Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > NFF 17: Bogart, Mitchum a noirový expres do Mexika
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

NFF 17: Bogart, Mitchum a noirový expres do Mexika

Michal Šmajda | 21.4.2017Druhá polovica augusta sa v českom festivalovom kalendári už tradične nesie v znamení komornej oslavy filmu noir. Nosnou sekciou tohtoročnej dramaturgie sú Vlaky vo filme noir, ktorá ponúkne tieto štyri tituly: vianočne ladenú krimi-komédiu Dáma vo vlaku (Lady on a Train, 1945, Charles David) s "muzikálovou" Deanou Durbin, historický thriller Vysoký cieľ Anthonyho Manna (The Tall Target, 1951), potom ďalší noirový thriller odohrávajúci sa takmer celú minutáž vo vlaku - Nebezpečný útek (Narrow Margin, 1952, Richard Fleischer) či klasiku Fritza Langa - Ľudská beštia (Human Desire, 1954) s osvedčenou dvojkou Glenn Ford - Gloria Grahame (Veľký záťah).

5. ročník Noir Film Festivalu, to bude aj kráľ cynizmu a elegantnej drsnosti - Humphrey Bogart. Práve jemu bude venovaný herecký mini-profil. S mužskou noirovou hviezdou č.1 sme mali tú česť už hneď počas premiérového ročníka v Kokoříne, kedy sme videli jeho azda najslávnejšie filmy noir: hard-boiled adaptácie Maltézsky sokol, Hlboký spánok a Temná pasáž. Teraz pre nás dramaturgovia pripravili lúpežnú gangsterku Vysoko v horách (High Sierra, 1941, Raoul Walsh) či komorný, psychologický thriller Konflikt (Conflict,1945) Curtisa Bernhardta. A tešiť sa môžete na ešte ďalšie dva tituly s Bogiem! Nájdu sa nejaké tipy?

Čo sa týka obligátnej exotiky (v zmysle neamerickej, noirovej produkcie), po Nemecku tento raz aj geograficky navštívime exotiku, a síce Mexiko (napr. Kľačiaca bohyňa /La diosa arrodillada/ z 1947). Chýbať nebude tradičná perlička v podobe československých noirov (Nádej od Karela Kachyňu, 1963 alebo Svedomie od Jiřího Krejčíka, 1948) ani herecké pocty, ktoré sa tento rok zložia noirovej femme fatale Lizabeth Scott a Robertovi Mitchumovi, ktorý by v auguste oslávil 100 rokov. Reportáž z minulého ročníka si môžete prečítať TU. Už len spomeňme, že kráľovský hrad Křivoklát bude mať svoje festivalové brány otvorené od 17. do 20. 8. 2017. Vidíme sa? (zdroj: NFF)


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články