Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Preview > Piráti z Karibiku 4 - V neznámych vodách
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

PIRÁTI Z KARIBIKU 4 - V NEZNÁMYCH VODÁCH

Keď sa prvýkrát na plátne objavil rozmarný a vždy tak trochu opitý pirát s tvárou Johnnyho Deppa, málokto tušil, že práve táto postava oživí ...
Keď sa prvýkrát na plátne objavil rozmarný a vždy tak trochu opitý pirát s tvárou Johnnyho Deppa, málokto tušil, že práve táto postava oživí ...

Keď sa prvýkrát na plátne objavil rozmarný a vždy tak trochu opitý pirát s tvárou Johnnyho Deppa, málokto tušil, že práve táto postava oživí pirátsky žáner a zarobí Walt Disney Pictures niečo cez 2,5 miliardy dolárov. A keďže producenti na čele s Jerrym Bruckheimerom veria, že kapitán Jack Sparrow ešte dokáže prilákať divácku pozornosť, posielajú ho na v poradí už štvrtú výpravu. 

Pre úspech ďalšej plavby bol Johnny Depp kľúčovým kormidelníkom. Bolo jasné, že bez kapitána Jacka Sparrowa by Čierna Perla ďaleko nedoplávala. Depp sa nechal počuť, že jeho pirátske alter ego miluje, a keď mu tvorcovia predložia dobrý scenár, bude nad svojou účasťou uvažovať. Nuž, ku skriptu prihodili aj honorár 55 miliónov dolárov a Depp spokojne hupol na palubu.


Ako predloha poslúžila starej známej scenáristickej dvojici Elliott – Rossio rovnomenná fantazijná novela Tima Powersa z roku 1987. Základným elementom knihy je hľadanie legendárneho prameňa mladosti. Rossio a Elliott si požičali hlavnú premisu a napasovali ju excentrickému pirátovi priamo na telo. Jack Sparrow a kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) sa vydajú do neznámych vôd za nedostupným prameňom mladosti a čoskoro zistia, že nie sú jediní. Omladzovaciu kúru by rád postúpil aj obávaný pirát Čierna brada (Ian McShane), ktorého postava je inšpirovaná skutočným pirátom. Angličan Edward Teach v 18. storočí terorizoval americké pobrežné kolónie a ohrozoval lode križujúce vody Karibiku. Ústrednú trojicu potom dopĺňa jeho krásna dcéra Angelica (Penélope Cruz), ktorá má s Jackom spoločnú minulosť.

Orlando Bloom a Keira Knightley vyhlásili, že príbeh Willa a Elizabeth sa uzavrel v ostatnom pokračovaní, a tak nevidia dôvod na návrat. Nevrátil sa ani Gore Verbinski, ktorý v čase predpríprav „Neznámych vôd“ vyjednával s Universalom o režírovaní filmovej adaptácie BioShocku, a tak si na režisérsku stoličku na pľace štvrtých pirátov sadol muzikálový Rob Marshall.

Natáčanie začalo v júni 2010 s rozpočtom 200 miliónov dolárov, čo predstavovalo o sto miliónov menej než náklady na poslednú časť trilógie. „Disneyovci“ síce okresali výdavky, ale vymenili vody Karibiku za rovnako atraktívne a o niečo lacnejšie exteriéri v okolí Havajských ostrovov. Štáb súčasne točil aj v historických prístavoch vo Veľkej Británii, vo filmových štúdiách v Los Angeles a nakoniec sa nevyhli ani krátkej návšteve jedného z portorických ostrovov. Nakrúcalo sa prevažne v 3-D formáte, čo predznamenáva naozaj slušnú 3-D jazdu, na rozdiel od projektov, ktoré sú do trojrozmerného šatu prevedené až v postprodukcii.


Takmer polročné nakrúcanie skomplikovalo Cruzovej tehotenstvo. Tvorcovia si s tým poradili, tak že najali Cruzovej mladšiu sestru Mónicu, ktorá sestru nahradila v niektorých záberoch celej postavy. Rozdiel vraj nevidieť, nakoľko tieto dve ženy sú si podobné ako dvojčatá.

Herci, ktorí participujú na „V neznámych vodách“ boli vyzvaní Walt Disney Pictures, aby v blízkej budúcnosti neplánovali žiadne dlhodobé projekty. Nie ani tak kvôli promovaniu hotového filmu, ako skôr pre prípravu ďalšieho či ďalších. Šušká sa, že Piráti z Karibiku – V neznámych vodách sú prológom ďalšej dobrodružnej trilógie. A keďže na každej klebete je trochu pravdy – v prvej polovici januára vyšlo oficiálne vyhlásenie, že Terry Rossio začína pracovať na scenári k piatemu filmu. Depp opätovne nevyvracia svoju účasť v prípade, že ho príbeh (honorár) osloví. 


Ostáva už len veriť, že to čo pôsobilo sviežo a bezprostredne si dokáže udržať svoj pozitívny náboj aj v ďalších rokoch. Kapitán Jack Sparrow sa v ostatnom desaťročí stal ikonou dobrodružného žánru. Otázka znie – odpočíval dostatočne dlho na to, aby divákov opäť pobavil? Zistíme to už 19. mája.

2011-04-2020.4.2011 | Radovan Torda
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
140 min
USA
2011
19.5. 2011
20.5. 2011
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
5 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >