TV TIPY 8.10. - 13.10. 2013

TV TIPY 8.10. - 13.10. 2013

Článok8.10.
UTOROK

20:05 Čierna Dahlia (The Black Dahlia), USA/ Nemecko, 2006 (Film+)
Režisér Brian De Palma sa rozhodol pre adaptáciu románu Jamesa Ellroya (autora napr. L.A. Prísne tajné) s názvom Black Dahlia. Ide o vymyslený príbeh s reálnymi základmi. V roku 1947 ktosi brutálne zavraždil jednu z hollywoodskych hviezdičiek a vraha samozrejme nikdy nenašli. Filmový príbeh sleduje osudy dvojice policajtov Lee Blancharda (Aaron Eckhart) a Bucky Bleicherta (Josh Hartnett), ktorý smrť herečky s umeleckým menom Black Dahlia vyšetrujú.

22:05 Polnočný Expres (Midnight Express), USA/ Veľká Británia, 1978 (Cinemax 2)
Film slávneho režiséra Alana Parkera (Pink Floyd The Wall, Evita). Príbeh nakrútený podľa skutočnej udalosti. Mladý Američan Bill Hayes (Brad Davis) má smolu. Pre malé množstvo drog, ktoré u neho našli v Turecku, je odsúdený na tridsať rokov väzenia. Každodenné mučenie a ponižovanie sú niečím samozrejmým a čoskoro si uvedomí: Uteč alebo zomri. Útek sa pre neho stane jediným dôvodom, prečo ešte žije... námet a scenár: Billy Hayes a William Hoffer.

TV tipy 8.10. - 13.10. 2013 TV tipy 8.10. - 13.10. 2013 TV tipy 8.10. - 13.10. 2013


9.10.
STREDA

20:10 Nehoda (Accident), Veľká Británia, 1967 (Film Europe)
Ďalší anglický film amerického režiséra, kedysi vyhosteného z Hollywoodu pre svoje pokrokové názory. Psychologická dráma. Mladý študent ide na návštevu k svojmu profesorovi, ale nešťastnou náhodou zahynie pri autonehode. Prostredníctvom prepracovaných retrospektív sa diváci postupne dozvedajú osudy jednotlivých postáv. Profesor mal komplikovaný milostný pomer s jednou študentkou, ktorý nečakane končí práve kvôli tejto tragickej príhode. Napätím nabitý život vyšších anglických kruhov v starobylom Oxforde už nie je pre zúčastnených tým, čo pred onou nešťastnou udalosťou, napriek tomu sa profesor rozhodne vrátiť k zdanlivo domáckej idylke svojej rodiny. 

20:20 Klan lietajúcich dýk (十面埋伏 ), Čína/ Hong Kong, 2004 (Jednotka)
Napínavý akčný film od tvorcov filmu Tiger a drak, ale zároveň aj silné a romantické rozprávanie o láske. Rok 859 nášho letopočtu, obdobie vlády dynastie Tang, ktorá bola v čase svojho rozkvetu jednou z najosvietenejších ríš čínskej histórie. Teraz sa však nachádza v úpadku. Cisár nie je schopný vládnuť a vláda je skorumpovaná. V zemi sa šíria nepokoje a početné povstalecké armády sa začínajú búriť. Tá najväčšia a najprestížnejšia si vraví Klan lietajúcich dýk.

22:10 Rozmarné léto, ČSSR, 1967 (Dvojka)
Jiří Menzel nakrútil v roku 1967 podľa novely Vladislava Vančuru film Rozmarné léto. Vo filme sa mu podarilo dokonale vystihnúť špecifický jazyk i atmosféru predlohy. Nemalú zásluhu na tom iste mali i jednotliví hereckí predstavitelia, predovšetkým Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák, ktorí stelesnili trojicu priateľov, tráviacich spolu letný čas v debatách a dobrosrdečnom hašterení. Zavítajte teda na plaváreň v Krokových Varoch, kde sa schádzajú kúpeľník Antonín Dura, abbé Roch a major Hugo.

22:15 Borsalino (Borsalino), Francúzsko/ Taliansko, 1970 (Jednotka)
Film s Alainom Delonom a Jean – Paul Belmondom v hlavných úlohách zachytáva prostredie marseillského podsvetia v 30tych rokoch, kde spojí životy dvoch drobných podvodníčkov v súboji o jednu ženu. Spolu zarábajú na konských dostihoch, čo ich privedie k práci pre bossov miestnych gangov. Postupne sú však nútení zmeniť svoj bezstarostný prístup k zločinu. Film bol nakrútený na motívy knihy Zločinci v Marseille od Eugena Saccomana.

02:05 Zabite ma prosím (Kill Me Please), Francúzsko/ Belgicko, 2010 (Cinemax 2)
Dr. Kruger je v lekárskej vede priekopník, ktorý si zaumieni, že nechá vniknúť samovraždu do moderného sveta. Klinika, na ktorej pracuje, dostáva štátne dotácie na to, aby sa samovražda mohla stať súčasťou medicínskej praxe. V jeho kancelárii sa postupne striedajú pacienti a diskutujú s ním o dôvodoch, prečo sa rozhodli spáchať samovraždu. V okamihu, keď je rozhodnuté, má každý jeden z nich právo na posledné želanie.


10.10.
ŠTVRTOK

20:10 Piaty element (The Fifth Element), Francúzsko/ USA, 1997 (Dajto)
Vizuálne prepracovaný snímok s hudbou Erica Serra je akousi rozprávkou pre dospelých o Zemi, ktorá sa nachádza v nebezpečenstve a zachrániť ju môžu len štyri elementy - kamene symbolizujúce oheň, vodu, vzduch a zem. No je tu ešte dôležitý piaty element - dievča menom Leeloo, ktorá spadne do taxíka Corbenovi Dallasovi v podaní Brucea Willisa. Zloducha si s radosťou zahral Gary Oldman.

21:40 Muž, ktorý nebol (The Man Who Wasn't There), USA, 2001 (Cinemax)
Hlavným protagonistom je Ed Crane (Billy Bob Thornton) povolaním holič v mestečku Santa Rosa. Je to tuctový chlapík, ktorý robí celý deň svoju prácu, potom sa vráti domov k svojej nevernej manželke (Frances McDormand) a líha si do postele s pocitom prázdnoty, ktorá príde aj v nasledujúci deň. Jeho sprievodcom býva len vyfajčený kartel cigariet a občas aj prúd myšlienok. Ten ho pri jednom zo zákazníkov, ktorý si chce založiť vlastný rad čistiarní, privedie na zaujímavú ideu. Od Veľkého Dava (James Gandolfini), dobrého priateľa, no zároveň i milenca jeho manželky, vymámi anonymne potrebnú sumu vydieraním za informácie o nevere. V tomto momente začína tradičný kolotoč vrážd, pátrania po vinníkovi i hľadaní Coenovskej pointy v úplne čiernobielom svete filmu.

23:00 Táto krajina nie je pre starých (No Country for Old Men), USA, 2007 (Nova)
Keby ste v pustatine našli hromadu mŕtvol a auto s kufrom plným drog a peňazí (presne 2 milióny dolárov), čo by ste urobili? Vzali ho, alebo nechali ležať? Pádnu odpoveď na túto pokušiteľskú otázku dávajú bratia Coenovci vo svojom najnovšom thrillery podľa slávneho románu Cormaca McCartyho Táto krajina nie je pre starých. „Je to pravdepodobne náš najdrsnejší a najtemnejší film,“ hovorí Joel Coen. Od spolutvorcu brutálneho oscarového thrilleru Fargo znejú tieto slová pomerne zlovestne. Film sa začína ako klasická kriminálna dráma a postupne na seba navlieka motívy, ktoré sú rovnako staré ako Biblia a zároveň krvavo aktuálne ako titulky dnešných novín. Schopnosť odolávať pokušeniu, násilie, čoby najčastejšie riešenie problémov, sebaobetovanie v mene lásky a viera v nádej, ktorá skutočne umiera až ako posledná.

TV tipy 8.10. - 13.10. 2013 TV tipy 8.10. - 13.10. 2013 TV tipy 8.10. - 13.10. 2013


11.10.
PIATOK

22:00 Kód Navajo (Windtalkers), USA, 2002 (MGM)
V boji proti Japonsku počas druhej svetovej vojny sa americkej armáde dlho nedarilo vytvoriť kód, ktorý by Japonci nerozlúštili. Spasiteľskou ideou bolo až vytvorenie kódu na základe reči Navajo. Tento kód ale limitoval počet ľudí, ktorí mu rozumeli na vycvičených Navajov. Preto boli tzv. „code-talkers“ pre armádu veľmi vzácni a museli byť za každú cenu ochraňovaní. Na druhej strane predstavovali ale aj nebezpečenstvo v prípade, že by boli chytení. Preto dostali vždy na svoju ochranu vojaka, ktorý sa staral o ich prežitie počas boja, ale akonáhle by sa dostali do nepriateľského zajatia, bolo jeho úlohou chrániť kód za každú cenu.

22:10 Dom z piesku a hmly (House of Sand and Fog), USA, 2003 (Dvojka)
Vinou úradného omylu a ľahostajnosti Jennifer Connelly vysťahujú z domu, ktorý pre ňu predstavoval jedinú istotu. Dom predajú v aukcii pod cenu. Kúpi ho muž, ktorý má rovnako ako ona silné dôvody pre to, aby dom vlastnil: iránsky imigrant plukovník Ben Kingsley, ktorý tak chce pre svoju rodinu zabezpečiť aspoň odlesk dávnej prosperity. Súperenie o dom sa rýchlo mení na otvorenú vojnu plnú dramatických zvratov, v ktorej nikto nemôže tak celkom zvíťaziť.


12.10.
SOBOTA

20:00 Legenda o vášni (Legends of the Fall), USA, 1994 (Nova Cinema)
Bývalý plukovník americkej armády Ludlow vychováva troch synov na osamotenom ranči, aby ich uchránil od šialenstva tých čias. Najmladší syn odíde študovať na univerzitu a keď sa vráti, privedie zo sebou aj snúbenicu. Jej príchod navždy zmení osud rodiny.

20:00 Kouř, ČSFR, 1991 (Kino CS)
Mladý inžinier prichádza na svoje prvé pôsobisko so zámerom pracovať, čo sa však v bizarných pomeroch éry posledných rokov totalitného kŕča ukáže byť šokujúcim výstrelkom. Svojím neobvykle normálnym postojom uvedie do chodu beh "miestnych" dejín, a tak spoločenské zlo (zosobnené nekompetentnými šéfmi) je zvrhnuté spravodlivo rozhorčeným, prebudeným davom a sú nastolené nové poriadky, ktoré však v mnohom začínajú pripomínať poriadky staré, obrátené naruby.

20:55  Sherlock: Reichenbašský pád (Sherlock), Veľká Británia, 2012 (Čt2)
Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Sherlockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby.

21:55 Sladký život (La Dolce vita), Taliansko/ Francúzsko, 1960 (Dvojka)
Felliniho freska zobrazuje ako život bohatých a podivné hodnoty ich sveta, tak situáciu obyvateľov Ríma z opačného konca sociálnej hierarchie. Ukazuje už v tej dobe bezohľadný hon novinárov za senzáciami (meno jedného z fotografov - Paparazzo - sa stalo synonymom pre bulvárnych fotografov), rovnako ako náboženský fanatizmus a poverčivosť. Škandalóznosť niektorých scén a tém, ktorá v dobe uvedenia poburovala (a rad scén neprešiel cenzúrou), už nikoho nepohorší. O to viac zaujme Sladký život aj dnes práve obrazom povrchnosti, honby za senzáciami a pochybnými hodnotami, rovnako ako morálnym tápaním hlavnej postavy.

22:25 Muži čo čumia na kozy (The Men Who Stare at Goats), USA/ VB, 2009 (Čt2)
Štvoricu renomovaných hercov (Ewan McGregor, George Clooney, Jeff Bridges, Kevin Spacey) obsadil do nevšednej militantnej komédie zatiaľ vcelku neznámy režisér Grant Heslov. Do širšieho povedomia sa dostal zatiaľ vďaka spolupráci s Georgeom Clooneym na scenári filmu Dobrú noc a veľa šťastia (2005). Tentoraz sa chopil knihy vtipného gonzo žurnalistu a dokumentaristu Jona Ronsona s názvom Muži, čo čumia na kozy (The Men Who Stare at Goats, 2004). K rovnomennému filmu z roku 2009 napísal scenár Peter Straughan (Ako sa zbaviť priateľov a zostať úplne sám, 2008).

TV tipy 8.10. - 13.10. 2013 TV tipy 8.10. - 13.10. 2013 TV tipy 8.10. - 13.10. 2013


13.10.
NEDEĽA

20:30 Mission: Impossible 4 (Mission: Impossible – Ghost Protocol), USA/ UAE/ ČR, 2012 (Markíza)
Špionážna agentúra IMF má obrovský problém. Práve keď jej eso, Ethan Hunt, vykonávalo tajnú operáciu v Moskve, spáchal ktosi úspešný bombový útok na Kremeľ. Ruskí predstavitelia sú nahnevaní do najvyššej miery a hovoria dokonca o vojnovom akte. A pretože sa všetky nitky zbiehajú práve pri IMF, americký prezident dá pre istotu oficiálne od agentúry ruky preč vyhlásením „Ghost Protocolu“, čím ju odstaví od zdrojov, zázemia, podpory a z jej členov urobí ľudí na odstrel. To rozhodne nie je preháňanie, krátko po tomto byrokratickom údere zomiera násilnou smrťou jej oficiálny šéf (Tom Wilkinson). Ethan Hunt sa pokúsi o nemožné. Spoločne s trojicou verných a odhodlaných kolegov (Simon Pegg, Paula Patton a Jeremy Renner) sa pokúsi nájsť páchateľa útoku a zmyť tak zo seba všetku vinu. Ako už bolo povedané v úvode, táto misia bude skutočne nesplniteľná.

21:30 Naživo z Bagdadu (Live From Baghdad), USA, 2002 (Cinemax)
Rok 1991 - vojna v zálive. Žiadny príbeh nestojí za to, aby kvôli nemu umieral človek – toto je ale životný príbeh. Spolupracovníci CNN, Robert Wiener a Ingrid Formanek, sa s hrôzou pozerajú z hotelového balkóna na bomby dopadajúce na Bagdad. V januári 1991 sledovala celá Amerika  so zaujatím  správy z prvej ruky od tímu reportérov CNN. Aká ale bola skutočná situácia v Perzskom zálive a na začiatku irackej invázie do Kuvajtu? Ako asi bolo novinárom v priebehu bombových útokov priamo uprostred diania v Bagdade? Teraz sa môžete pozrieť na jedinečný príbeh hrdinstva týchto ľudí, ktorí riskovali život pre to, aby svetu sprostredkovali pravdu.

23:00 Faunov labyrint (El Laberinto del Fauno), Španielsko/ USA/ Mexiko, 2006 (Joj Plus)
Vojnou rozvrátené Španielsko, pár týždňov po nástupe generála Franca. Manželka fašistického kapitána prichádza so svojou dcérou Oféliou do vojenského tábora porodiť kapitánovo dieťa. Napäté vzťahy a vojnou zničená krajina nie sú veľmi vľúdnym prostredím pre zasnenú Oféliu a preto uniká do sveta fantázie, ktorý sa pred ňou odkrýva v starom labyrinte, kde sa stane princeznou v temnej, rozprávkovej ríši.


autor Tomáš Daneček 8.10.2013
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
16.1 |
hodnotenie 5/10
16.1 |
hodnotenie 8/10
16.1 |
hodnotenie 4/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
30.1 |
30.1 |
30.1 |
13.2 |
NAJČÍTANEJŠIE
|CATS
20
hodnotenie 2/10
|ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
4
hodnotenie 6/10
|STAR WARS: VZOSTUP SKYWALKERA
9
hodnotenie 7/10
|ZAKLÍNAČ
13
hodnotenie 8/10
|THE IRISHMAN
3
hodnotenie 9/10
|MARRIAGE STORY
0
hodnotenie 9/10
|PRÍLIŠ OSOBNÁ ZNÁMOSŤ
0
hodnotenie 4/10
|VODA ČO MA DRŽÍ NAD VODOU
3
hodnotenie 2/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 70712
02 |
návšt. 14165
03 |
návšt. 5851
04 |
návšt. 4930
05 |
návšt. 4110
06 |
návšt. 4039
07 |
návšt. 3877
08 |
návšt. 3320
09 |
návšt. 1939
10 |
návšt. 1326
REBRÍČEK US
01 |
$36,5 mil.
02 |
$15,1 mil.
03 |
$14,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$10,0 mil.
06 |
$7,7 mil.
07 |
$7,0 mil.
08 |
$5,8 mil.
09 |
$5,7 mil.
10 |
$5,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk