Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Temná strana mesiaca
Black Panther
Roman J Israel, Esq.
Replicas
Wonder Wheel

TEMNÁ STRANA MESIACA

Za ostatnú dobu zásobovala nemecká kinematografia naše kiná skôr komediálnymi pokusmi. Momentálne kraľuje vysoko cenený Toni Erdmann, no priestor zostáva aj pre iné žánre. Netradičným výberom...
Za ostatnú dobu zásobovala nemecká kinematografia naše kiná skôr komediálnymi pokusmi. Momentálne kraľuje vysoko cenený Toni Erdmann, no priestor zostáva aj pre iné žánre. Netradičným výberom...

Za ostatnú dobu zásobovala nemecká kinematografia naše kiná skôr komediálnymi pokusmi. Momentálne kraľuje vysoko cenený Toni Erdmann, no priestor zostáva aj pre iné žánre. Netradičným výberom je práve thriller, ktorý je hlavným zdrojom atmosféry pre Temnú stranu mesiaca.

Urs je úspešným karieristom a s manželkou zosobňuje prototyp bezdetného vzťahu z rozumu, nakoľko je ponorený do svojej práce právnika pri veľkých fúziách popredných farmaceutických spoločností. Jeho šéf Ott si ho natoľko cení, že mu zverí projekt, ktorým sa ich firma stane európskou veľmocou.

Avšak po vážnom incidente priamo v jeho kancelárii sa Ursovi pohne myslenie. Stráca pracovnú morálku, vieru v doterajší život a vzťahové palivo. Po stretnutí s mladou Lucille dokonca okúsi halucinogénne drogy a začne odhaľovať nové stránky svojej osobnosti.

Klišé o páde úspešného muža a prerod osobnosti v hraničnej situácii nie sú ničím novým. Scenár vychádza z knihy a na margo kritiky spoločenského rebríčka si vyberá práve tie prvky, ktoré priam zosobňujú kanón - kariéra, drogy, pád na dno, násilie, lov. Až veľmi okato to pripomína Americké psycho, ktoré tiež čerpalo z knižnej predlohy. A navyše sa o hlavnej postave toho veľa nedozvieme.

Urs síce prechádza premenou, snaží sa o nastolenie bývalej harmónie, čo zahŕňa pobehovanie po dejovej mape a zháňanie odpovedí (nevynímajúc viaceré pokusy o "hubára roka"), ale príbeh kĺže po povrchu a protagonista mu je ukradnutý. Akosi chýba dejový drive pre diváka, aby viac precítil mizériu príbehu, ale podstatnú časť zachraňujú herecké výkony Moritza Bleibtreaua a Jurgena Prochnowa.

Režisérovi Stephanovi Rickovi sa darí zapojiť publikum do deju najmä cez temnú atmosféru a vizuálnu stránku filmu. V úvode zaujme montáž prírodných záberov, majestátnych stromov a krásnych vlkov. Ak sú vizuálne symboly len klasické, aspoň ich s kameramanmi vedia spraviť ozaj luxusne a vidno obrazové precítenie mizanscény.

To platí aj pri hororovom tripe, či obyčajnom výlete do lesa. Všetko podporuje mystická hudba, ktorá ale občas až veľmi tlačí na pílu a zvýrazňuje tak topornosť príbehu. Výsledok tak pôsobí strojene a aj keď je zrozumiteľný, prechádza len zo scény do scény.

Je to však aj výhoda, pretože rýchlo ubehne a nemáte čas na nudu. V záverečnej časti mu ale nadobro dochádza šťava. V momente kedy by mal prísť dáky vhodný zvrat alebo dychberúca nadstavba k predošlému deju sa film zvrtne a ideou ukazuje na prehnité farmaceutické spoločnosti. Nie je to veľmi inovatívna hra a bohužiaľ zabíja aj náznaky dobre budovanej atmosféry.

Temná strana mesiaca obstojí len ako jednohubka. Nie je inovatívna, ale zato má hustú thrillerovú atmosféru a zbehne pomerne rýchlo. Veľmi frflať nebudete, no neočakávajte prevratné dielo. Skôr vám môže prísť mierne zle z reálnosti násilia, napríklad v scéne s mačkou.


Die Dunkle Seite des Mondes (Nemecko/Luxembursko, 2015, 98 min.)
Réžia: Stephan Rick. Hrajú: Jürgen Prochnow, Moritz Bleibtreu, Nora von Waldstätten

2017-01-088.1.2017 | Lukáš Slovák
login facebok
Fotogaléria k článku
Triler
98 min
Nemecko Luxembursko
2015
5.1. 2017
27.9. 2015
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
peter-kinema | Učiteľka
Bože, film sa odohráva v roku 1983. Najprv treba rozmýšľať, uvažovať, filmy vidieť a potom opäť premýšľať a potom opatrn... >
fero | Medzi nami
Nedá sa to pozrieť nikde Janka lebo to zablokovali, kvoli negatívnym reakciam.Opozičné dámy mali zrejme zabezpečené lepš... >
Kolo | Mečiar
Nerozumiem prečo sa mladé dievča zaobera takou ťažkou temou, keď tomu nerozumie. Mala by sa venovať niečomu peknému. Vše... >
heny | Medzi nami
Stara civilizácia, navrat ku koreňom.Cestopisy atď,niečo vybrať >