Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ten, kto ťa miloval
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell
Dumbo

TEN, KTO ŤA MILOVAL

S Máriou Poledňákovou sme si spájali detský televízny svet. V novom miléniu začala krotiť krokodílov a bozkávať ako boh či diabol. Prehupla sa do paberkovania svojej dávnej slávy, ktoré ...
S Máriou Poledňákovou sme si spájali detský televízny svet. V novom miléniu začala krotiť krokodílov a bozkávať ako boh či diabol. Prehupla sa do paberkovania svojej dávnej slávy, ktoré ...

S Máriou Poledňákovou sme si spájali detský televízny svet. V novom miléniu začala krotiť krokodílov a bozkávať ako boh či diabol. Prehupla sa do paberkovania svojej dávnej slávy, ktoré momentálne završuje Pachlovým filmovým spracovaním vlastnej knihy s názvom Ten, kto ťa miloval (Ten, kdo tě miloval, 2018). Jan Pachl sa obstojne uviedol pred troma rokmi do širšieho diváckeho povedomia ponurými kriminálkami Gangster KA a Gangster KA 2: Afričan. Do aktuálnej filmovej adaptácie Poledňákovej knihy si prepašoval ich ústrednú postavu a premenil Hynka Čermáka z bezcitného mafiána na ošuntelého obvodného lekára so záľubou vyhrávať v kostole na organe.

Režiséra pravdepodobne nalákalo skombinovať svoj cit pre temné podsvetné praktiky s podliezavým spôsobom zaodieť ich do bezstarostne tupého rodinného šatu. Ten, kto ťa miloval ponúka v úvode smrť hlavného aktéra kapitána Kalinu (Pavel Řezníček) a následne jeho duch sprevádza príbeh ťažkopádneho vyšetrovania nedoriešeného prípadu.

Dostávame sa do prostredia milujúcej rodiny Kalinových pozostalých: razantnej a pragmatickej manželky Vandy (Soňa Norisová), dvoch podnikavých synov a vždy nápomocnej babičky (Eva Holubová). Na druhej strane sa okolo nich obšmieta vyšetrovateľ Heřman (Václav Postránecký) a požaduje obsah trezoru nebohého kapitána. Na Vandu okrem toho citovo tlačí štátny zástupca Zvoníček (Lukáš Vaculík) a láka ju do svojho náručia. A aby tu fungovalo nejaké pojítko medzi vyšetrovacím procesom a rodinným krbom, príbehom sa usilovne poflakuje tajomne tehotná Irina (Lívia Bielovič) v prestrojení podivne nevkusnej nabúchanej prostitútky.

Václav Postránecký a Eva Holubová statočne ťahajú nemastnú-neslanú kriminálnu komédiu. Herecky sa tu blysol i večne švihácky Lukáš Vaculík, no takému Čermákovi, Řezníčkovi či Soni Norisovej sa ušli pitoreskné a nedotiahnuté postavy, na ktoré sa dá ledva pozerať. Jan Pachl natočil unikátne žánrovo nešťastný film. Do veľkej miery bude isto lákadlom knižná predlohe Marie Poledňákové a jej Kalinov duch. No práve táto mysteriózna nehmotná postava však už dostatočne skoro dáva v príbehu najavo, že bude len akýmsi jeho násilným osviežovačom a až do konca filmu sa len trápne zjavuje a stráca vo vypätejších situáciách.

V podstate celá snímka funguje na princípe akéhosi zjavovania sa a strácania či už nosných postáv, alebo gradujúcich a dušu hladiacich dejových peripetií. Nejakého celistvého a rezonujúceho pocitu z filmu sa divák nedočká. Zvučným hereckým menám plynú z úst slaboduché repliky. Akoby ani oni sami netušili, čo vlastne majú predstavovať a akým žánrovým smerom sa uberať.

Autor sa zrejme toporne drží svojho "gangster KA" renomé a dosť neobozretne si dovolil namixovať svoj domovský žáner s niečím takpovediac "poledňákovským", aby sa pred Vianocami zapáčil aj širokej rodinnej diváckej obci. Najmarkantnejším prešľapom v Ten, kto ťa miloval je nesporne postava Iriny. Ťahá pátranie na lacnú stranu ruskej smotánky, aby sa autor vybláznil v gýčovom zobrazení primitívnych zazobancov.

Poledňákovú pripomínajú hraví súrodenci zastrešení láskavou babičkou. Zvyšok ansámblu kmitá v rytme dramatickej výstavby thrilleru. Oboma rovinami poletuje Kalinov duch. Zohrievaním thrillerovej zápletky pomocou rodinného krbu sa všetci zúčastnení spoľahlivo zosmiešňujú. Vonkajšie spoločenské vplyvy rutinne vplývajú na priebeh zobrazovaného.

S Pachlovou adaptáciou knihy Ten, kto ťa miloval sa aktuálna Poledňáková asi stotožní, keďže ani jej krokodílie, božie či diabolské počiny nedosahujú obstojnú divácku úroveň. Bohužiaľ, blížiace sa Vianoce si ako každý rok nárokujú naverbovať do svojej tematickej priepasti čo najviac konzumentov sentimentálnych filmových gýčovín.


Ten, kdo tě miloval (ČR, 2018, 90 min.)
Réžia: Jan Pachl. Scenár: Jan Pachl (na motív knihy od Marie Poledňákové). Hrajú: Hynek Čermák, Eva Holubová, Lukáš Vaculík, Soňa Norisová, Václav Postránecký, Lívia Bielovič, Pavel Řezníček, Petra Nesvačilová, Miloš Pokorný, Roman Ondráček, Ester Kočičková, Viktor Antonio, Lukáš Příkazký, Jitka Smutná...

2018-11-1010.11.2018 | Zuzana Ondrišová
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia/Rodinný
90 min
Česká republika
2018
8.11. 2018
8.11. 2018
3 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
2 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
SuperSrac | Brightburn
pokial nebude lietat v kostyme supermana tak to buden dalsia hororva zlatanina >
Kuko | The Artist
Preskočíl som ospevné ódy v úvode. Nemôžem to stráviť. Prepáčte, ale nedonutím sa, aby sa mi tento filmový guľáš páčil. ... >
V dome musí otec rodiny počuvať aj ženu a deti/hierarchia/- nemôže si robiť po svojom vždy. >
Je to nenormálne super film...odporúčam >