Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Krížom Krážom: Prvý slovenský film vyšívaný tupou ihlou
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy
In den Gängen

Krížom Krážom: Prvý slovenský film vyšívaný tupou ihlou

PR | 5.2.2018V galérii Artotéka bratislavskej Mestskej knižnice (Kapucínska 1) sa 1. februára 2018 uskutočnilo otvorenie výstavy Krížom Krážom: Work in Progress, zachytávajúcej vznik rovnomenného vyšívaného animovaného filmu. Výstava potrvá do 28. februára a bude obsahovať dva sprievodné workshopy, kde sa záujemcovia budú môcť sami do projektu zapojiť.

Hlavnými hrdinami animovaného filmu Krížom Krážom sú ručne vyšívané lesné zvieratká, ktoré prežívajú city podobné tým našim: lásku, nenávisť, pýchu aj žiarlivosť. Bájkový príbeh sa odohráva na ploche kanavy, kde vyrastá les, v ňom žije kozľa, ktoré spolu s ostatnými zvieracími hrdinami zažíva rôzne dobrodružstvá. Film vzniká pre deti a deti v nás, ktoré veria, že dobro nakoniec vždy vyhrá nad zlom. Jednotlivé príbehy sú voľne inšpirované ľudovou slovesnosťou.

Autori oživujú tradičnú krížikovú výšivku, zároveň sa však snažia neostať iba v rovine folklóru. V animácii pracujú aj s modernými prvkami, kombinujú obrusové vzory starých mám s pixelovou grafikou a poetikou starých videohier. Návštevníci si na výstave môžu prezrieť ukážky storyboardov, výtvarných návrhov, vizuálov krížikovej či hladkovanej výšivky a tiež sekvencií vznikajúcej animácie. Tiež uvidia krátke ukážky a animačné gagy z pripravovaného filmu.

Workshopy, na ktorých si záujemcovia vyskúšajú, ako vzniká ručne vyšívaná animácia, sa uskutočnia v stredu 7.2. a nedeľu 18.2. 2018 v časoch od 15:00 do 19:00 hod. Z kapacitných dôvodov je potrebné sa na workshopy vopred registrovať prostredníctvom webstránky krizomrazomfilm.sk. Svoje vyšité diela si účastníci budú môcť nielen doma zarámovať, ale s pomocou šikovných lektorov im tiež vdýchnu virtuálny život.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Réžia, námet, výtvarné spracovanie: Nina Rybárová

Art direction, grafický dizajn, animácia: Tomáš Rybár

Scenár: Barbora Németh

Hudba: Branislav Laho


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín