Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Islandský režisér Hafsteinn Gunnar Sigurðsson sa predstaví v Bratislave
A Quiet Place
Tuntematon sotilas
Future World
The Meg

Islandský režisér Hafsteinn Gunnar Sigurðsson sa predstaví v Bratislave

A4 | 17.3.2017A4 – priestor súčasnej kultúry privíta v pondelok 20. a v stredu 22. marca mladého islandského režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona, ktorého časopis Variety v roku 2012 zaradil do výberu Ten European Directors to Watch. Sigurðsson uvedie svoje dva celovečerné filmy a bude sa rozprávať s divákmi.

Sigurðsson nakrúca malé, nezávislé filmy o ľuďoch, ktorí sa ocitajú v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii, pričom ho zaujíma najmä to, ako sa s problémami psychicky vysporiadajú a či sa dokážu posunúť ďalej. Ide o drámy s dávkou typického severského humoru, silne späté s islandskou prírodou. Oba filmy majú za sebou bohatú festivalovú minulosť, premietali sa na festivaloch v San Sebastiáne, Turíne, Karlovych Varoch, či Tallinn Black Nights.

V pondelok 20. marca Sigurðsson predstaví svoj debut Doprava doľava (Á annan veg, 2011) odohrávajúci sa na odľahlom severe Islandu, niekedy v 80. rokoch minulého storočia. Finnbogi a Alfred tam strávili jedno leto maľovaním čiar na kľukatých cestách, ktorých koniec sa stráca na horizonte. Sterilná divočina sa čoskoro zmení na miesto dobrodružstva, nešťastia a objavov, keď sa obaja muži ocitnú na križovatke svojich životov. Tento film sa dočkal aj americkej verzie, ktorú pod názvom Prince Avalanche s Paulom Ruddom v hlavnej úlohe nakrútil David Gordon Green, pričom za ňu získal Strieborného medveďa na Berlinale.

V stredu 22. marca Sigurðsson uvedie svoj druhý film Paríž severu (París norðursins, 2014). Jeho hlavný hrdina Hugi hľadal úkryt pred skúškami a trápeniami mestského života a preto sa rozhodol pre tichý život v malej dedine uprostred ničoho. Tu trávi svoje dni behaním, stretnutiami anonymných alkoholikov a učením sa portugalčiny na online kurze. No keď sa z ničoho nič objaví Hugiho odcudzený, hodne pijúci otec, vratká rovnováha, na ktorej tak tvrdo pracoval, je ohrozená.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín