Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Nenápadný, ale o to zaujímavejší - Perfektný deň
Annihilation
Ready Player One
Alita: Battle Angel
Thoroughbreds

Nenápadný, ale o to zaujímavejší - Perfektný deň

Michal Korec | 2.1.2016Pri niektorých filmoch sa žáner určuje veru ťažko. A tento rok ich prináša niekoľko, nielen pri dileme kritikov i Akademikov: Je Marťan komédia na Zlatý Glóbus? Ponechať úplne čierny humor Stávky na istotu v rovnakej kategórii, keď v nej doslova ide o existenciu, príbytky či holý život? Perfektný deň je tiež žánrovo premenlivý, kedy z niektorých scén behá mráz po chrbte a inokedy sa chechcete na živých príhodách z balkánskej vojny spred 20 rokov.

Na začiatku je jeden tučný muž hodený do studne v ďalekej dedinke od okolitej civilizácie. Skupina humanitárnych pracovníkov z Aid Across Borders prichádza na miesto činu vyriešiť situáciu. Mambrú má doma priateľku, odrátava dni do odchodu a akurát teraz sa mu pretrhol povraz, takže chlap stále leží v studni, ľudia si nemôžu naberať vodu a tlmočník Damir zdiaľky iba všetko sleduje a vnútri dúfa, že koniec vojny je blízko. Druhá skupina prichádza vzápätí: B je chlapík, čo sa hodí viac do vojnovej zóny ako pokojného sveta a doma ho nikto nečaká (a nie, šľapky sa nerátajú). A Sophie sem prišla s veľkými ideálmi a prvý raz na vlastnej koži zažíva patové situácie i hrôzy vojny. Keď začnú riešiť ten zamotaný problém so studňou a povrazom, postupne sa objavia aj ďalšie dve postavy: z minulosti dorazí Katja, čo túžila po Mambrúovi a vzniká dusno a z lokálnych kruhov Nikola, ktorý by najradšej išiel za dedom s futbalovou loptou. Všetci sa presúvajú v dvoch autách po rôznych dedinkách, snažia sa vyriešiť logistické, vojnové i vzťahové trable a vyviaznuť z tohto marazmu živí. A pomôcť ľuďom.

Ťažko povedať, kde sa v hlavách španielskych producentov zrodila tá myšlienka a čo má signalizovať divákom alebo skôr celej Európe. Nie príliš presvedčivá ukážka vám na krátkej ploche chce ukázať to vtipné a zamlčí, že pod pôvodným problémom zamorenej studne sa dostanete pod kožu nielen ľudí, ale aj celému systému. Je tu pohľad na balkánsku vojnu z úplne inej strany: tých, čo sa sem neprišli iba pozrieť, ale riešiť reálne existenčné problémy – a potenciálne podmínovaná obeť je ukážkou, ako sa problémy spájajú do mozaiky: jeden mŕtvy človek, boj o prírodné zdroje, patálie nevinných. Sme vo vojne, ako neustále radia B a Mambrú mladučkej Sophie, ktorá zažije všetko po prvý raz. Mŕtveho človeka, vykorisťovanie civilistov, zabité kravy ako potenciálnu zbraň na cestách atď. Prímerie je iba na papieri a v teréne sa odohrávajú úplne iné situácie. A už keď zdraví rozum velí použiť istú metódu, narazíte na nejaký článok OSN, diplomatickú brzdu alebo úplne iný politický paradox.

Pohľad na vojnu zosobňuje dramatickú rovinu; na rozdiel od iných drám netlačí na pílu v klasickom smere: ukazovať zúbožené obete, bombardované územia či cintoríny vie každý tvorca. Fernando León de Aranoa sníma krásny kontrast prázdnej krajiny s krivoľakými cestami, jemné náznaky bezcieľnej existencie a čakanie na vytúžený koniec, ktorý možno aj prišiel, a domáci ho ešte necítia. Na dvojici Nikola-Damir vidieť nielen dvojgeneračný pohľad na vojnu a snahu dožiť sa jej konca, ale aj odlišné vnímanie čo príde. Nikola stále dúfa, Damir zmierený s realitou si drží optimizmus a seká vtipy.

Rovnaká, ak nie veľká časť filmu sa sústredí na pomocníkov, čo sem dorazili z rôznych pohnútok. B je v podaní Tima Robbinsa magor, akého by ste tu nečakali a nie je jasné, či ho zdeformoval vojnový svet alebo je taký už od mladosti. No je to vyšinutý dobrák, ktorý by v civilnom svete zošalel (a mohol by to byť samostatný zaujímavý film), no do chaosu, konfliktov a netradičných situácií padne skvelo. Benicio del Toro dostal veľkú postavu, ktorá sa drží na uzde s emóciami, ale je najlepšie vykreslená. Jeho Mambrú je nezávideniahodný chlapík, čo chce vyjsť v ústrety všetkým, no sám nenašiel pokoj. Všetci chcú od neho veľa: ako šéf bezpečnosti má viesť misie, mentorovať Sophie, zvládnuť bývalú Katju (čo je pri výborne zahranej Olge Kurylenko fest ťažká úloha), riešiť farbu spálne s priateľkou na telefóne a splašiť pre Nikolu futbalovú loptu i lepšiu budúcnosť. Je to výborne zahraný part, Benicio má pol filmu pre seba. Netreba však podceniť ani menšie úlohy: Mélanie Thierry je výborný nováčik, Fedja Stukan fantastický lokal patriot a vzájomná chémia všetkých v poslednom akte vyznie špičkovo.

Perfektný deň nám chce ukázať nielen absurditu vojny, diplomacie či mierovú pomoc, ale zájde ďalej: je sondou do života pomocníkov i domácich, čo sa tu snažia fungovať. Chvíľu je s nimi zábava, o pár minút neskôr vám príde smutno. Niekto by najradšej s nimi ostal ďalšiu hodinu, iný vypadol domov. Dravá hudba i štýl potvrdzujú, že v tomto filme zapadlo všetko – je nenápadný, ale o to lepšie vyznie.

HODNOTENIE: 7/10


A Perfect Day (Španielsko, 2015, 106 min.)
Réžia: Fernando León de Aranoa. Scenár: Fernando León de Aranoa, Diego Farias. Hrajú: Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín