Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > IMAX jedinečný zážitok aj v roku 2017
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

IMAX jedinečný zážitok aj v roku 2017

PR | 13.4.2017Prívalom technológií a ich dostupnosťou ľudia čoraz viac chodia do kina za filmovým zážitkom. Obrovské plátno široké 23 metrov a vysoké 13,5 metra je len na jedinom mieste na Slovensku – v bratislavskom kine CINEMAX BORY. Kinosála prináša najmodernejšie 2D a 3D technológie spolu s kvalitným zvukovým nXos2 IMAX systémom. IMAX vďaka bližšiemu sedeniu a väčšiemu plátnu divákovi prináša oveľa väčší filmový zážitok. Divák má pocit, že to čo sa deje pred jeho očami, sa neodohráva iba na plátne, ale recipient – divák je súčasťou príbehu, čo mu umožňuje oveľa lepšie zžitie s dejom.

Nástupom filmov ako Avatar sa začala éra kvalitného 3D obrazu. Za skvelým IMAX 3D obrazom sa skrýva dvojica presne nakalibrovaných 2K projektorov, ktoré prinášajú o 40% lepší kontrast a 60% vyšší jas ako iné technológie. Obe premietačky pritom premietajú dva samostatné obrazy. Jeden pre ľavé a druhý pre pravé oko. Zakrivenie a veľkosť plátna má priniesť zlepšenie divákovho pohľadu na plátno, a tak zabrániť ,,dvojitým obrazom", teda javu, ku ktorému častokrát dochádza pri sledovaní filmov na 3D televízoroch. Pri nosení špeciálnych lineárne polarizovaných okuliarov sa odporúča, aby diváci čo najmenej nakláňali hlavu do strán.

Ale prečo by chcel divák pri tak veľkom plátne vôbec naklánať hlavu o 45 stupňov? Vďaka tmavým a pohltivým materiálom sa nestane, že by divákovi prekážali nechcené odrazy od sedadiel pred ním, čo často prekáža hlavne ľudom s okuliarmi. Ak však nie ste fanúšikom akčných scén s mečmi dotýkajúcimi sa vášho nosa a príšery sú pre vás príliš realistické a vybiehajú z plátna, odporúčam vám zvoliť radšej klasickejšiu RealD 3D technológiu. Netreba však zabúdať na to, na aký film ste sa rozhodli ísť, pretože nie v každom filme sú 3D efekty využívane rovnako.

Okrem obrazu IMAX prináša aj nXos2 zvukový systém, prinášajúci do kinosál nový priestorový zážitok. Dynamický rozsah zvukového systému má priniesť divákovi čo najlepší zážitok z najtichšej, ale aj najhlasnejšej pasáže filmu. Aby divák dokázal naozaj prežiť zvukový zážitok musí byť k tomu v sále dosahnuté ,,ticho''. Tomu taktiež napomáha špeciálne akusticky upravená miestnosť.

V kinosále sa už nenachádza  otravná a hlučná ventilácia, ale taká, ktorá sa dokáže prispôsobovať. IMAX zvukový systém vďaka veľkému výkonu zosilňovačov a špeciálne navrhnutým full range reproduktorom podporeným aj subwoofermi prenášajúcimi kmitočty od 23 Hz (bežne až od 40Hz) hravo roztrasú kinosálu a umocňujú napríklad štart raketoplánu. V kinosále sa nachádza aj nainštalovaný mikrofón a ním sa zvukový systém pravidelne denne kontroluje a zisťujú sa akékoľvek problémy s reproduktormi. Každý IMAX film je okrem obrazu aj zvukovo optimalizovaný a zvlášť re-mixovaný pre tento formát a prehráva sa bez kompresie. Tak ako aj iné formáty ako Dolby Atmos alebo Auro 3D aj IMAX pridal k klasickému 7.1 systému bočné a vrchné reproduktory.

Spojenie obrazu a zvuku v takomto formáte divákovi vytvára obdivuhodný IMAX zážitok. Dnešné technológie nám do kín prinášajú už nielen re-mastrovaný obraz, ale filmy sa snímajú priamo na IMAX kamery. To otvorilo úplné nové možnosti a prácu práve v tomto divácky žiadanom formáte. V roku 2017 sa teda môžeme tešiť na filmy natočené a spracované čisto IMAX technológiou: Dream Big, Transformers- The Last Knight, Inhumans.  Vo veľkej miere sa IMAX kamery využívali aj pri nakrúcaní scén Star Wars - Epizóda 9, Sully alebo Dunkirk.

Prečo teda diváci platia viac za IMAX 3D filmy? Je to hneď z niekoľkých možných dôvodov. IMAX prináša špeciálne navrhnuté kinosály s bližším sedením k väčšiemu plátnu, jasnejší obraz hraný z dvoch projektorov, špeciálnu zvukovú technológiu a prinášajú obraz nakrúcaný špeciálnymi IMAX kamerami. Samozrejme, že niektoré kiná, ktoré používajú formát RealD 3D ohurujú lacnejšími vstupenkami, ako aj veľkým plátnom, no odráža sa to aj na kožených hlučných stoličkách s úzkymi opierkami a malým priestorom na nohy, či absolútne absurdným znemožnením uloženia si nápoja vedľa seba.

Michal Horváth


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články