujú: Solar Box (r. Lukáš Sigmund), Mňau (r. Marek Jasaň), Jahodové dni (r. Eve Sekerešová) a Atlantída, 2003 (r. Michal Blaško).


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín