Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Prehliadka čínskych filmov v Bratislave predstaví súčasnú kinematografiu
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Prehliadka čínskych filmov v Bratislave predstaví súčasnú kinematografiu

SFÚ | 14.9.2018V termíne od 20. do 23. septembra 2018 sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční Festival čínskych filmov. Uvedie filmy z obdobia posledných piatich rokov, reprezentujúcich rôzne žánre. Prehliadka je obrazom súčasnej čínskej kinematografie a zároveň reflektuje spoločenské problémy súčasnej Číny. Na podujatí sa premietne celkovo sedem filmov.

Otváracím filmom prehliadky je dráma Môj tieň na úteku (2013) o osamelej matke, ktorej synovi diagnostikujú Aspergerov syndróm potom, ako jej manžel odíde do Ameriky. Charaktery svojich hrdinov v plnej šírke odhalí aj film zo športového prostredia Stále vpred (2015) o úspešnom cyklistickom tíme. Jeho snahu získať vytúžené zlato ohrozujú individuálne ambície troch hlavných členov, z ktorých každý chce byť ten najlepší. Hlavná hrdinka romantického filmu Miesto len pre nás (2015) sa rozhodla po rozchode so snúbencom zmeniť život. Inšpirovaná rozprávaním svojej starej mamy a ľúbostným listom z roku 1979 sa vyberie do Prahy po stopách jej príbehu, kde hľadá záhadné miesto „len pre nás“ spomenuté v liste. Zároveň sa spoznáva s mladým Číňanom a hoci sa ich vzťah prehlbuje, ani jeden z nich nemá odvahu prejaviť hlbší cit. 

Režijný debut herečky Vicki Zhao Wei Na prahu dospelosti (2013) je príbehom štyroch mladých žien a ich životných ciest, na ktorých sa stretávajú nielen s láskou a radosťou, ale i s útrapami dospievania. Akčný film Jednotka Wolf Warriors (2015) rozpráva o ostreľovačovi, ktorý pri razii v centre drogovej mafie napriek zákazu nadriadeného zastrelí muža. Po odpykaní trestu ho prevelia k elitnej vojenskej jednotke Wolf Warriors, kde sa v súboji ocitne zoči-voči vycvičeným zabijakom, ktorých si najal šéf drogového kartelu, brat zastreleného muža s jedinou úlohou: zlikvidovať vraha svojho brata.

Súčasťou festivalu je aj zatiaľ posledný film francúzskeho režiséra Jeana-Jacquesa Annauda Totem vlka (2015) o nezlomnej prírode a ľudskej túžbe ju skrotiť. Odohráva sa v roku 1967 a je príbehom mladého študenta z Pekingu, ktorý odchádza do Vnútorného Mongolska vyučovať nomádskych pastierov. Táto cesta sa stane najväčším poznaním pre neho samého, zmúdrie vďaka životu v nádhernej, no drsnej a nehostinnej krajine a naučí sa veľa aj o jej najobávanejšom obyvateľovi vlkovi. Prehliadku čínskej kinematografie uzavrie romantická komédia Vezmime sa (2015), nakrútená ako spin-off populárneho rovnomenného televízneho seriálu. Sleduje štyri dvojice mladých ľudí hľadajúcich cestu k sebe.

Festival čínskych filmov v Bratislave organizuje Slovenský filmový ústav z poverenia Ministerstva kultúry v spolupráci s Veľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike, projekt je súčasťou Plánu kultúrnych stykov MK SR pre rok 2018. Vstup na podujatie je voľný, premieta sa o 18.00 a 20.30 hod.

 

Festival čínskych filmov (program):

20.9. (štvrtok) – 18.00 – Môj tieň na úteku, r. Fang Gangliang, Čína, 2013

21.9. (piatok) – 18.00 – Stále vpred, r. Dante Lam, Honkong, Čína, 2015

21.9. (piatok) – 20.30 – Miesto len pre nás, r. Xu Jinglei, Čína, 2015

22.9. (sobota) – 18.00 – Na prahu dospelosti, r. Vicki Zhao Wei, Čína, Honkong 2013

22.9. (sobota) – 20.30 – Jednotka Wolf Warriors, r. Jacky Wu Jing, Čína, 2015

23.9. (nedeľa) – 18.00 – Totem vlka, r. Jean-Jacques Annaud, Čína, Francúzsko, 2015

23.9. (nedeľa) – 20.30 – Vezmime sa, r. Liu Jiang, Čína, 2015


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín