Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Tri tipy na spestrenie vášho filmového jedálnička
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

Tri tipy na spestrenie vášho filmového jedálnička

Marcel Šedo | 12.4.2017Jedna z prvých väčších česko-slovenských festivalových prehliadok, pražský Febiofest, priniesla hneď niekoľko zaujímavých filmov. Pokiaľ na ne natrafíte v katalógu niektorého z blížiacich sa festivalov, poprípade sa k nim budete mať možnosť dostať nejakým iným spôsobom, rozhodne zbystrite vašu pozornosť.

Raj (Рай) – Andrej Končalovskij

Legendárny ruský režisér Andrej Končalovskij sa vo filme Raj ocenenom Strieborným levom za réžiu na festivale v Benátkach, zameral na obdobie 2. svetovej vojny. Osudy troch ľudí, stojacich na opačných stranách barikády, v sebe nesú množstvo náročných tém od konformizmu s totalitným režimom, cez koncept obety ako prostriedku k vykúpeniu, až po nacistickú ideu „raja“.

Film rozpráva príbeh ruskej aristokratky Oľgy, ktorá vo Francúzsku pomôže dvom židovským deťom a dostane sa kvôli tomu do koncentračného tábora. Počas svojej cesty sa stretne s francúzskym kolaborantom a starostlivým otcom rodiny, Julesom a vysokým nacistickým dôstojníkom Helmutom, s ktorým ju viaže milostná aféra z minulosti. Každá z postáv rozpráva svoj príbeh priamo do kamery, čím pripomínajú spovedníkov, kamera je čiernobiela a temná, akoby zdôrazňovala vážnosť situácie a akademický formát ešte posilňuje stiesnenosť. Mimoriadne atmosférická, pochmúrna a dojímavá snímka sa podľa môjho názoru zaradí medzi dôležité filmy o holokauste.

Harmonium (淵に立つ) - Kódži Fukada

Japonský film Harmonium bol na poslednom ročníku Filmového festivalu v Cannes ocenený Cenou poroty v sekcii Un Certain Regard. Doba, kedy japonské filmy ničili konkurenciu na všetkých veľkých festivaloch je síce asi nenávratne preč, ale Harmonium aspoň trochu pripomenulo zašlé „zlaté“ časy.

Snímka rozpráva príbeh o rodine, do ktorej fatálnym spôsobom zasiahne príchod neznámeho cudzinca. Až postupom času vysvitne, že ide o čerstvo prepusteného trestanca, ktorý má navyše s „hlavou rodiny“ spoločnú, nepríliš príjemnú minulosť. Postupne sa stále viac a viac zbližuje s jednotlivými členmi rodiny a harmónia sa začne vytrácať. Harmonium originálnym a pritom prirodzeným spôsobom obchádza všetky zaužívané rozprávačské konvencie - navodzuje očakávania a následne ich vyvracia a ide niekam inam. Súčasne ide o štylisticky výborne zvládnutý a mimoriadne napínavý a stiesnený počin.

Daguerrotypia (Le secret de la chambre noire) - Kijoši Kurosawa

Posledným „tipom“ z Pražského Febiofestu, ktorý by som rád prípadným záujemcom doporučil, je snímka japonského „majstra hororu“ Kijošiho Kurosawu. Tá bola nakrúcaná aj produkovaná vo Francúzsku a treba dodať, že nedosahuje kvality tých najlepších Kurosawových filmov ako Kuya alebo Kairo. Stále však ide o vysoko nadpriemerný psychologický horor s viacerými veľmi desivými momentami a nepríjemným pocitom zo starého vidieckeho sídla. Snímka sa zaoberá problematikou vyrovnávania sa so smrťou, problémom vnímania „reality“ a najmä daguerrotypiami, ktoré na jednej strane dávajú človeku „večnosť“ a na strane druhej ho o ľudskosť oberajú. Snímka svojou pomalosťou, nekomunikatívnosťou a nemožnosťou rozoznania reality a fantázie, pravdepodobne nebude po chuti tradičným fanúšikom hororov.

Vo filme sledujeme mladého Jeana, ktorý získal prácu u známeho fotografa Stéphana. Ten žije v chátrajúcej vile na okraji Paríža so svojou dcérou Máriou. Stéphan je módny fotograf, ktorý však experimentuje aj s jednou z prvých fotografických techník – daguerrotypiou. Postupne sa však začne ukazovať, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články