Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Festival iránskych filmov sa presunul do Bratislavy
Mirai
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy

Festival iránskych filmov sa presunul do Bratislavy

PR | 19.1.2018Na 7. Festivale iránskych filmov zvíťazil film Hora režiséra Amira Naderiho. Víťaza z konkurencie ôsmich silných snímok vybrala odborná porota, ktorej predsedala svetoznáma avantgardná umelkyňa Iva Bittová. „Boli sme ohromené univerzálnosťou a večnosťou príbehu, sprevádzaného rezonanciou medzi vetrom a zvukom úderov kameňa o kameň. Silu dodáva filmu dokonalá kombinácia zvukov, hudby a kamery,“ povedala porota. Režisér víťaznej snímky získava hodnotnú cenu vo forme desiatich dní postprodukcie v špičkovom štúdiu MagicLab v Prahe.

V dňoch 16. a 17. januára sa festival uskutočnil v brnianskom Kine Scala a Kine Art – TIC Center, od 18. do 20. januára potom zaplní sály Kina Lumiére v Bratislave.

Víťazný film Hora surovým jazykom monumentálnych obrazov popisuje zápas odhodlaného dedinčana s neľútostným osudom: musí totiž poraziť horu, aby zachránil svoju vymierajúcu dedinu... Okrem hlavnej Ceny poroty vyhlásil 7. Festival iránskych filmov tiež Cenu divákov, v ktorej si srdcia publika získal dramatický príbeh stratenej lásky – film Israfil režisérky Idy Panahandeh. V novej súťažnej sekcii krátkych filmov zvíťazil úchvatný film Marzije režisérky Dornaz Hajihy, ktorá si osobne prevzala cenu v rámci slávnostného zakončenia festivalu. Cenu za najlepší dokument udelila odborná porota Neústupnej diplomacii pána Naderiho. „V kontexte súčasného diania vo svete oceňujeme film Neústupná diplomacia pána Naderiho, ktorý je sám o sebe medzinárodným diplomatickým posolstvom,“ uviedla porota. Obaja režiséri posledného spomínaného filmu sa festivalu zúčastnili ako hostia.

7. Festival iránskych filmov uviedol v pražských kinách Lucerna, Světozor, Bio Oko a Kino Pilotov 31 snímok v piatich programových sekciách: Celovečerné filmy v súťaži, Dokumentárne filmy v súťaži, Krátke filmy v súťaži, Zvláštne uvedenie a Večer afganských filmov. Počas šiestich dní sa ho zúčastnilo okolo 4000 divákov.

Festival privítal rad osobností iránskej i českej kinematografie. V porote zasadla známa iránska spisovateľka žijúca v Prahe Razieh Ansari, jedna z najvýraznejších postáv českej umeleckej scény Iva Bittová, riaditeľka distribučnej spoločnosti Artcam Sylvie Leray, dokumentaristka a producentka Kateřina Hager a ďalšie osobnosti 

V rámci festivalu sa uskutočnil aj bohatý sprievodný program: koncert osobitého súdobého skladateľa a hráča na santur Alireza Mortazaviho a majstrovskej hráčky na oud Asany Borhan Azad, vtipná „one-woman-show“ s názvom Všetko má svoje medze autorky Azadeh Mohammadi Kangarani, semináre s tvorcami na rôzne témy v spolupráci s Karlovou univerzitou a Prague Film School alebo autentický perzský catering šéfkuchára Ata Alipoura.

Diváci v Bratislave sa môžu pokochať ako víťazným dokumentom Neústupná diplomacia pána Naderiho, tak filmom Israfil, ktorý získal cenu divákov. Festival predstaví v Bratislave aj to najlepšie z krátkych filmov, ktoré zažívajú v rámci iránskej kinematografie zlatú éru. Viac informácií o festivale a nadchádzajúcom programe v Bratislave.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín