Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Insidious: Kapitola 2
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

INSIDIOUS: KAPITOLA 2

Ak ste to v roku 2010 alebo toto leto nezistili, máte ďalší pokus na potvrdenie, že z Jamesa Wana vyrástol talentovaný režisér, najmä hororov. Teraz ukazuje, ako dokáže zvládať ...
Ak ste to v roku 2010 alebo toto leto nezistili, máte ďalší pokus na potvrdenie, že z Jamesa Wana vyrástol talentovaný režisér, najmä hororov. Teraz ukazuje, ako dokáže zvládať ...

James Wan, James Wan, ja z teba tento rok asi chytím infarkt...

Ak ste to v roku 2010 alebo toto leto nezistili, máte ďalší pokus na potvrdenie, že z Jamesa Wana vyrástol talentovaný režisér, najmä hororov. Teraz ukazuje, ako dokáže zvládať novovznikajúcu sériu a starostlivo postupovať od jedného dielu k druhému.

Prvý Insidious sa v našich kinách neukázal, no bol to pomerne inteligentný duchársky horor, čo načrtol zaujímavé pravidlá sveta a mal mrazivú atmosféru v celej dĺžke. Príbeh o rodine, ktorej syn leží v kóme a jeho telo môže slúžiť ako brána pre zlých duchov na prechod medzi svetmi, bol výborný – nefungoval iba ako séria hrozivých momentov, v žánri ukázal vysokú inteligenciu.Druhá časť plynulo nadviaže na jednotku – a je jeden z príbehov, pri ktorom sa oplatí mať vopred napozerané. Wan síce prvú tretinu filmu stupňuje iba pozvoľne, vráti sa k tej istej rodine a nechce hneď zamotávať dianie, skôr predstavuje povedomú situáciu. Záhadné prepojenie so svetom démonov je rýchlo ukazované, v druhej tretine sa začne rýchlo zamotávať. Je to zaujímavý prípad filmu, ktorý má ideálne vytvorený štart pre nováčikov i znalcov – neskôr pridá na intenzite a nedá vydýchnuť ani jednej skupine.

Hoci má film rovnakú atmosféru a sprvoti sa zdá, že už nebude taký prekvapivý ako prvý, ukáže množstvo nových linií i prepojení. Stále obsahuje veľa nového v tejto sérii a nenudí. Postavy a myšlienka ostávajú podobné s prvým dielom a čiastočne aj systém fungovania, no do série prináša druhá kapitola jednak bohatší príbeh a aj intenzívnejšie hororové situácie.

Fascinujúci na Insidious je duchovný svet a jeho súbor pravidiel. Nie je tupým základom pre prvoplánové hrozivé scény, naopak. Komunikácia duchov, systém ich cestovania a portálov, to všetko je vhodne servírované. Náramne pomáha aj výprava – strašidelné domy sú nebezpečnými miestami, ktoré by ste sami nechceli navštíviť, no Wan posiela svojich hercov zažiť čistý teror.

Po inteligentnom prvom dieli bolo pre Wana náročné nadviazať v dvojke a priniesť niečo odlišné v štýle pokračovaní – prepája sa vo väčšej miere nielen na nastolené udalosti, ale i dianie prvého filmu: je tu minulosť, séria nových zvratov a znalci sa môžu rochniť v tom, o čo tu ide.

No Insidious II paralelne aj mení filmový štýl: zasahuje viac do žánru krimitrileru a vyšetrovania a ponúka občasné odľahčenie, o ktoré sa stará najmä dvojica postáv demonológov. Zopár vtipov či ironických momentov nie je na škodu, lebo hororová atmosféra je skutočne hutná. Režisér Wan pridal na násilí, ale aj scénach ľakania či podprahových momentov. Opäť platí ako pri vlaňajšom Sinisterovi – v poslednej tretine si želám ako divák, aby sa film radšej skončil.

Čo je dobrá vizitka pre druhý diel hororu, lebo rozvíja postavy, sériu, dej, je stále strašidelný a má dobre rozbehnutú pozíciu v bohatom svete, ktorý možno ďalej rozvíjať. Wan mu dáva pútavý vizuál (čo je aj pre prísľub pre budúcoročnú sedmičku Rýchlo a zbesilo), kombinuje náhodné bu! a ešte aj celkovo nepríjemný pocit.

V zajatí démonov bola väčšia pocta žánru a ducharinám 70. rokov, pomalý prepracovaný horor. Insidious II je skôr autorsky čistejšie mrazenie s pútavými pravidlami sveta démonov.


Insidious: Chapter 2 (USA, 2013, 106 min.)
Réžia: James Wan

2013-09-2424.9.2013 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror/Triler
105 min
USA
2013
19.9. 2013
13.9. 2013
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Tak ci povim dobre bulo no hej mejscami kus bulo vidno ze Kamile to barz neprirodzene no ale co. Konecne komedia zos vyc... >
Anastasija | Láska z Khon Kaen
Magicky film,vela dlhych zaberov a krasna kamera. >
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >