Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Ďalší progres na východoázijskom filmovom trhu
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

Ďalší progres na východoázijskom filmovom trhu

Marcel Šedo | 18.3.2017Svetová hegemónia Hollwoodu je už pomaly, ale isto minulosťou. Rast čínskeho filmového trhu, ktorého finančný objem sa za posledných 5 rokov strojnásobil (z 2,07 miliardy $ v roku 2011 na 6,78 miliardy $ v roku 2016), systematicky pokračuje. Čínsky filmový priemysel už dnes dýcha Hollywoodu na chrbát, plánuje výstavbu najväčšieho filmového štúdia na svete a veľké zmeny môžeme badať aj v prístupe čínskych hereckých hviezd ku ponukám od amerických štúdií.

Kým v 90. rokoch a na prelome milénií sa do Hollywoodu po veľkej drine prepracovalo len niekoľko skutočne veľkých hviezd (Jet Li, Jackie Chan, John Woo), teraz sa stáva pravidlom, že čínski herci odmietajú ponuky hrať v hollywoodskych veľkofilmoch. Herca Jiang Wena presvedčil o prijatí role Baze Malbusa v Star Wars: Rogue One až jeho syn – veľký fanúšik série. Najskôr túto ponuku odmietol.

Dôvodov je hneď niekoľko. Zatiaľ čo v minulosti znamenal príchod do Hollywoodu väčšie honoráre, teraz už táto situácia neplatí. Pokým v Hollywoode dostávali čínski herci obvykle len vedľajšie a menej lukratívne role, v Číne sa im nič podobné z pochopiteľných dôvodov nestane. V blízkej budúcnosti tiež môžeme očakávať zvýšenú expanziu čínskej kinematografie na okolité trhy, kde bude vďaka väčšej historickej, spoločenskej a kultúrnej blízkosti oproti Hollywoodu v obrovskej výhode.

Čínske hviezdy tak už nebudú potrebovať americké štúdiá ani kvôli medzinárodnému uznaniu. Zabúdať netreba ani na zhoršujúce sa politické a obchodné vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré ničia kooperáciu aj medzi ich kinematografiami. Realitou je napríklad odchod viacerých čínskych investorov z hollywoodskych spoločností.

V neposlednom rade treba spomenúť aj postupné zlepšovanie vzťahov medzi čínskym a japonským filmovým priemyslom - ide o druhý a tretí najväčší filmový trh na svete. Samozrejme, politické vzťahy medzi krajinami nie sú najlepšie a krvavá minulosť je ešte stále nedoriešená. Každopádne sú však stále bežnejšie spoločné koprodukcie, remaky japonských hitov a účasť japonských hercov na čínskych filmoch.

Japonské filmy, predovšetkým animovaný hit Kimi no nawa, navyše zaznamenali minulý rok v Číne rekordné zisky a japonská popkultúra je v Ríši stredu už dlhšiu dobu mimoriadne obľúbená. Čínska a japonská vláda vraj dokonca o bližšej spolupráci systematicky rokujú.

V dnešnej dobe je situácia ešte stále ťažko odhadnuteľná, ale môžeme očakávať nasledujúce. Čínsky trh svojou veľkosťou pravdepodobne už čochvíľa prekoná USA a stane sa hegemónom minimálne na východoázijskom trhu. Hollywood je naopak postavený pred zložitú situáciu, ktorá vyplýva zo zhoršenia obchodných a politických vzťahov medzi USA a Čínou, veľkým nárastom domácej čínskej produkcie a neochotou čínskych hercov hrať v hollywoodskych filmoch.

Zhoršenie vzťahov a nárast domácej produkcie bude znamenať menší priestor pre hollywoodske filmy v čínskych kinách a bez čínskych hercov bude ešte o niečo náročnejšie uspieť na tamojšom trhu. Zabúdať netreba ani na utužovanie vzťahov medzi Japonskom a Čínou, čo môže priniesť ešte ďalšie zaujímavé zvraty. Jedine u nás, v rozdrobenej Európe, sa zatiaľ neschyľuje k zmene a Hollywoodu tak ešte stále zostávajú početné a bohaté odbytiská.

Zdroj: The Japan News, The Hollywood Reporter


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články