Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Tri tipy na spestrenie vášho filmového jedálnička
Annihilation
Ready Player One
Alita: Battle Angel
Thoroughbreds

Tri tipy na spestrenie vášho filmového jedálnička

Marcel Šedo | 12.4.2017Jedna z prvých väčších česko-slovenských festivalových prehliadok, pražský Febiofest, priniesla hneď niekoľko zaujímavých filmov. Pokiaľ na ne natrafíte v katalógu niektorého z blížiacich sa festivalov, poprípade sa k nim budete mať možnosť dostať nejakým iným spôsobom, rozhodne zbystrite vašu pozornosť.

Raj (Рай) – Andrej Končalovskij

Legendárny ruský režisér Andrej Končalovskij sa vo filme Raj ocenenom Strieborným levom za réžiu na festivale v Benátkach, zameral na obdobie 2. svetovej vojny. Osudy troch ľudí, stojacich na opačných stranách barikády, v sebe nesú množstvo náročných tém od konformizmu s totalitným režimom, cez koncept obety ako prostriedku k vykúpeniu, až po nacistickú ideu „raja“.

Film rozpráva príbeh ruskej aristokratky Oľgy, ktorá vo Francúzsku pomôže dvom židovským deťom a dostane sa kvôli tomu do koncentračného tábora. Počas svojej cesty sa stretne s francúzskym kolaborantom a starostlivým otcom rodiny, Julesom a vysokým nacistickým dôstojníkom Helmutom, s ktorým ju viaže milostná aféra z minulosti. Každá z postáv rozpráva svoj príbeh priamo do kamery, čím pripomínajú spovedníkov, kamera je čiernobiela a temná, akoby zdôrazňovala vážnosť situácie a akademický formát ešte posilňuje stiesnenosť. Mimoriadne atmosférická, pochmúrna a dojímavá snímka sa podľa môjho názoru zaradí medzi dôležité filmy o holokauste.

Harmonium (淵に立つ) - Kódži Fukada

Japonský film Harmonium bol na poslednom ročníku Filmového festivalu v Cannes ocenený Cenou poroty v sekcii Un Certain Regard. Doba, kedy japonské filmy ničili konkurenciu na všetkých veľkých festivaloch je síce asi nenávratne preč, ale Harmonium aspoň trochu pripomenulo zašlé „zlaté“ časy.

Snímka rozpráva príbeh o rodine, do ktorej fatálnym spôsobom zasiahne príchod neznámeho cudzinca. Až postupom času vysvitne, že ide o čerstvo prepusteného trestanca, ktorý má navyše s „hlavou rodiny“ spoločnú, nepríliš príjemnú minulosť. Postupne sa stále viac a viac zbližuje s jednotlivými členmi rodiny a harmónia sa začne vytrácať. Harmonium originálnym a pritom prirodzeným spôsobom obchádza všetky zaužívané rozprávačské konvencie - navodzuje očakávania a následne ich vyvracia a ide niekam inam. Súčasne ide o štylisticky výborne zvládnutý a mimoriadne napínavý a stiesnený počin.

Daguerrotypia (Le secret de la chambre noire) - Kijoši Kurosawa

Posledným „tipom“ z Pražského Febiofestu, ktorý by som rád prípadným záujemcom doporučil, je snímka japonského „majstra hororu“ Kijošiho Kurosawu. Tá bola nakrúcaná aj produkovaná vo Francúzsku a treba dodať, že nedosahuje kvality tých najlepších Kurosawových filmov ako Kuya alebo Kairo. Stále však ide o vysoko nadpriemerný psychologický horor s viacerými veľmi desivými momentami a nepríjemným pocitom zo starého vidieckeho sídla. Snímka sa zaoberá problematikou vyrovnávania sa so smrťou, problémom vnímania „reality“ a najmä daguerrotypiami, ktoré na jednej strane dávajú človeku „večnosť“ a na strane druhej ho o ľudskosť oberajú. Snímka svojou pomalosťou, nekomunikatívnosťou a nemožnosťou rozoznania reality a fantázie, pravdepodobne nebude po chuti tradičným fanúšikom hororov.

Vo filme sledujeme mladého Jeana, ktorý získal prácu u známeho fotografa Stéphana. Ten žije v chátrajúcej vile na okraji Paríža so svojou dcérou Máriou. Stéphan je módny fotograf, ktorý však experimentuje aj s jednou z prvých fotografických techník – daguerrotypiou. Postupne sa však začne ukazovať, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín