Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Trojdielna miniséria je temná a dospelejšia verzia Agathy Christie
Mowgli
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman

Trojdielna miniséria je temná a dospelejšia verzia Agathy Christie

Ivica Kopčoková | 10.1.2016Koncom roka nám BBC pri príležitosti 125. výročia narodenia Agathy Christie ponúkla nové spracovanie jej najlepšej detektívky And Then There Were None (v slovenskom preklade vyšla pod názvom A neostal ani jeden). A kto by to bol povedal, že to bude jedna z tých najlepších vecí, čo nám v roku 2015 seriálová Británia ponúkla.

Nie, toto nie detektívka na nedeľné poobedie, kedy v polke zadriemete a keď sa zobudíte, Hercule Poirot práve nahlas vysvetľuje ako prišiel na to, kto je vrah. Nie je to ani slečna Marplová.

Trojdielna miniséria je temná a dospelejšia verzia Agathy, ktorá si ale zároveň uvedomuje samú seba a je preto správne šmrncnutá “lightovným” gothic horror štýlom.

Pozor, nasledujú jemné dejové spoilery. Rozuzlenie ale neprezradíme, nebojte sa.

Desať zdanlivo neprepojených ľudí dostane pozvánku od tajomného pána alebo pani U.N. Owenovcov, aby strávili pár dni v ich dome na ostrove pri pobreží Devonu. Keď sa ale majitelia po celom dni neukážu a pri večeri sa ozve z gramofónu hlas obviňujúci každého hosťa zo špecifickej vraždy, pochopia, že sú v pasci. A všetci začnú postupne umierať podľa najznámejšej anglosaskej riekanky “Desať malých černoškov” (Keďže sme už v roku 2015, riekanka bola v adaptácii zmenená na Ten Little Soldiers – Desať malých vojačikov a neubralo to na zážitku ani gram.)

Každý z hostí je priamo alebo nepriamo zodpovedný za niekoho smrť, ale balansujú šikovne na hrane zákona “Nikto im nič nedokázal” a niektorí si dokonca hlboko vnútorne nahovárajú, že sú nevinní. V tomto je silná stránka minisérie, ktorá vám dovolí nahliadnuť do psychiky postáv a ako veľmi sú stotožnení so svojimi činmi a svedomím, a nie je to len o strašidelnom vyvražďovaní.

Už aj tak solídnemu obsadeniu – Sam Neill, Toby Stephens, Aidan Turner, Anna Maxwell-Martin – kraľuje Charles Dance ako sudca Wargrave. Ostatní ale nezaostávajú, vyniká Toby Stephens (Black Sails) ako psychicky labilný doktor/alkoholik Armstrong a Maeve Dermody ako opatrovateľka Vera, zodpovedná za smrť malého chlapca. Dlho neviete, či naozaj ľutuje svoj čin alebo je jej ľúto, že jej divadlo nezabralo na potencionálneho ženícha. Postavy Mirandy Richardson a Douglasa Bootha sú skvelým stelesnením toho najhoršieho z britskej elitistickej vyššej triedy, ktorých smrť niekoho menej významného vôbec netrápi. 

Adaptácii neublíži ani bujará kokaínová párty, kedy už posledným štyrom postavám solídne prepne zo stresu a z toho, že pravdepodobne aj tak umrú a ani (pre niekoho možno zbytočná) sex scéna, ktorú, priznajme si, by sme v Herculovi alebo Marplovej nevideli.

Koniec je verný knižnej predlohe a nie divadelnej verzii, ktorú upravila sama Agatha a občas sa hráva v tomto podaní. Je to moderná temná Agatha Christie, akých by som na obrazovke privítala viac. Bez zbytočnej patiny a nánosov prachu. (Viac o seriáloch na serialy.sk)


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články