Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Piráti Karibiku: Salazarova pomsta
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

PIRÁTI KARIBIKU: SALAZAROVA POMSTA

Tretí diel Pirátov Karibiku končil sľubne: epickou kliatbou, efektným záberom do diaľav a Zimmerovou burácajúcou hudbou. Štvorka bola skôr priemerne dobrodružstvo, len mala pár dobrých prvkov...
Tretí diel Pirátov Karibiku končil sľubne: epickou kliatbou, efektným záberom do diaľav a Zimmerovou burácajúcou hudbou. Štvorka bola skôr priemerne dobrodružstvo, len mala pár dobrých prvkov...

Tretí diel Pirátov Karibiku končil sľubne: epickou kliatbou, efektným záberom do diaľav a Zimmerovou burácajúcou hudbou. Štvorka bola skôr priemerne dobrodružstvo, len mala pár dobrých prvkov. Autori ju veľmi nereflektujú, päťka nadviaže na Lietajúceho Holanďana, jeho zúboženého kapitána a prísľub chlapca, že sa ho pokúsi zachrániť.

Drobcom je Henry Turner, syn Willa a Elizabeth. Roky slúži na výpravách až sa dostane k Salazarovi, mŕtvemu kapitánovi v Diablovom trojuholníku; túži po otvorenom mori a pomste Jackovi. Henry má odovzdať správu, tiež hľadá Sparrowa (kvôli známemu kompasu), no kríži si cestu s fešandou Carinou. Tá zviera v rukách denník so súhvezdím, no všade ju značia za čarodejnicu. Na ostrove sv. Martina sa stretáva trio Jack-Henry-Carina a vyrazí na výpravu za Poseidonovým trojzubcom, čo má lámať kliatby.

Expanzia univerza úspešne pokračuje a Salazarova pomsta uvádza do diania nové postavy, výborne ich prepája s existujúcimi. Odohráva sa na súši i na vode, nebojí sa načrieť do ďalšej mytológie a nedala sa opiť ohromnou stopážou. Záporák je výborne vykreslený a mytologický predmet má šmrnc! Starí známi sa vracajú, no pozitívna správa pre všetkých, čo sú otrávení výkonom Johnny Deppa: je ho tu podstatne menej a už keď je využitý, má relatívne dobrý pomer vydarených a slabších vtipov.

Scéna s gilotínou je parádna a štartuje čoraz lepšiu gradáciu, prvé vyplávanie lode s domino efektom má fajn gag a dokonca ani mladá verzia nie je iba víťazstvom trikov, ale vhodne zapadá do celkovej mozaiky. Návrat hlási aj Geoffrey Rush ako Barbossa, hoci až v neskoršej fáze, no o to výraznejšie!

Veľkým plusom je duo nováčikov, hoci nie sú výrazní po hereckej stránke a spočiatku si na nich treba zvykať. Henry Turner najprv vráti šmrnc staršej trilógie, aby potvrdil dobrý tandem s Carinou – nejde iba o romantiku, ale o to, že sú dobre vkliesnení ku starým známym, čo úspešne podčiarkuje ťah v sérii. Kaya Scodelario nesie nový prvok (študovanú ženu), aký sme ešte nemali. Nielenže snaha o hodinárstvo a astronómiu vedie k dobrým verbálnym výmenám medzi tupými pirátmi, ale prepojenie s jej cieľom i samotným trojzubcom sú prospešné pre dobrodružstvo. V niečom pripomínajú Willa a Elizabeth – u Henryho je to ako potomka v poriadku, u Cariny prekvapivé až osviežujúce.

Sila série rastie so záporákom – Javier Bardem ako Salazar je výborný typ. Sám nesie vlastnú tragédiu hnanú zúrivosťou (rozprávanú v efektnom flashbacku za polovicou) a jeho mŕtva banda vyzerá úžasne – niekomu chýba pol hlavy, iným časť tela a efekty sa posunuli od prvej časti. A osobne vítam v dianí aj civilné snahy – keď sa britská posádka pustí do súboja o trojzubec, aby ovládla moria. David Wenham (starý dobrý Faramir) tu predvádza odhodlaný typ, ktorý nemá šancu, ale predsa skúša.

Isteže je zápletka akoby vystrihnutá z atrakcie zábavného parku, ale cítiť, že scenáristi ju mixujú pútavo. Práca s artefaktmi nie je samoúčelná, čarodejnice i bájne predmety koexistujú. Zainteresovaných strán je veľa, no vyznáte sa. Tí noví majú šancu prepojiť sa so starými a u niektorých dlho netušíte, ktorá bije, no bude to dobré – jednoznačne platí, že kým sme na suchu, film sa iba rozbieha a možno si dáva dlhšie načas, no prídu aj námorné bitky, zabudnuté ostrovy, nečakané stretnutia.

Dvojica režisérov nórskej drámy Kon-Tiki sa na mori cíti ako doma, scény sú zábavné a akcia im ide. Napínajú nás, vedú k záhade, veľkému finále. Piráti 5 majú výborné tempo, rýchly strih, fajnovú kameru a nájdu si krásne spomalené zábery. Len pri hudbe jednoznačne platí, že to, čo Geoff Zanelli zdedil po Hansovi Zimmerovi (staré motívy Willa a Elizabeth, aj Jacka) vyčnieva nad novými pokusmi. Čo je škoda, pri starších Pirátoch sme netrpezlivo čakali odlišné skladby – a tu príde repete. A dá sa reptať, že séria si musí požičať pár prvkov inde (pomrkáva na Rýchlo a zbesilo, Mojžiša a sčasti Transformers).

Pätka Pirátov zabrala. Pred videním som ju mal fixovanú ako nutné pokračovanie série, teraz sa obnovila viera v ďalšie výpravy a chuť objavovať dobrodružný svet (či spätne mrknúť staré časti). Najkratší diel dokazuje, že trošku menej je viac, pauza pomohla. Chcem vidieť šestku? Prekvapivo áno, opäť s Nórmi na palube!

PS– Piráti 5 v sále SuperScreen využívajú solídne 3D a po prvý raz mal Dolby Atmos vyššiu hlasitosť. Na druhej strane IMAX má inú devízu – formát otvorený na celé plátno, 1,90:1 a vyzerá majestátne. Pri oboch sálach určite pripočítajte k hodnoteniu ďalší bod.


Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (USA, 2017, 129 min.)
Réžia: Joachim Rønning, Espen Sandberg. Scenár: Jeff Nathanson. Hrajú: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Javier Bardem, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario...

2017-05-2525.5.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
129 min
USA
2017
25.5. 2017
11.5. 2017
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Brianko28 - my na tejto stranke filmy rozhodne nestahujeme, ale chodime do kina. Inak plati to co ti radi D-Preqator-SK ... >
Do konca októbra 2018 si môžeš stiahnuť akurát tak trenky na záchode! :-)) >
Guatemala 1987.......Shane"Evolutionator"Black vystrúhal VEĽKÚ ZÁLEŽITOSŤ a našťastie vám o nej nenapovie ani ten druhý ... >
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >