Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Tvorcovia filmu Amnestie dokončili hlavné nakrúcanie o páde totality v roku 1989
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy
In den Gängen

Tvorcovia filmu Amnestie dokončili hlavné nakrúcanie o páde totality v roku 1989

PR | 18.11.2018Trailer stavia na reálnych záberoch z väznice Leopoldov, kde komunistická moc väznila množstvo politických väzňov a na archívnych záberoch z obdobia rokov 1989/90. Pád totalitného režimu v celom východnom bloku, vznik novej československej vlády a voľba Václava Havla za prezidenta - to všetko prinieslo v januári 1990 veľké zmeny a pohyby v spoločnosti. Havel sa po nástupe do úradu rozhodol, že vyhlási široké prezidentské amnestie. Pochmúrne prostredie väznice v Leopoldove, veľká vzbura väzňov, politická situácia, zásadné dobové momenty… V traileri budete počuť iba hovorené slovo z archívnych záberov, čo len viac umocňuje celkovú atmosféru, ktorú samotný film prinesie.

 „Nebolo jednoduché dostať sa do priestorov leopoldovskej väznice, ale vďaka ústretovosti a dobrej spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti a Ministerstvom vnútra sme získali do filmu všetko, čo si tento príbeh vyžadoval. V priestoroch väzníc sme nakrúcali celkovo 10 dní. Pochopil som tam, že muselo byť nesmierne ťažké prežiť vo väzení niekoľko rokov len preto, že ste nesúhlasili s komunistickým režimom. Václav Havel, napríklad, strávil vo výkone trestu 5 rokov,” vyjadril sa o natáčaní v Leopoldove producent a jeden z autorov scenára k filmu, Maroš Hečko.

„AMNESTIE zachytávajú svet kontrolovaný štátnou políciou ŠtB, v ktorom disidenti komunikujú pomocou tajných správ, svet, v ktorom ľudia udávajú rodinných príslušníkov a zároveň túžia po slobode,“ hovorí producent Peter Veverka. Pokračuje: “Jonášovi Karáskovi a nášmu kreatívnemu tímu sa podarilo natočiť skvelý divácky film plný emócií, akcie a enormných hereckých výkonov. Verím, že výsledný film bude autentickou reflexiou našej histórie, presunie divaka v čase a ponúkne perspektívu na udalosti, ktoré zásadne zmenili našu spoločnosť.”

Maroš Hečko ďalej opisuje, ako sa tvorcovia snažili, aby trailer hodnoverne odkomunikoval dané obdobie: „Atmosféru ťaživého priestoru väznice sa Jonášovi Karáskovi podarilo dostať nielen do filmu, ale aj do traileru. Generácia, ktorá v roku 1989 ešte nebola na svete, tak bude mať možnosť preniesť sa do obdobia, kedy naša spoločnosť síce bola totalitná, ale kedy prišla aj vytúžená zmena a nádej. 17. november 1989 priniesol po 40 rokoch opäť možnosť slobodne sa vyjadrovať a rozhodovať sa. Pre mnohých z nás je tým najväčším sviatkom.“

„November 1989 je ikonickým okamihom naších dejín a zatiaľ sa k nemu nepokúsil vyjadriť ani jeden film. Je to ťažké. Celkom prirodzene k nemu vzhliadame s úctou, ale zároveň o udalostiach Novembra mlčíme. To, čo prišlo po ňom, je pre nás stále živou realitou. Uvedomujeme si nadnesenosť mnohých cieľov a ideálov Novembra, podaktorí to ale konštatujú s akýmsi sklamaním,“ vyjadrila sa k téme Novembra 1989 dramaturgička filmu Maja Hriešik. „Film Amnestie sa inšpiruje rozhodnutím prvého prezidenta ponovembrového Československa urobiť širokou amnestiou zásadný reštart po štyroch dekádach neslobody. Namiesto rozdúchavania nenávisti a túžby po pomste či biľagovania, chce pre všetkých možnosť začať nanovo. Paradoxom a zároveň hybným momentom filmu je, že tento dobre mienený zámer vyústi do nevídanej agresivity. Postavy vo filme sú rozporuplní hrdinovia. Chcú byť slobodní a v novom svete, ktorý sa práve rodí, sa mať lepšie, než sa mali predtým. Pre každého z nich je predstava slobody iná. Odlišné sú aj ich pozície na štartovacej čiare. Niektorí sa zorientujú v nových príležitostiach rýchlejšie, iní naopak tápu na šachovnici meniacich sa vzťahov, a preto v strachu o svoju budúcnosť robia zúfalé veci. Aj o tom je náš film,” doplnila ešte Maja Hriešik.

„Revolúcia je slovo, ktoré primárne obsahuje, že sa niečo otočí, radikálne zmení, a zároveň, že staré, ktoré odchádza, o svoj priestor zápasí a bráni sa všetkými možnými prostriedkami. A samozrejme, to, čo prichádza ako nové, má rozdielne ambície, predstavy a motivácie. To spôsobuje chaos a nie hladký priebeh. Aj keď sa počas Nežnej revolúcie v roku 1989 podarilo urobiť zmenu bez krvipreliatia - čo je úžasné - neznamená to, že táto revolúcia nemá svoje obete,“ povedal Maroš Hečko.

Trailer k filmu AMNESTIE režíroval Jonáš Karásek, hudbu skomponoval Matúš Široký.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín