TV TIPY 29.4. - 5.5. 2013

TV TIPY 29.4. - 5.5. 2013

Článok29.4.
PONDELOK

20:35 Notre misique (Notre musique), Francúzsko/ Švajčiarsko, 2004 (Film Europe)
Peklo: kombinácia hudby a obrazov katastrôf a vojnových filmov. Očistec: v Sarajevu sa stretnú Jen-Luc Godard, Juan Goytisolo a ďalšie viac či menej významné osobnosti diskutujú o úlohe poézie a obrazu vo svete devastovanom konfliktami. Raj: pod dozorom amerických mariňákov nachádza na brehu mora mier mladá mučedníčka, ktorá si prešla Sarajevom aj Jeruzalemom.

21:45 Sedím na konári a je mi dobre, ČSSR/ SRN, 1989 (Čt2)
Tragikomické ohliadnutie sa za koncom druhej svetovej vojny a obdobím nástupu komunistickej mašinérie. Na tomto pozadí sa odohráva chvíľami až snový príbeh troch hlavných protagonistov - komedianta Pepeho, frontového vojaka Prengela a židovského dievčaťa Ester, ktoré sa vracia z koncentračného tábora. Traja ľudia bez domova sa snažia naplniť svoju predstavu o šťastí. Vybrali si však zlú dobu.

22:05 Zvuk hluku (Sound of Noise), Švédsko/ Francúzsko, 2010 (Dvojka)
Príbeh policajta Amadea Warnebringa, ktorý napriek tomu, že pochádza z hudobníckej rodiny, nemá žiadny hudobný sluch ani nadanie a nenávidí hudbu. Pokúša sa dolapiť skupinu šiestich maskovaných perskusionistov, ktorí terorizujú mesto svojimi akustickými útokmi - anarchistickými verejnými vystúpeniami. Zábavný film mimoriadne kreatívnym spôsobom pracuje so zvukmi a ruchmi, ktoré nás každodenne obklopujú.

23:05 Hlad (Hunger), Veľká Británia/ Írsko, 2008 (Film+)
Väznica Maze v severnom Írsku, rok 1981. Situácia medzi odsúdenými z radov írskej republikánskej armády (IRA) a dozorcami sa začína vymykať kontrole. Ponižujúce a čím ďalej tým viac brutálnejšie praktiky dozorcov naopak utvrdzujú väzňov v ich odhodlaní k odporu. Bobby Sands (1954-1981), vodca väzňov, dáva pokyn najprv k odmietaniu akejkoľvek hygieny. Ale keď je táto „provokácia “ potlačená policajnými ťažkoodencami, vyhlási generálnu hladovku. Takmer sedem týždňová hladovka sa zapísala do krvavých dejín britsko-írskych vzťahov a rozdelila spoločnosť na tých, ktorí v írskych väzňoch videli obyčajných teroristov, a na tých, pre ktorých sa stali novodobými mučeníkmi. Režisér vo svojom debute originálne spája vizuálnu stránku so zaujímavým zvukovým designom.

23:20 Vec (The Thing), USA, 1982 (Prima)
Členovia americkej výskumnej expedície v Antarktíde sa snažia zistiť, čo spôsobilo skazu nórskej základne. Pilot R.J. MacReady (Kurt Russell) zisťuje, že smrteľnou hrozbou je zmutovaná forma života pochádzajúca z vesmíru ... Skvelý americký horor Johna Carpentera.


30.4.
UTOROK

21:45 Most cez rieku Kwai (The Bridge on the River Kwai), USA/ Veľká Británia, 1957 (Čt2)
Jeden z najosobitejších protivojnových príbehov všetkých čias rozpráva starú pravdu o tom, že v ľuďoch nikdy nevymiera vyšší princíp. A aj keď plukovník Nicholson (Alec Guiness) so svojimi mužmi upadol do japonského zajatia, nikdy sa nezmieri so zmenenými pravidlami a slabosť bude tým posledným, k čomu by svojich mužov viedol.

23:05 Loft (Loft), Holandsko, 2010 (Cinemax)
Päť dobrých kamarátov, všetci ženatí, zdielajú štýlový loftový byt, kam si vodí svoje milenky. Jedného dňa tam ale nájdu telo mladej ženy. A pretože k bytu existuje len päť kľúčov, začnú sa podozrievať navzájom. Rýchlo je jasné, že sa poznajú omnoho menej, než si pôvodne mysleli. Podobne ako ďalší záhadný film Obvyklí podozriví, začína aj Loft v chvíli, kedy je päť priateľov vypočúvaných políciou a divák sa dozvedá o tom, čo sa stalo z ich príbehov.

TV tipy 29.4. - 5.5. 2013 TV tipy 29.4. - 5.5. 2013 TV tipy 29.4. - 5.5. 2013


1.5.
STREDA

14:25 Vtedy na západe (C'era una volta il West), Taliansko/ USA, 1968 (Jednotka)
Tajomný pištoľník Harmonica (Charles Bronson) prichádza ochrániť záujmy krásnej vdovy Jill McBainovej (Claudia Cardinale), ktorej rodinu vyvraždil nemilosrdný Frank (Henry Fonda), najnebezpečnejší pištoľník divokého Západu... Kultový spaghetti western Sergia Leoneho s nezabudnuteľnou hudbou Ennia Morriconeho. Rachot vlaku prehlušuje úzkostlivé tóny harmoniky a my tušíme, že západ už nikdy nebude taký ako kedysi.

18:00 Visutá hrazda (Trapeze), USA, 1956 (MGM)
Pre hlavnú úlohu vo farebne nakrútenej dráme Visutá hrazda bol bývalý cirkusový artista Burt Lancaster logickou voľbou. Ten stvárnil zmrzačeného akrobata, ktorý je znehybnený po neúspešnom pokuse o trojité salto. Tony Curtis hrá ctižiadostivého artistu, ktorý núti Burta, aby ho naučil všemožné triky ich remesla. Priateľstvo oboch umelcov je vo filme ohrozené príjazdom pôvabnej a ambicióznej cirkusovej umelkyne Giny Lollobrigidy. Je prekvapením, že sa nikde vo filmu neobjavuje Lancasterov bývalý cirkusový partner Nick Cravat; zážitok zato spríjemní virtuóz v hre na harmoniku Johnny Puleo. Celkový dojem z dnes už klasickej snímky Visutá hrazda podčiarkujú fantastické akrobatické a kaskadérske kúsky, ktoré pre film nakrútila elita európskej cirkusovej akrobacie.

20:20 Gran Torino (Gran Torino), USA/ Nemecko, 2008 (Doma)
Automechanik na dôchodku Walt Kowalski (Clint Eastwood) trávi svoje dni opravami okolo domu, popíjaním piva a pravidelnými návštevami miestneho holiča. Posledním želaním jeho mŕtvej ženy bolo, aby sa vyspovedal. Ale Walt – zatrpknutý veterán z Kórejskej vojny, ktorý má svoju pušku stále vyčistenú a pripravenú na použitie – necíti potrebu z ničoho sa spovedať. A jediný, komu verí dostatočne na to, aby sa mu zveril, je jeho pes Daisy. Všetci susedia, ktorých poznal, pomreli alebo sa odsťahovali a ich miesto zaujali prisťahovalci z juhovýchodnej Ázie, ktorých nenávidí. Walt je naštvaný prakticky na všetko a všetkých – na popadané lístie a nepokosené trávniky; na cudzie tváre všade okolo; na pouličné gangy, ktoré si myslia, že mesto patrí len im; na tých naivných cudzincov, ktorými sa stali jeho vlastné deti – a už len v tichosti dožíva zvyšok svojho života.

21:55 Životy tých druhých (Das Leben der Anderen), Nemecko, 2006 (Nova Cinema)
Píše sa rok 1984 a do pádu obávaného režimu vo východnom Nemecku zostáva necelých šesť rokov. Vládnuca Jednotná socialistická strana upevňuje svoju pozíciu pomocou nemilosrdného systému monitorovania a manipulácie s potenciálne nebezpečnými osobami, na čo využíva tajnú políciu Stasi. Verný stúpenec režimu, kapitán Gerd Wiesler (Ulrich Mühe) sa v snahe o kariérny postup pustí do zhromažďovania kompromitujúcich dôkazov proti známemu divadelnému dramatikovi Georgovi Dreymanovi (Sebastian Koch) a jeho atraktívnej priateľke Christe-Marii Sieland (Martina Gedeck), ktorá krátko predtým učarovala ministrovi kultúry Brunovi Hempfovi (Thomas Thieme). Len čo sa však do sveta dvoch divadelných hviezd ponorí, začne byť ich životmi fascinovaný a uvedomí si obmedzenosť svojej vlastnej.


2.5.
ŠTVRTOK

19:25 Môj chlapec Jack (My Boy Jack), Veľká Británia, 2007 (Filmbox HD)
Film inšpirovaný skutočným osudom Jacka Kiplinga, ktorý po vypuknutí prvej svetovej vojny narukoval navzdory svojmu handicapu do armády, má všetky atribúty kvalitnej drámy. Zamýšľanie nad vlastenectvom a rodinnými vzťahmi je podané civilne a s emocionálnou hĺbkou, ktorú posiluje realistické vyobrazenie vojny. Názov filmu je súčasne názvom básne, ktorú Kipling o svojom synovi napísal. Okrem silnej témy zaujmú výkony všetkých hlavných predstaviteľov. Daniel Radcliffe je v úlohe Jacka dokonalo presvedčivý a ukazuje, že možno od jeho herectva ešte mnoho očakávať.

20:00 Lono (Womb), Nemecko/ Maďarsko/ Francúzsko, 2010 (Cinemax)
Eva Green sa v úlohe mladej Rebeccy vracia do domu starého otca na chladnom anglickom pobreží, kde pred rokmi prežila svoju prvú, ešte detskú lásku. Rebecca a Tommy nadviažu presne tam, kde se v detstve ich cesty rozišli. Renomovaný maďarský režisér Benedek Fliegauf nerozpráva klasický príbeh o osudovej láske, ale zamýšľa sa nad podobou lásky v kontexte genetickej reprodukcie. Keď Tommy zomrie pri autonehode, Rebecca sa rozhodne pre umelé oplodnenie s klonovanou ľudskou DNA a celý život potom čelí dôsledkom svojho kontroverzného rozhodnutia. Príbeh osudovej a zakázanej lásky Fliegauf zasadil do veľmi blízkej budúcnosti, čo mu umožnilo rafinovane využiť aj prvky science fiction.

22:00 Krátky film o láske (Krótki film o milosci), Poľsko, 1988 (Film Europe)
Rozšírená verzia šiesteho dielu televízneho projektu Dekalóg režiséra Krzysztofa Kieslowskeho je meditáciou o dvoch podobách lásky: zmyselnej a telesnej túžby a platonického metafyzického citu. Devätnásťročný Tomek sleduje ďalekohľadom atraktívnu tridsiatničku Magdu, ktorá býva na sídlisku v dome oproti. Napriek tomu, že na nedostatok záujmu mužov sa nemôže sťažovať, chýbajú jej hlbšie citové väzby. Platonicky zamilovaný Tomek ju špehuje pri dennej rutine aj pri častých návštevách náhodných mužských známostí. Až kontakt s Tomekom otvorí Magde oči a naučí ju prostej ľudskej nehe.

TV tipy 29.4. - 5.5. 2013 TV tipy 29.4. - 5.5. 2013 TV tipy 29.4. - 5.5. 2013


3.5.
PIATOK

20:20 Nočný let (Red Eye), USA, 2005 (Doma)
Lisa je žena na palube nočného letu lietadla, ktoré smeruje do Miami a svoj čas si kráti rozhovorom s cestujúcim vedľa seba. Čoskoro zistí, že jeho príjemné chovanie je len pretvárka a záhadný cestujúci prezradí Lise pravý plán cesty a vyhráža sa jej - zabitím otca. Lise neostáva nič iné, len spolupracovať.

20:45 Zlatíčka pre každého (America's Sweethearts), USA, 2001 (Fooor)
Príbeh sa točí okolo rozpadnutého manželstva dvoch superhviezd - Gwen Harrisonovej a Eddieho Thomasa. Keď Eddie psychicky nezvládol fakt, že si jeho najdrahšia našla nového partnera, skončil v luxusnom sanatóriu v kalifornských horách. Gwen sa pokúša ďalej rozvíjať svoju kariéru, no nemá to vôbec ľahké, keďže všetci ju vinia zo stroskotania vysneného vzťahu. Slovom, Gwen a Eddie sa srdečne nenávidia, ale štúdio, ktoré práve dokončilo ich posledný spoločný film, zúfalo potrebuje, aby sa ešte na chvíľu objavili na verejnosti spolu. O nemožné sa majú pokúsiť mediálny mág Lee Phillips a Gwenina sestra (zároveň asistentka) Kiki.


4.5.
SOBOTA

20:55 Marketa Lazarová, ČSSR, 1967 (Čt2)
Príbeh o čistej duši a čistej láske uprostred chladného a nemilosrdného stredoveku nakrútil František Vláčil na motívy rovnomenného Vančurovho románu. Markéta Lazarová má byť zasľúbená bohu a stráviť život v bezpečí kláštora, ale namiesto toho je unesená. Vančurova oslava lásky a voľnosti sa vo Vláčilovom poňatí mení v temnú stredovekú drámu, ktorá okrem atmosféry vyniká aj neobyčajnou poetizáciou filmových obrazov.

22:30 Šakal (The day of the Jackal), USA, 1973 (Čt1)
Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaullea, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal remaku.

23:35 Ďakujeme, že fajčíte (Thank You for Smoking), USA, 2005 (Jednotka)
Nick Taylor pracuje v tabakovej firme ako odborník na komunikáciu s verejnosťou. Jeho úlohou je vyzdvihovať kladné stránky fajčenia (alebo ich vymýšľať). Je vtipný, zhovorčivý a odzbrojujúci, takže ho mnohí prirovnávajú k samotnému Diablovi. Je schopný otočiť každú námietku na adresu svojho zamestnávateľa v jeho prospech. Ale časy sa menia a je jasné, že PR mašinérie tabakových firiem skoro narazia na zjavnú, ale stále jasnejšiu preukázateľnú súvislosť medzi fajčením a smrťou.

23:30 Nech vojde ten pravý (Let the Right One In), Švédsko, 2008 (Čt2)
Inteligentná alternatíva k upírskej romantike. Netradičný upírsky horor, alebo skôr zmes upírskeho hororu, komornej drámy a detského filmu je zasadená do ponurého švédskeho sídliska pokrytého snehom. Tu sa odohráva detská láska medzi utiahnutým a šikanovaným outsiderom Oskarom a jeho novou susedkou Eli. Krásna zimná atmosféra, kde čistučko biely sneh kontrastuje s čerstvo preliatou krvou.

TV tipy 29.4. - 5.5. 2013 TV tipy 29.4. - 5.5. 2013 TV tipy 29.4. - 5.5. 2013


5.5.
NEDEĽA

13:50 Monte Walsh (Monte Walsh), USA, 1970 (Čt2)
Monte Walsh a jeho priateľ Chet Rollins sú kovboji márne hľadajúci prácu v mestečku Harmony v Arizóne v dobe, keď pravdepodobne končia "zlaté dni" starého Západu. Na nejaký čas sa usadia na ranči vedenom Calom Brennanom. Za Montyho sa chce vydať jeho dávna láska Martine, starnúci kovboj má však strach, že by oboch nedokázal uživiť. Východisko z neveselej finančnej situácie nachádza Chet v svadbe s vdovou Mary Eagleovou, ktorá vlastní výnosný obchod s najrôznejším tovarom. Zato ich bývalý kamarát, nezamestnaný Shorty, sa vydáva na cestu banditu. Tvrdého, nekompromisného a vždy čestného Monte Walsha si zahral Lee Marvin. Behom svojej hereckej dráhy bol väčšinou obsadzovaný do úloh tvrdých a drsných chlapíkov. Diváci ho poznajú z titulov Muž, ktorý zabil Liberty Valancea, Profesionáli, Tucet špinavcov. Ďalšou nezabudnuteľnou postavou je Chet Rollins v podaní Jacka Palanca. Ten šírku svojho hereckého registra potvrdil vo filmoch Shane, Pohŕdanie, Drsná Oklahoma, Hotel Bagdad, Batman či Tango a Cash.

14:35 Kdo chce zabít Jessie, ČSSR, 1966 (Jednotka)
Čo všetko sa môže stať, keď ráno stretnete svoj sen ukazuje komédia režiséra Václava Vorlíčka a scenáristu Miloša Macourka. Hlavnými hrdinami filmu sú manželia Beránkovci, obaja docenti, ktorí pracujú na vedeckých objavoch. Pani Beránková sa zaoberá somniológiou - hľadá prostriedok, ktorý by ovplyvňoval ľudské sny. Docent Beránek sa zas snaží vynájsť prístroj obrovskej fyzické sily. Od chvíle, keď sa mu do rúk dostanú komiksy, sa všetko zmení. Pre nepodarený preparát jeho manželky ožijú tri postavy z Beránkovho sna - krásna Jessie, superman a pištoľník.

20:00 Ben-Hur (Ben-Hur), USA, 1959 (MGM)
Film, ktorý získal nevídaných jedenásť Oscarov a stal sa jedným z najúspešnejších filmov všetkých dôb. Ben Hur je mierumilovný syn z významného židovského rodu, ktorý je nešťastnou zhodou okolností odsúdený na galeje a po mnohých útrapách si musí svoju slobodu vybojovať späť v šialenom závode kvadrig so sadistickým rimanom Messalom.

22:10 Protektor, Česko, 2009 (Čt1)
Film rozpráva príbeh rozhlasového zamestnanca Emila Vrbatu a jeho ženy Hany, začínajúcej herečky. Súradnice každodennosti naruší vojna a po obsadení krajiny nemeckými vojskami sa veci začínajú prudko meniť. Emil dostáva po nepohodlnom kolegovi atraktívny post moderátora relácie Hlasy domova. Hanina sľubná kariéra filmovej divy kvôli jej židovskému pôvodu končí. Postupne už nesmie chodiť ani do parku, či kaviarne a celé dni trávi zavretá doma. Manžel si uvedomuje, že jediný spôsob, ako ju ochrániť, je akceptácia situácie a podvolenie sa, čo prakticky znamená kolaborovať. Zatiaľ čo navonok spoločensky stúpa a stáva sa mediálnym hlasom režimu, doma sa prehlbuje vzájomné nepochopenie prameniace z odcudzenia jeho a jej sveta. Stáva sa Haniným protektorom, ktorý chráni a zároveň okupuje.


autor Tomáš Daneček 29.4.2013
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
16.1 |
hodnotenie 5/10
16.1 |
hodnotenie 8/10
16.1 |
hodnotenie 4/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
30.1 |
30.1 |
30.1 |
13.2 |
NAJČÍTANEJŠIE
|CATS
20
hodnotenie 2/10
|ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
4
hodnotenie 6/10
|STAR WARS: VZOSTUP SKYWALKERA
9
hodnotenie 7/10
|ZAKLÍNAČ
13
hodnotenie 8/10
|THE IRISHMAN
3
hodnotenie 9/10
|MARRIAGE STORY
0
hodnotenie 9/10
|VODA ČO MA DRŽÍ NAD VODOU
3
hodnotenie 2/10
|PRÍLIŠ OSOBNÁ ZNÁMOSŤ
0
hodnotenie 4/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 70712
02 |
návšt. 14165
03 |
návšt. 5851
04 |
návšt. 4930
05 |
návšt. 4110
06 |
návšt. 4039
07 |
návšt. 3877
08 |
návšt. 3320
09 |
návšt. 1939
10 |
návšt. 1326
REBRÍČEK US
01 |
$36,5 mil.
02 |
$15,1 mil.
03 |
$14,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$10,0 mil.
06 |
$7,7 mil.
07 |
$7,0 mil.
08 |
$5,8 mil.
09 |
$5,7 mil.
10 |
$5,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk