Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > (Ne)Zadaní
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web
Too Old To Die Young

(NE)ZADANÍ

Ten trápny moment. Nuž, vo vzťahoch a romantických komédiach si ich vieme užiť veľa. Kam vzťah kráča? Myslíš to so mnou skutočne vážne? Skutočne nemáš nejakú inú?
Ten trápny moment. Nuž, vo vzťahoch a romantických komédiach si ich vieme užiť veľa. Kam vzťah kráča? Myslíš to so mnou skutočne vážne? Skutočne nemáš nejakú inú?

Ten trápny moment. Nuž, vo vzťahoch a romantických komédiach si ich vieme užiť veľa. Kam vzťah kráča? Myslíš to so mnou skutočne vážne? Skutočne nemáš nejakú inú? Neschovávaš v skrini dáky briliant? A samozrejme jedna veta za všetky: Nechceš mi niečo povedať? Tieto vety nevypisujem len tak márne – hlavní hrdinovia tejto romantickej komédie do podobného stavu prišli a musia ho riešiť.

Respektíve táto romantická komédia pristupuje k pravidlám žánru naopak a hneď na začiatku si chce vyárendovať jasnú cieľovú skupinu. Obeťou nevery sa nestáva slečna, ale rovno manžel a to je proti zavedenému štýlu, nie? (Ne)zadaní si svojich troch hrdinov spočiatku hýčkajú, aby ste im uverili ich prekérnu situáciu: po chybe kamošovej manželky si povedia, že sa nebudú hrnúť do žiadnych vzťahov a budú slobodní, užívať si ženy i noci na jednu noc. Plán je jasný, ale rýchlo sa začne rútiť, keď sa na scéne objavujú nové romantické objekty, ktoré majú šancu vydržať v posteli viac ako mesiac.Potom sa už zásadné otázky o smerovaní vzťahu kladú ľahko a odpovedajú ťažko. Debutant Tom Gormican sa snaží na prvý raz priniesť solídnu variáciu na videné romantické komédie a vymieňa síce situácie, ale ponecháva známe patálie. Pôvodná výmena rolí mužov a žien mu totiž vydrží iba krátko – keď sa posunieme v scenári ďalej, trio Daniel-Jason-Mikey sa správa ako banda iných mužov. Ženy sú fajn, ale netreba sa príliš viazať, ba čo viac (na rozdiel od komédií typu Hlavne nezáväzne), ani tej jednej žene sa nemusíš venovať dlhšie ako do rána. Poviete si, možno si nakoniec zaslúžili kus nevery.


Keď sa dianie trošku utrasie a trojica chlapíkov začne rozjímať o svojom živote, začnú naberať nemalé sympatie. Rýchle dialógy o životnom štýle skrývajú v sebe solídne množstvo vtipov a tá trojica sa vie stále doberať a obľúbite si ich. Zistíte, že v jadre nie sú zlí, len sa akosi boja dospieť, čo je v súčasnej generácii 20+ bežný jav. Tom Garmican si šikovne napísal viacero právd do jediného scenára. Cieľová skupina dostane na jednej strane relatívne staromódnu romantickú komédiu, v ktorej sa snaží tvorca vysvetliť klasické momenty uznania situácií, neskorého dospievania i životné pravdy.

Divák znalý žánru môže podotknúť, že také komédie sa točili pred 20-25 rokmi a má recht. Súčasne však Garmican ironicky oslovuje dnešnú mládež, upozorňuje na krehkosť rýchlych známostí: je ľahké sa na niekoho namotať, meniť partnerov, o to ťažšie je začať robiť kompromisy pri podstatnej osobe a najmä uvedomiť si svoju nesebeckú pozíciu vo vzťahu. Pokec komunita bude prekvapená, že ešte aj z Hollywoodu prichádzajú také poučky pri filme, na ktorý sa prišli vyrehotať. V klasickom súboji rom-com víťazí skôr romantická rovina, gagy sú vložené najmä do dialógov.


Až sa mi chce napísať, že po solídnom intre a dobrom kecaní o živote je škoda, že v druhej polovici sa musia (Ne)zadaní začať boriť klasickou dávkou klišé a prejsť očakávanými momentmi ako v každej druhej inej komédii. Postavy sú fajn napísané, ich situácie sa sledujú ľahko; ak ste čakali štipku prekvapenia, nepríde. Mužskí hrdinovia i partnerky, s ktorými randia, si musia uvedomiť odveké pravdy, eventuálne prísť na to, čo sa im dialo za chrbtom, nasadiť dramatickú pauzu a všetko vyústi do očakávaného konca. Sám som sa pýtal, či Garmican vo svojom debute dokáže tento žáner otočiť hore nohami ako začal, ale zrejme sa pod vedením štúdia odhodlal ku kompromisu.

Určite mu nemožno uprieť solídne obsadenie: Zac Efron sa dostával zo škatuľky v rôznych drámach a (Ne)zadaní sú niekde na polceste jeho kariéry. Zdanlivo romantická rola z jeho začiatkov, no predsa posilnená. Lepšie party dostali Miles Teller (hoci jeho štýl nesadne každému) a Michael B. Jordan (milé prekvapenie pre každého, čo nevidel Fruitvale). Zo ženičiek treba spomenúť Imogen Poots – na túto Angličanku si rýchlo zvyknite, teraz ju máme v kine každé tri týždne (po Need for Speed príde zase aj v Dlhej ceste dole koncom apríla). Má nesporný talent aj v menšej roličke.

(Ne)zadaní sú na prvý pohľad ľahká neviazaná jarná zábava. Majú pomalšie tempo, možno sa v nich príliš veľa kecá, ale vďaka dialógom, hercom a občasnej výzve pravidlám žánru ide o dobrý kúsok.


That Awkward Moment (USA, 2014, 94 min.)
Réžia: Tom Gormican. Scenár: Tom Gormican. Hrajú: Zac Efron, Michael B. Jordan, Miles Teller

2014-04-077.4.2014 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia/Romantický
94 min
USA
2014
3.4. 2014
27.1. 2014
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
3 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >
pozrela som si to nedavno a velmi ma to bavilo :-) vyborne herecke vykony a typicka atmosfera :-) za mna urcite 8/10 >
tisicročný Yogurt | Solo: A Star Wars Story
film bez nápadu, bez všetkého čo definuje SW:( >
Mario Rodriguez | Pete a jeho drak
Všetko dokoknale vystihuje posledná veta... "Je nevýrazný a predsa by bola škoda, keby zapadol."Ale celkovo to bolo pekn... >