Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Cuky Luky Film
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

CUKY LUKY FILM

Na Slovensku sa málokedy objaví komerčný formát typu „žánrová komédia“ alebo „z malej obrazovky na veľké plátno“. A Cuky Luky Film sa pokúša spojiť obe do jedného projektu. Dlhoročná snaha ...
Na Slovensku sa málokedy objaví komerčný formát typu „žánrová komédia“ alebo „z malej obrazovky na veľké plátno“. A Cuky Luky Film sa pokúša spojiť obe do jedného projektu. Dlhoročná snaha ...

Na Slovensku sa málokedy objaví komerčný formát typu „žánrová komédia“ alebo „z malej obrazovky na veľké plátno“. A Cuky Luky Film sa pokúša spojiť obe do jedného projektu. Dlhoročná snaha uviesť do našich kín poriadnu komédiu, čo nebude iba lokálny Kameňák, ale solídne zrežírovaný kus, nabrala reálne kontúry. Občas prekvapí, inokedy nesie očakávané momenty a v žánri hrá podľa jasných pravidiel.

Kľúčová informácia vopred, lebo o nej sa budú viesť siahodlhé diskusie: ako pretaviť niekoľkominútové skeče dua na celovečerný film a najmä ako funguje ich „schtick“ celý čas? Kondenzovaný afekt vravy je vyhodený, Cuky a Luky sa nečakane správajú skôr civilne. No nedá sa povedať, že normálne, pretože ako postavičky potrebujú svoje úlohy, do ktorých by zapadli a obe herečky by mohli odviesť herecké výkony.

A tak je Cuky uvedená ako nádejná blogerka Crazy Cuky, zatiaľ čo Luky je bývalá nafrndená miss. Snaha scenáristov vytvoriť im reálny príbeh, čo by držal pokope a najmä vyžmýkal z nich aj pravé emócie nie je márna, hoci zápletka je pomerne jednoduchá: Luky pod vplyvom závistlivej moderátorky Renáty napíše knihu a pristúpi na stávku, aby podľa nej za 30 dní priniesla hocijakú devu k titulu miss. Väčšina filmu sa potom venuje prerábaniu objemnejšej Cuky na sympatickú babu, čo by mohla nahrať nejaké body v súťaži Miss popri tucte typických diev. A zákerná Renáta vymýšľa stále nové intrigy...

Pri slovenských filmoch neraz nefunguje základ, tvorba charakterov, premeny, skryté motivácie postáv. Cuky a Luky sa darí tie elementy prepašovať, hoci ak ste videli x komédií, nečaká vás veľa prekvapení. Postavy sa nepoznajú, hľadajú si cestu k sebe dláždenú nevraživosťou, neskôr musia nabehnúť sympatie a pod. Výhybky v scenári občas fungujú lepšie (preradenie Cuky v miss), iné slabšie (línia Mila Hurbana s vyústením finálnej pointy je zbytočná, práve kvôli nej film zbytočne získal väčšiu dĺžku, ako si zaslúži).

Cuky a Luky ostávajú stále v roli postavičiek, mierne prehnaných, ale na pomery crazy komédii celkom akceptovateľných, od prvej chvíle sa vychyľujú od normálu a vieme, že chcú byť paródiou spoločnosti. Sú úmyselne prehnané a je náročné posúdiť mieru vtipu, keďže sa v podstate chovajú bláznivo v každej scéne od začiatku: Cuky paroduje blogerov, Luky bývalé miss atď.

Neskôr si berú na paškál spôsoby premeny postáv, falošné manželstvá, celú súťaž miss, ich zákulisie, odvrhnuté moderátorky, nenaplnené lásky, intrigánske ochechule a iné témy. Každá je využitá približne 15 minút a spoločnými menovateľmi sú dve vyšinuté postavičky. Majú iný humor ako v skečoch (žiadna smrrrrrrť), ale držia si suchý humor.

Pri posudzovaní, čo zaberá viac (situácie/repliky) vyjdú lepšie situácie, vrava je často eliminovaná na excentrickú poznámku či suchý bonmot. Veľa z nich vyšumí do prázdna, iné zaberú: pri nich sa láme hodnotenie, či sa budete baviť alebo ponosovať, že dialógy nefungujú. Slúžia účelu a vďaka nim sa film hýbe ďalej. Film má štruktúru, skúša dobrý flashback a na plátne sa nestráca. Cuky a Luky Film nie sú natiahnutým skečom z TV. Najbližšie má k prológu do života oboch postáv a dokonca skúša i emócie.

Pri bežnej zápletke sa nedočkáte veľa prekvapení, ale tvorcovia nechali plávať postavičky v spoločnosti vedľajších postáv, ktoré parodujú slovenský šoubiznis alebo priamo reprezentujú. Niekto si odohrá to svoje (Viktor Vincze), iný maximálne hrá v danej roli (Diana Mórová je vynikajúco fungujúce zlo!).

Sú tu klasické karikatúry, nad ktorými mávnete rukou a môžu vás nudiť (gay kaderník, povrchné kamošky), ale na každý z nich príde silné cameo (šéfka vo väznici je...) či malá epizódka, čo zaberie: Pomajbo ako recepčný, Kubovčík ako pracovník fast-foodu majú miniroličky, no vďaka nim film žije a azda by ich uživil aj oveľa viac a mohol skresať priestor oboch hrdiniek. Žiaľ, nie každý zaberie (koktavý poštár).

Petra Polnišová a Zuzana Šebová si zaslúžia pochvalu, svoje postavy nielenže vymanili z TV škatuľky, ale posunuli ich do novej a pre mnohých nečakanej roviny. Hrajú niečo úplne iné, postavy sa im menia, charaktery dozrievajú (samozrejme, len v rámci komédie) a dostanú ich kam treba.

Cuky a Luky Film pôsobí inak ako možno čakáte. Pre neznalcov je to film o ničom, dve žienky si robia srandu zo všetkého, nie vždy to ide a niečo podobné sme videli v iných komédiách. No autori odolali pokušeniu ísť po línií skečov (napr. v road-movie a meniť prostredia), radšej zvolili novú štruktúru. Je to risk, čo aj pri bežných očakávaniach odhalí chyby (o 20 minút dlhšia stopáž, samoúčelné postavy, veľa archetypov-karikatúr), no aj uspeje (sviňák, využitie hudby i piesní). A je to prísľub, že ďalšie žánrové komédie by sa mohli zlepšovať. Paradoxne, Cuky a Luky Film môže zabrať u príležitostných divákov viac, ako u top fanúšikov.


Cuky a Luky Film (SR, 2017, 114 min.)
Réžia: Karel Janák. Scenár: Petra Polnišová, Zuzana Šebová, Zuzana Marianková, Juraj Brocko. Hrajú: Petra Polnišová, Zuzana Šebová, Diana Mórová, Lukáš Latinák, Zuzana Porubjaková, Štefan Martinovič...

2017-04-2020.4.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia
90 min
SR
2017
20.4. 2017
20.4. 2017
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >