Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

TO

Jeden z najznámejších románov Stephena Kinga sa dočkal iba televíznej produkcie ešte v roku 1990 a odvtedy sa na 27 rokov filmárske chúťky odmlčali. Možno je za tým robustná košatá...
Jeden z najznámejších románov Stephena Kinga sa dočkal iba televíznej produkcie ešte v roku 1990 a odvtedy sa na 27 rokov filmárske chúťky odmlčali. Možno je za tým robustná košatá...

Jeden z najznámejších románov Stephena Kinga sa dočkal iba televíznej produkcie ešte v roku 1990 a odvtedy sa na 27 rokov filmárske chúťky odmlčali. Možno je za tým robustná košatá predloha či spôsob narácie (mení rozprávača, stráži rozuzlenia). No obrovské očakávania a prístup veľkého štúdia vyúsťuje do jedného z top hororov roka – 135 minút agresívneho teroru nielen pre fanúšikov žánru.

Počas jedného daždivého jesenného dňa roku 1988 zmizol v kanáloch malý Georgie. Išiel si púšťať papierovú loďku namazanú voskom, no domov sa nevrátil. Najbližšie leto zažíva partia detí množstvo neskutočných príhod. Okrem trvalej šikany od starších sa predierajú civilnými problémami (jeden je nový v meste, iný bojuje so stratou rodičov, ďalší sa chystá na slávnosť bar micva), no začína sa im na rozličných miestach objavovať hrozivý klaun. Georgeov brat Bill stále dúfa, že niekde sa jeho mladší súrodenec objaví, mapuje kanálový systém mesta a partia zisťuje súvislosti s mestečkom a terorom.

To je na dnešné pomery vzácny film. Jeho zasadenie do rokov 1988-89 (čo je odlišný čas oproti knihe, tam sa odohráva na konci 50. rokov minulého storočia) a citlivý prístup režiséra Andresa Muschiettiho (Mama) vedie k výbornej ukážke letného dobrodružstva partie detí v mestečku. Na rozdiel od očakávanej idylky v iných žánroch si vytvára miesto pre non-stop intenzívny i psychologický teror.

To pritom zvláda obe línie – pokojnú, kde sa drží a rozširuje partia, kecá akoby o ničom, no pritom pre decká je to najdôležitejšia súčasť prázdnin: vyraziť na bicykloch na okrajové časti mesta, skúmať bažiny, ísť sa kúpať do lomu či ulietavať na novej kapele New Kids on the Block. Režisér hravo sníma tie bežné chvíle, kedy sa chodilo v 80. rokoch len tak von a brilantne využíva strih pre niektoré pasáže. Náramne mu pomáha výborne vykreslenie postáv – každý má iný charakter, vystupovanie, aj rodinné zázemie, čo je dôležité pre ich chápanie. Detský svet, jeho vyznenie (od šutrovej vojny po nevinné kukanie po spolužiačke) a vnímanie je veľmi podstatné, aby sme chápali hrdinov počas chvíľ strachu.

Výborne napísané a aj zahrané detské postavy sú absolútnym základom (deti utiahnu 80% filmu, každý si vyberie iného favorita), no nemenej dôležitá je postava klauna a jeho významu: Pennywise je zábavný, hrozivý a mrazivý zároveň. Jeho význam a miesto v deji sú esenciálne, no odkrývanie si dáva načas a aj tak sa všetko z 135 minút filmu nedozviete. Sami diváci (bez znalosti knihy) dumajú nad jeho podaním – všetci sa môžu pripraviť na vynikajúci náčrt mestečka Derry, jeho histórie a najmä systému kanálov, v ktorom sa ukrývajú rozličné hrôzy (ale nielen tam, výprava je inak vynikajúca).

Samotné hororové scény vás nešetria. Nejde iba o mieru brutality, ale celkovú latku intenzity. Dlhá stopáž nie je ubíjajúca, má množstvo príležitostí na hrôzu a konkrétne zásahy. Na rozdiel od hororov s duchmi tu máme jasne črtajúce sa zlo, útočiace na malých zraniteľných protagonistov a ich slabiny. Sú tu solídne náčrty brutality (zase nečakajte úroveň Pílky), krvou sa tu nešetrí. Najmä jasný ťah na diváka, rýchle striedanie scén a výborné skladanie indícií však na dnešné pomery poteší. Veľa kúskov námetu sa nezahrabáva, ale ukazuje navonok: sami tušíte, odkiaľ môže prísť útok na hrdinov alebo čo ich môže neskôr dostať. Pritom však To nie je predvídateľný horor, jednotlivé epizódy krásne skladá.

To 2017 je iné ako To 1990 - je dravšie, drastickejšie, no hoci rýchlejšie odpovedá, stále ste v procese hľadania nových stôp a rozmýšľate. Aj nad otázkou, prečo deti vidia práve klauna alebo čo sužuje toto mestečko už dlhé roky. Stephen King v tomto smere napísal obrovskú predlohu, z ktorej sa dá čerpať. Je výborné konštatovať, že to scenáristi nedomrvili a vybrali všetko, aby film držal pokope.

To v aktuálnej filmovej podobe totiž predstavuje iba polovicu knihy, ale brilantne obstojí ako samotný film. Na konci vás môže vyrušiť nápis Kapitola prvá, ani sami Warneri ešte neurčili termín pre dvojku, čo by mohla celé dielo dopovedať. Znalci vedia, že už bude mať zrejme iný časový rámec i atmosféru – a už teraz je zrejmé, že 35-miliónový rozpočet sa vykryje a štúdio môže dumať ako pokračovať. Pre nás je dôležité, že Andy Muschietti obstál a núka výborný kúsok s partiou skvelých malých hercov.


It (USA, 2017, 135 min.)
Réžia: Andy Muschietti. Scenár: Chase Palmer, Cary Fukunaga, Gary Dauberman. Hrajú: Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer, Bill Skarsgård ...

2017-09-077.9.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror
134 min
USA
2017
7.9. 2017
6.9. 2017
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
SamuelRoort | Beowulf
Ďđčâĺň âîň ďîëĺçíŕ˙ ńňŕňü˙ https://ransomcar.ru/carprice-moskovskaja-oblast/ đŕńďčńŕííű âńĺ âîçěîćíîćíűĺ âŕđčŕíűňű ďđîâ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >
Prvý film po ktorom som odišiel z kina >
Menta.sk | Trhlina
Totalna blbost, strata casu, radsej som mohol ist na pivo >