Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Le grand méchant renard et autres contes...
Crawl
Rocketman
Blinded by the Light

BYT

Tohtoročný Projekt 100 opäť raz vytiahol zo zlatého fondu svetovej kinematografie filmy, ktoré preveril čas a stali sa nesmrteľnou klasikou. Byt jednoznačne patrí do kategórie nadčasových snímok ...
Tohtoročný Projekt 100 opäť raz vytiahol zo zlatého fondu svetovej kinematografie filmy, ktoré preveril čas a stali sa nesmrteľnou klasikou. Byt jednoznačne patrí do kategórie nadčasových snímok ...

Tohtoročný Projekt 100 opäť raz vytiahol zo zlatého fondu svetovej kinematografie filmy, ktoré preveril čas a stali sa nesmrteľnou klasikou. Byt jednoznačne patrí do kategórie nadčasových snímok schopných osloviť aj súčasného diváka. Nie je preto žiadnou záhadou, že sa dodnes drží na popredných priečkach rebríčkov najlepších filmov v dejinách.

Kľúčom k úspechu sa vo filme Byt u starého barda zlatého veku hollywoodskeho filmu Billyho Wildera (Sunset Boulevard, Sabrina, Niekto to rád horúce) rovnako ako u hrdinu filmu stal obyčajný kľúč. Ten otvára dvere do bytu poisťovacieho úradníka C. C. Baxtera, hlavnej postavy trpkej komédie plnej satiry a jemnej nadsádzky.

Otvára však aj dvere k nevere a jeho hlavným spostredkovateľom je práve úradník Baxter. Hoci je vo svojej podstate dobrák, nebráni sa myšlienke zapožičiavať kolegom a nadriadeným svoj byt na milostné účely pre vidinu stúpania po kariérnom rebríčku. Začalo sa to celkom nevinne, no časom si musí zostaviť časový rozvrh pre neverníkov a ich zálety. Všetko naberie nečakaný spád, keď zistí, že do bytu si riaditeľ poisťovne vodí ženu, do ktorej je až po uši zamilovaný.

Smutno-smiešna Wilderova figúrka je zosobnením hrdinu, v ktorom sa snúbi realista s rojkom, idealista s mužom čeliacim sklamaniam a komik s tragédom. Slávny režisér dokázal v jeho osobe dávkovať presný pomer všetkých vnútorných pohnútok, aby vymodeloval portrét človeka plného rozporov. Baxter osciluje na hranici humoru a smútku a presne zapadá do príbehu výnimočného svojou vyváženosťou.

Necháva sa zneužívať, aby dosiahol v práci vyššie postavenie, toleruje zhýralosť svojich kolegov, jeho poddimenzované sebavedomie teší, že susedia ho pre bujaré radovánky v jeho byte považujú za sukničkára a lámača ženských sŕdc napriek tomu, že sám v tomto smere úspech nedosahuje. No všetko napokon ospravedlňuje jeho čistá a nezištná láska k mladej Fran, až si začne uvedomovať svoje počínanie a začne ho meniť.

Billy Wilder, držiteľ piatich Oscarov z dvadsiatich nominácií (réžia a scenár), je majstrom inteligentného humoru snúbiaceho sa s trpkou realitou a postupného nenásilného preklenutia komickej roviny do dramatickej. Jeho ústredná dvojica Baxter a Fran takisto smeruje od relatívnej bezstarostnosti k osudovému momentu, ktorý zmení ich pohľad na svoje konanie i prežívanie a podobne zvrtne aj ich priority.

Nenaplnená láska rezonuje prevažnou časťou snímky, scenár Billyho Wildera a I.A.L. Diamonda sa však nepodujal zúfať si nad strasťami romantického citu, ale citlivo si z neho uťahovať. Kritike však vystavuje najmä spoločnosť plnú povrchných vzplanutí a sexuálnych avantúr, neverných mužov uprostred krízy stredného veku či citovú plytkosť a prázdnotu. Či je to Amerika 60. rokov alebo svet v súčasnosti, kríza citov presahuje svojím významom dobu. Tvorca sa zahryzol do témy s ľahkosťou, čitateľne a univerzálne, no zároveň neopakovateľne a s potrebnou hĺbkou.

Jeho snahu umocňujú hlavní protagonisti Jack Lemmon a Shirley MacLaine, ktorí sa vo veľkej miere zaslúžili o nezabudnuteľnú atmosféru a popularitu romantickej komédie ocenenej piatimi Oscarmi (film, réžia, pôvodný scenár, strih, výprava čiernobieleho filmu). V koži smutného zamilovaného komika a zvedenej-podvedenej idealistky sa stali tvárami ukážkového trpko-smiešneho príbehu o hľadaní nadčasového citu uprostred zhýralej spoločnosti bez citu.


The Apartment (USA, 1960, 125 min.)
Réžia: Billy Wilder. Scenár: Billy Wilder, I.A.L. Diamond. Hrajú: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray, Jack Kruschen, David Lewis, Hope Holiday, Joan Shawlee...

2018-11-011.11.2018 | Barbora Bačíková
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia/Dráma
120 min
USA
1960
25.10. 2018
15.6. 1960
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
take nemastné a slané, serial si zaslúži megahejt!to čo preslávilo GoT nevoli posledné dieli ani poelsedńe série6-8, ale... >
neznasam recenzie, ktore prezradia tolko z toho co sa vo filme udeje. To potom lutujem, ze som na nu klikol... >
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >