Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Posledný film Jana Němca je príbehom o jeho živote
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

Posledný film Jana Němca je príbehom o jeho živote

PR | 20.4.2017Už je to rok, čo filmový svet opustila jedna z najvýraznejších osobností českej kinematografie. Český filmový režisér, filmový producent a pedagóg FAMU Jan Němec patril k popredným predstaviteľom československej novej vlny. Jeho posledný film Vlk z Královských Vinohrad voľne vychádza z Němcovej poviedkovej knihy Nepodávej ruku číšnikovi. Do kín ho Asociácia slovenských filmových klubov prináša od štvrtka 20. apríla.

Ústredným bodom rozprávania snímky sú udalosti roku 1968 a cesta  Johna Jana alias Jana Němca na festival v Cannes, kde mali traja zástupcovia českej novej vlny šancu získať Zlatú palmu. Ľavicoví francúzski filmári na čele s Jean-Lucom Godardom ale pod vplyvom revolučných študentských búrok festivalovú súťaž predčasne ukončili. Osudovú ranu potom Němcovej sľubnej medzinárodnej kariére zasadil príjazd ruských tankov do Prahy v roku 1968; nasledovala komplikovaná cesta do exilu a slávny porevolučný návrat. Režisérsky výklad je prostý. Žiadna úcta k zavedeným filmovým postupom. Nakrútil som pokojne a disciplinovane film – O slavnosti a hostech, Kafkovu Premenu. Tu máme dej a príbeh časom overené, v knihe tlačené. Takže znova na front. Show must go on – to je tá režisérska metóda. Uvidíte miesta činu, autentický dialóg, autorský komentár, archívy pravé aj falzifikáty. Bang! – píše sa v režisérskej explikácii.

Prvá klapka padla počas festivalu v Cannes v roku 2015 a spolurežisérom bol Tomáš Klein. „Jan Němec se vrátil do Cannes po mnoha letech s velkým nadhledem a myslím, že si velmi užíval natáčení, které probíhalo v subverzivním duchu. Přímo na místech činu, bez povolení a zbytečného váhání. Dokázal skvěle využít atmosféry a kulis festivalu, aby ukradl, co potřeboval pro svůj příběh,“ hovorí o začiatku nakrúcania. Dramaturgom filmu bol Jakub Felcman, ktorý pomáhal aj pri scenári. „Pro mě bylo natáčení nejlepší filmovou lekcí, jakou jsem v životě zažil. Jan Němec byl báječný pedagog,“ spomína na prácu s filmovým velikánom, ktorý sa však dokončenia filmu už nedožil. „Němcovo heslo bylo „On the road again“, vždy přímo do ohně a znova na frontu a tohle jako kdyby byla jen další etapa. To nejsilnější a nejtěžší, co může učitel udělat, je rozpracovat dílo a nechat jeho dokončení ve chvíli, kdy už má jasné kontury, na svých studentech - a tuhle lekci nám udělil, a tak teď po letech mám teprve vážně pocit, že jsem složil státnice na FAMU,“ dopĺňa Felcman.

Film vznikal v slovenskej koprodukcii, zastúpená bola Michaelom Kabošom. „Som rád, že nespútaná energia Jana Němca sa dostala do filmu a že sa nám tento výnimočný film podarilo realizovať v slovenskej koprodukcii. Má na tom zároveň veľkú zásluhu Audiovizuálny fond, ktorý sa nebál podporiť netradičný projekt“, hovorí o spolupráci.

Snímka mala slávnostnú premiéru na Slovensku počas 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, do kinodistribúcie prichádza už dnes.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články