Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Neznámy
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

NEZNÁMY

Doktor Martin Harris prichádza so svojou podstatne mladšou ženou na konferenciu do Berlína. Po nešťastnej havárii taxíka do rieky sa ocitá v ...
Doktor Martin Harris prichádza so svojou podstatne mladšou ženou na konferenciu do Berlína. Po nešťastnej havárii taxíka do rieky sa ocitá v ...

Doktor Martin Harris prichádza so svojou podstatne mladšou ženou na konferenciu do Berlína. Po nešťastnej havárii taxíka do rieky sa ocitá v nemocnici. Nielenže prišiel o časť svojich spomienok, ale zjavne aj o identitu. Neznámy muž ukradol jeho meno, ženu, dokonca aj pamäť. V boji o svoj život kontaktuje bývalého komunistického špióna a imigrantku, ktorá ho viezla v taxíku. Dokáže niekto v spleti konšpirácie potvrdiť jeho totožnosť? Prečo túžia teroristi obsadiť jeho miesto? Alebo je to všetko inak?


Liam Neeson sa v amerických filmoch zjavuje častejšie, než je znesiteľné. Nikdy som ho nepovažoval za výborného herca, napriek tomu nezvykne podliezť svoje dobré až nadštandardné výkony. Zaujímavé je, že sa ním Hollywood ešte neprejedol. V Neznámom v podstate zreprízuje svoju úlohu z Bessonových 96 hodín (zdanlivo obyčajného muža s neobyčajnými zručnosťami). To už vo filme viac poteší účasť Diane Kruger a vždy pôsobivého Franka Langellu vo vedľajších úlohách.

Predchádzajúci film pôvodom španielskeho režiséra Jaume Colleta-Serru, Sirota (tiež od béčkovej produkčnej spoločnosti Dark castle) predčil moje očakávania. Tradičný námet zlého dieťaťa s temnou minulosťou vtedy šokoval originálnym vyvrcholením, minimálnym využitím krvi a patril tak medzi najlepšie americké horory roku 2009.


Serra si opäť vybral klišoidný námet, tentoraz príbeh vymenenej identity, straty spomienok a paranoje. Hitchcockovská zápletka, asi dvadsaťkrát lepšie spracovaná, neobsahuje bohužiaľ jedinečný zvrat ani rozuzlenie. Všetky prvky sú odkukané. Vrátane pointy, radšej vám ani nepoviem odkiaľ ju tvorcovia odpísali, aby som zbytočne nespoileroval.

Máme tu plno naháňačiek- pušky, teroristi, tajné organizácie. Originalitu či logiku budete hľadať ťažko. Hlavne povinná deštruktívna rozbíjačka áut v mestských uliciach bije do očí ako guľka revolvera. Serra vie našťastie zrealizovať aj často nudné scény zaujímavo a napínavo, čiže som sa počas Neznámeho aspoň nenudil.

Za viac atraktívny ako dej som považoval symbolický Berlín (mesto špiónov), aj keď patent na nakrúcanie v Európe má medzi akčnými filmami Jason Bourne (nehovoriac o tom, že Hitchcock tu nakrútil skvelú Roztrhnutú oponu). Stiesňujúce priestory metra, neónových nočných klubov, nemocnice, či mestské ulice plné smogu a neznámych (a bez mobilného signálu). Počas deja nespustíme z očí hlavnú postavu, čiže film je nekončiacim Neesonovým vystúpením.


Čo sa pozitív týka, okrem réžie Neznámy vyniká hlavne technickými prednosťami, ako je hudba, strih, či farebné ladenie a kompozícia záberov. Zamrzí aj fakt, že tvorcovia viac nevyužili dôsledky existencie berlínskeho múru. Mohli priniesť filmársky neokukaný pohľad na politicky zničené mesto. Nakoniec ho využili iba ako atrakciu.

Neznámy je pekne nakrútený akčný triler so známym dejom, známymi hercami a známymi klišé. Pri jeho konzumácii sa budete cítiť ako po hamburgeri z Mekáču. Vyzerá atraktívne, ale keď ho obedujete každý deň, čoskoro vám bude liezť aj von aj ústami.


Unknown (USA/V. Británia/SRN/Francúzsko, 2011, 110 min.)
Réžia: Jaume Collet-Serra. Námet: Didier Van Cauwelaert – román Out of My Head. Scenár: Oliver Butcher, Stephen Cornwell. Kamera: Flavio Labiano. Strih: Tim Alverson. Hudba: John Ottman, Alexander Rudd. Hrajú: Liam Neeson, Diane Kruger, January Jones, Frank Langella, Aidan Quinn, Bruno Ganz, Sebastian Koch

2011-04-2121.4.2011 | Marek Hudec
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma/Mysteriózny
110 min
USA UK Francúzsko
2011
21.4. 2011
18.2. 2011
4 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >