Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > The Florida Project
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

THE FLORIDA PROJECT

Rozprávkové prostredie fialového motelu s priľahlým bazénom sa stáva centrom najnovšej snímky Florida Project. Tento priestor obývajú najmä chudobní ľudia žijúci z týždňa na týždeň, ktorí si ...
Rozprávkové prostredie fialového motelu s priľahlým bazénom sa stáva centrom najnovšej snímky Florida Project. Tento priestor obývajú najmä chudobní ľudia žijúci z týždňa na týždeň, ktorí si ...

Rozprávkové prostredie fialového motelu s priľahlým bazénom sa stáva centrom najnovšej snímky Florida Project. Tento priestor obývajú najmä chudobní ľudia žijúci z týždňa na týždeň, ktorí si nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Zo sociálnych dávok a občasného kradnutia prežíva aj ústredná dvojica postáv, ktorú tvorí sedemročná Moonee (Brooklynn Prince) a jej mladučká mama Halley (Bria Vinaite).

Nastáva obdobie leta, Moonee sa hrá s kamarátmi z priľahlých končín. Pľujú na sklá áut, žobrú o peniaze, pokrikujú po okoloidúcich. Moonee sa neplechám učí od najväčšieho profíka, jej modrovlasej potetovanej mamy, ktorá kašle na autority a kategoricky odmieta pravidlá. Jej jediné šťastie je, že manažér motela má akúsi slabosť pre zlomené charaktery s ťažkým detstvom. A tak sa Halley i jej dcéra z problémov so zákonom zakaždým vyvlečú.

Sean Baker, režisér filmu Florida Project, má za sebou viacero autentických snímok z chudobného prostredia. Prvú ozajstnú stopu zanechal vo svete kinematografie počinom Startlet. Titul zobrazoval atypický matersko-dcérsky vzťah medzi dvoma bizarnými charaktermi – blonďavou pornoherečkou a svojskou starou ženou. Nasledoval vtipný úlet Tangerine o transkách predávajúcich svoje telá. Baker celú snímku natočil na svoj iPhone. Chcel tak ukázať, že kvalitný film sa dá vytvoriť aj bez veľkého rozpočtu.

Florida Project je doposiaľ tvorcov najmainstreamovejší film. To mu však vôbec neuberá na kvalite, problémom titulu je pomalý spád. Baker sa uberá rôznymi cestičkami, akoby tápal nevediac, ktorou sa vydať. A tak sa prvú hodinu len otvárajú príbehy rôznych vedľajších postáv. Napriek nevšednosti ich režisér kladie bokom a nevracia sa k nim, čo diváka zbytočne mätie. Inak povedané: Cieľ vie verbalizovať, no na plátne sa celistvosť dejovej línie stráca. Preto zostáva snímka napriek veľkému potenciálu na istých miestach suchá a nezáživná.

Výborné herecké výkony tento nedostatok ako-tak zakrývajú. Ústredné tri postavy – matka s dcérou a manažér – sú vo svojich rolách neuveriteľne autentické. Režisér totiž hercov vyberá „z ulice“; jediným skúseným bol v tomto prípade Willem Dafoe, filmovú Halley objavili tvorcovia náhodou na Instagrame. Ako aj sama priznala, spočiatku si myslela, že ju režisér vodí za nos (ponuku nazvala „hlúpym vtipom“), no po uistení ju nadšene prijala.

Prostredie Florida Projectu je rovnako autentické. Motel je ozajstným bydliskom pre nemajetných, umiestnenom pri diaľnici na ceste do Disneylandu. Dochádza tu tak ku kolízii dvoch opozitných svetov, sveta chudoby a priľahlého sveta bohatstva, ktorý zanechal na fialovom moteli isté stopy – pestrofarebnosť naoko čiernobielych životov rezidentov či ich bohaté fantázie.

Cieľom režiséra bolo preniesť skutočné problémy týchto ľudí na filmové plátno. Preto sa pravidelne stretával s manažérom motela, ktorý mu poskytol potrebný materiál. Spomínaný herec Willem Dafoe sa pred natáčaním rozhodol v moteli na istý čas ubytovať. Chcel získať reálny náhľad na problémy okolia, čo mu vynieslo i nomináciu na Oscara a viacero festivalových ocenení.

Vo filme Florida Project (ktorý nesie názov po pôvodnom návrhu na pomenovanie Disneylandu) sa tak stretávame s ľuďmi na okraji spoločnosti, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no ani finančný nedostatok ich neodradí od šťastných chvíľ. Majú svoje sny a ciele, prekážkam sa snažia čeliť napriek nepriazni ich osudu.


Florida Project (USA, 2018, 111 min.)
Réžia: Sean Baker. Scenár: Sean Baker, Chris Bergoch. Hrajú: Brooklynn Prince, Bria Vinaite, Willem Dafoe, Christopher Rivera, Mela Murder...

2018-04-077.4.2018 | Klára Kusá
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma
111 min
USA
2017
5.4. 2018
22.5. 2017
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
9 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >