Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Ďalší progres na východoázijskom filmovom trhu
The Shape of Water
The Disaster Artist
Darkest Hour
The Square

Ďalší progres na východoázijskom filmovom trhu

Marcel Šedo | 18.3.2017Svetová hegemónia Hollwoodu je už pomaly, ale isto minulosťou. Rast čínskeho filmového trhu, ktorého finančný objem sa za posledných 5 rokov strojnásobil (z 2,07 miliardy $ v roku 2011 na 6,78 miliardy $ v roku 2016), systematicky pokračuje. Čínsky filmový priemysel už dnes dýcha Hollywoodu na chrbát, plánuje výstavbu najväčšieho filmového štúdia na svete a veľké zmeny môžeme badať aj v prístupe čínskych hereckých hviezd ku ponukám od amerických štúdií.

Kým v 90. rokoch a na prelome milénií sa do Hollywoodu po veľkej drine prepracovalo len niekoľko skutočne veľkých hviezd (Jet Li, Jackie Chan, John Woo), teraz sa stáva pravidlom, že čínski herci odmietajú ponuky hrať v hollywoodskych veľkofilmoch. Herca Jiang Wena presvedčil o prijatí role Baze Malbusa v Star Wars: Rogue One až jeho syn – veľký fanúšik série. Najskôr túto ponuku odmietol.

Dôvodov je hneď niekoľko. Zatiaľ čo v minulosti znamenal príchod do Hollywoodu väčšie honoráre, teraz už táto situácia neplatí. Pokým v Hollywoode dostávali čínski herci obvykle len vedľajšie a menej lukratívne role, v Číne sa im nič podobné z pochopiteľných dôvodov nestane. V blízkej budúcnosti tiež môžeme očakávať zvýšenú expanziu čínskej kinematografie na okolité trhy, kde bude vďaka väčšej historickej, spoločenskej a kultúrnej blízkosti oproti Hollywoodu v obrovskej výhode.

Čínske hviezdy tak už nebudú potrebovať americké štúdiá ani kvôli medzinárodnému uznaniu. Zabúdať netreba ani na zhoršujúce sa politické a obchodné vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré ničia kooperáciu aj medzi ich kinematografiami. Realitou je napríklad odchod viacerých čínskych investorov z hollywoodskych spoločností.

V neposlednom rade treba spomenúť aj postupné zlepšovanie vzťahov medzi čínskym a japonským filmovým priemyslom - ide o druhý a tretí najväčší filmový trh na svete. Samozrejme, politické vzťahy medzi krajinami nie sú najlepšie a krvavá minulosť je ešte stále nedoriešená. Každopádne sú však stále bežnejšie spoločné koprodukcie, remaky japonských hitov a účasť japonských hercov na čínskych filmoch.

Japonské filmy, predovšetkým animovaný hit Kimi no nawa, navyše zaznamenali minulý rok v Číne rekordné zisky a japonská popkultúra je v Ríši stredu už dlhšiu dobu mimoriadne obľúbená. Čínska a japonská vláda vraj dokonca o bližšej spolupráci systematicky rokujú.

V dnešnej dobe je situácia ešte stále ťažko odhadnuteľná, ale môžeme očakávať nasledujúce. Čínsky trh svojou veľkosťou pravdepodobne už čochvíľa prekoná USA a stane sa hegemónom minimálne na východoázijskom trhu. Hollywood je naopak postavený pred zložitú situáciu, ktorá vyplýva zo zhoršenia obchodných a politických vzťahov medzi USA a Čínou, veľkým nárastom domácej čínskej produkcie a neochotou čínskych hercov hrať v hollywoodskych filmoch.

Zhoršenie vzťahov a nárast domácej produkcie bude znamenať menší priestor pre hollywoodske filmy v čínskych kinách a bez čínskych hercov bude ešte o niečo náročnejšie uspieť na tamojšom trhu. Zabúdať netreba ani na utužovanie vzťahov medzi Japonskom a Čínou, čo môže priniesť ešte ďalšie zaujímavé zvraty. Jedine u nás, v rozdrobenej Európe, sa zatiaľ neschyľuje k zmene a Hollywoodu tak ešte stále zostávajú početné a bohaté odbytiská.

Zdroj: The Japan News, The Hollywood Reporter


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín


>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197