Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Kráľ Belgičanov
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web
Too Old To Die Young

KRÁĽ BELGIČANOV

Monarchovia sú zvláštne bytosti. Uniformne distingvované entity beznádejne zahrabané v protokoloch a PR. Nostalgické spomienky na imperializmus, ktoré sa neustále sa pohybujú na pomedzí ...
Monarchovia sú zvláštne bytosti. Uniformne distingvované entity beznádejne zahrabané v protokoloch a PR. Nostalgické spomienky na imperializmus, ktoré sa neustále sa pohybujú na pomedzí ...

Monarchovia sú zvláštne bytosti. Uniformne distingvované entity beznádejne zahrabané v protokoloch a PR. Nostalgické spomienky na imperializmus, ktoré sa neustále sa pohybujú na pomedzí obsolentnosti. S výnimkou nič nehovoriacich oficiálnych životopisov a bezvýznamných pikantérií z bulváru o nich nevieme prakticky nič. A pravdou je, že je nám to väčšinou aj jedno.

Belgicko-americká filmárska dvojka Peter Bronsens a Jessica Woodworth (možno poznáte ich Zlatým levom ocenené Piate obdobie / La cinquième saison) sa však v nás rozhodla iskričku zvedavosti predsa len vzkriesiť. Vo svojej novej komédii nám predstavuje fiktívneho belgického kráľa, ktorý sa vo chvíli rozpadu vlastného kráľovstva pokúša vyslobodiť z nezáživnej zahraničnej cesty. A bude z toho divoký road trip po Balkáne!

Nicolas III. je jemný, uvážlivý a srdečný – no na verejnosť pôsobí skôr nudne a nevýrazne . Rád by pre svoj ľud bol skutočným symbolom jednoty, chcel by ho povzbudzovať v jeho snaženiach aj utešovať vo chvíľach nezdaru. Príležitostí na to má však oveľa menej, než by si mohol laik predstavovať. V skutočnosti je totiž len akousi reprezentatívnou figurínou, ktorá sa v nepriedušnom hlúčiku asistentov, ochrankárov a hovorcov presúva z jednej bezvýznamnej akcie na druhú. Keď má kdesi prehovoriť, v ruke mu pristane dávno hotový predslov od profesionála. Ak sa má objaviť v médiách, musí sa do detailu držať nacvičeného scenára a nezadať najmenší dôvod ku kontroverzii.

Inak to nemalo byť ani s oficiálnym dokumentárnym portrétom, ktorý o jeho veličenstve nakrúca britský filmár a niekdajší vojnový reportér Duncan Lloyd. Do precízne nalinkovaného chodu vecí však zasiahne nepredvídateľný zvrat. Počas oficiálnej kráľovskej návštevy Turecka sa totiž Belgické kráľovstvo rozpadá, keď Valónsko vyhlási, že má Flámov už raz a navždy dosť. Panovník vie, že toto je chvíľa, kedy ho jeho zem konečne naozaj potrebuje. Jeho okamžitému návratu však okrem nedotklivých Turkov, ktorý by jeho odjazd brali ako urážku, bráni tiež zvláštna solárna búrka, pre ktorú platí zákaz leteckej premávky.

Vtedy prichádza prešibaný dokumentarista s plánom, ktorý by mu pred kameru konečne mohol prihrať niečo záživné a unikátne. Z Turecka sa vraj dá utiecť jedine s autobusovým zájazdom Sirén od Čierneho mora! Kráľ, ku podivu, ani na okamih neváha, a tak sa už čoskoro aj s tímom najvernejších ocitá v rozjuchanej spoločnosti bulharských folkloristiek. Začína sa cesta plná otáznikov aj prekvapení, na ktorej konci, hádam, kráľ konečne nájde tie správne slová pre svoj nepokojný ľud...

Ak sa niektorá kvalita snímke Kráľ Belgičanov skutočne nedá uprieť, je to originalita. Od nezvyklého námetu, až po jedinečnú formu. Film je nakrútený v štýle akéhosi „mockumentary“, teda snaží sa evokovať dokumentárnu autenticitu (pravdaže, len na oko). Po trochu suchopárnom úvode (štátna návšteva Turecka je, skrátka, nuda) sa dej rýchlo rozbieha celkom nečakaným smerom a prichádzajú prvé (z mnohých) vtipných absurdít. Po Bulharsku sa kráľovská družina preháňa v staromódnej sanitke, zaskočí si tiež zasadnúť do poroty v súťaži o najlepší domáci jogurt. Do Srbska ich na hraniciach vpúšťa bývalá Miss, aby sa následne mohli spiť do nemoty s miestnymi vojnovými veteránmi.

A takýchto situačných grotesiek je tu ešte oveľa viac. Celé je to, samozrejme, poriadne pritiahnuté za vlasy a ani presvedčivo upätí asistenti, na čele s ustráchanou Louise a prudérnym Ludovicom, vás nemôžu presvedčiť o tom, že by sa to mohlo skutočne stať. Tú detinskosť a naivitu však filmu iste radi odpustíte výmenou za jemnocit, s akým na pozadí krásnych balkánskych scenérií filozofuje o podstate šťastia, súdržnosti a, napokon, aj Európy ako takej.

Je však škoda, že tieto (nadčasovo aktuálne) témy scenár necháva visieť vo vzduchoprázdne. Symbolika ostáva v sotva postrehnuteľných náznakoch, sľubné myšlienky sú nedopovedané. Z motívov, ktoré by často, hádam, vydali aj na samostatný film, sú napokon len náhodne pospájané čriepky. Na ich skladanie do väčšieho obrazu, žiaľ, divák ostáva sám.

A nakoniec, keď by celé dobrodružstvo konečne malo nejako uchopiteľne vyvrcholiť, vlastne divák ani veľmi nemá čoho sa chytiť. Skutočnú pointu si tak sympatický belgický kráľ (veľmi príjemne ho stvárňuje Peter Van den Begin) odnáša so svojim jemným úsmevom Mony Lisy kamsi za titulky. A divákovi ostáva pocit nevšedného, zábavného a podnetného, ale zároveň trochu rozpačitého zážitku.


King of Belgians (Belgicko / Bulharsko / Holandsko, 2016, far., 94 min.)
Réžia: Peter Brosens, Jessica Woodworth. Scenár: Peter Brosens, Jessica Woodworth. Hrajú: Peter Van den Begin, Lucie Debay, Titus De Voogdt...

2017-07-088.7.2017 | Hana Lippová
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia/Dráma
94 min
Belgicko Bulharsko Holandsko
2016
6.7.2017
3.9. 2016
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >
pozrela som si to nedavno a velmi ma to bavilo :-) vyborne herecke vykony a typicka atmosfera :-) za mna urcite 8/10 >
tisicročný Yogurt | Solo: A Star Wars Story
film bez nápadu, bez všetkého čo definuje SW:( >
Mario Rodriguez | Pete a jeho drak
Všetko dokoknale vystihuje posledná veta... "Je nevýrazný a predsa by bola škoda, keby zapadol."Ale celkovo to bolo pekn... >