Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Na Berlinale predstavia okrem Šulíka svoje filmy aj Anderson, či Soderbergh
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Na Berlinale predstavia okrem Šulíka svoje filmy aj Anderson, či Soderbergh

Marcel Šedo | 28.1.2018Berlinale patrí medzi štyri najprestížnejšie festivaly na svete a jeho program je vždy plný najočakávanejších noviniek. Pred časom sme vás síce informovali o nesúhlase nemeckých tvorcov s vedením festivalu, ako aj o tom, že viaceré významné nemecké snímky posledných rokov (Toni Erdmann, Odnikiaľ, Western) majú premiéru radšej v Cannes, ale nič to nemení na tom, že program nemeckého Berlinale je znovu nabitý hviezdnymi menami. Nás môže len tešiť, že tam ani tento rok nebude chýbať slovenský zástupca. Po minuloročnom úspechu Piatej lode, tam tentokrát predstaví svoj nový film Tlmočník významný slovenský režisér Martin Šulík.

Predsedom poroty bude post-moderný nemecký tvorca Tom Tykwer, ktorého preslávili filmy ako Lola beží o život a Atlas mrakov. Otváracím filmom celého festivalu bude pôvabná animovaná snímka Psí ostrov (Isle of Dog) od Wesa Andersona. Pôjde o prvý animovaný a zároveň druhý Andersonov film, prvým bol Grandhotel Budapešť v roku 2014, ktorý otvorí berlínsky festival. Ďalším veľkým menom amerického nezávislého filmu, ktoré sa na festivale objaví, je Gus Van Sant, autor filmov ako Slon, Milk alebo Moje súkromné Idaho. Do hlavnej súťaže sa prebojovala jeho životopisná čierna komédia o invalidnom karikaturistovi Johnovi Callahanovi Don't Worry, He Won’t Get Far on Foot. Okrem toho sa návštevníci festivalu môžu tešiť aj na novú Soderberghovu snímku, psychologický triler nakrúcaný na iPhone, Unsane.

Zatiaľ to síce vyzerá skôr ako prehliadka amerických filmov, avšak Berlinale má v talóne aj veľké mená z európskej a ázijskej kinematografie. Autor extrémne dlhým filmov, Lav Diaz, na festivale predstaví svoj najnovší film Ang panahon ng halimaw (Season of the Devil), ktorý by vraj mal byť "rockovou operou". Alexej German jr. sa v hlavnej súťaži objaví so životopisnou drámou o sovietskom spisovateľovi Sergejovi Dovlatovovi s názvom Dovlatov. Brazílsky režisér José Padilha, autor projektov Elitná jednotka a Narcos, tu bude mať svoju dokudrámu Operácia Entebbe (7 Days in Entebbe) o únose lietadla palestínskymi povstalcami.

nahradflv

Festival bude prebiehať od 15. do 25. februára, ale ešte predtým sa môžeme tešiť na kompletný program.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín