TV TIPY 22.11. - 27.11. 2011

TV TIPY 22.11. - 27.11. 2011

Článok22.11.
UTOROK

20:00 Návrat ztraceného syna, ČSSR, 1966 (CS Film)
O človeku, ktorý postupne začal v živote strácať sebazáchovnú imunitu proti všetkému nesprávnemu, nemravnému, polocharakternému, čo sa tvári tak nevinne, samozrejme a normálne; začal si to pripúšťať práve ako nesprávne, nemravné a znehodňujúce ľudský život. Prestal to považovať za normálne - a v tom okamihu sa ocitol v konflikte so sebou samým a so svetom všetkých "normálnych" ľudí okolo seba. Modelovosť prostredí a situácií, alegorickosť zámeru aj rad scén je zdanlivo popretá dokumentaristickou vierohodnosťou obrazového spracovania. V rovine podobenstva sa pohybujú štylizované postavy, pomenované krstnými menami hercov. Odlúčenie a uzavretosť zdôrazňujú prevažujúce interiéry, zábery pozorovania sveta cez sklo, symbolika okien. Z jemných náznakov giest a pohybu, často aj z existenciálne kŕčovitej hereckej akcie sa dozvedáme o myšlienkach a duševnom stave hrdinov, o ich samote a existenciálnej úzkosti, neschopnosti živej, úprimnej medziľudskej komunikácie. Svet Evalda Schorma hľadá dobro, ľudskosť, pochopenie a toleranciu.

21:00 No Way Home (No Way Home), USA/ Veľká Británia, 1996 (Filmbox)
Joe sa vracia domov a zisťuje, že zatiaľ čo bol väzení, jeho matka zomrela, brat Tommy sa oženil, bývalá láska sa vydala a má deti. I napriek protestom manželky sa Tommy brata ujme. Tá sa obáva, že s väzňom budú len problémy. Neuvedomuje si, že hlavným problémom je jej vlastný muž.

23:50 Námestie spasiteľa (Plac Zbawiciela), Poľsko, 2006 (Čt2)
Dramatický príbeh podľa vlastného scenára nakrútila dvojica Krzysztof Krauze a Joanna Kos. Tvorcovia zvolili bezmála reportážny prístup, umožňujúci bez zbytočných emócií líčiť postupné nahlodávanie rodinných väzieb v obyčajnej rodine, spôsobené zhodou nešťastných náhod. Inšpirovali se pri tom správou o skutočnej udalosti.

00:05 Tlkot môjho srdca sa zastavil (De battre mon coeur s'est arręté), Fr., 2005 (Filmbox)
Dvadsaťosem ročný Tom Seyr (Romain Duris) je kriminálnik rovnako ako jeho otec Robert (Niels Arestrup). Náhoda mu privedie do cesty klavír, vďaka ktorému si spomenie na svoju starú túžbu stať sa koncertným majstrom ako jeho matka. Hrať ho učí Číňanka Miao Lin (Linh Dan Pham), ktorá nerozumie ani slovo po francúzsky, takže sa hudba stáva ich jediným dorozumievacím nástrojom. Až sa jedného dňa opäť vynorí na svetlo jeho temná minulosť.

TV tipy 22.11. - 27.11. 2011 TV tipy 22.11. - 27.11. 2011 TV tipy 22.11. - 27.11. 2011


23.11.
STREDA

20:00 Lovcova noc (The Night of the Hunter), USA, 1955 (MGM)
Film noir o zrade, hriechu, nevinnosti, a hlavne odvekom súboji dobra zo zlom. Jeden z najúchvatnejších záporákov filmového histórie, diabolský Harry Powell, sa snaží votrieť do rodiny svojho bývalého spoluväzňa. Jeho deti by totiž mali vedieť, kde je ukrytý lup. Keď pred týmto zákerným a nemilosrdným reverendom deti utečú, prenasleduje svoje malé obete vytrvalo až do veľkého finále. Vizionársky film, ktorý je poctou nemej kinematografii od Griffitha po vrcholné diela nemeckého expresionizmu, bol vo svojej dobe nepochopený a prepadol u divákov aj kritiky. Dnes je film absolútnou klasikou, nechýba v prestížnych rebríčkoch kultových filmov a sám sa stal jedným z najcitovanejších filmových diel.

20:00 Piesne o láske (Les chansons d’amour), Francúzsko, 2006, (Cinemax)
Po filme V Paríži, Christophe Honoré ešte viac prehlbuje spoluprácu s Louisom Garrelom. V srdci hlavného mesta, cez srdcia viacerých protagonistov, ponúka tento film postave rozpačitého Ismaela, aby spoznal, čo sú to skutočné city. Jeho prežívanie je umocnené citlivou hudbou skladateľa Alexa Beaupaina. Manželský trojuholník, smútok a homosexualita vhodne dopĺňajú túto, muzikálovou formou poňatú, iniciačnú cestu. Melodramatickú a melodickú. Film Piesne o láske, ako dôstojný pokračovateľ prúdu Nová vlna (Demy, Truffaut), ponára divákov do víru súčasného a veľmi vierohodne pôsobiaceho Paríža. Tieto potulky mestom poskytujú striedavo ľahkosť a dramatickosť, zatiaľ čo sa Ismaelovi podarí po množstve zažitých a striedajúcich sa citov a stretnutí postupne zmeniť sa na nového človeka.

23:55 Dillinger (Dillinger), USA, 1973, (MGM)
Vo svojom režisérskom debute sa John Milius, scenárista stojaci napríklad za Coppolovou Apokalypsou, rozhodol nakrútiť biografický príbeh muža, ktorý bol vo svojej dobe jedným z najväčších postrachov a zároveň idolov Spojených štátov. Volal sa John Dillinger, bol to gangster a v tridsiatych rokoch, keď sa Amerika topila v kríze, sa mohol honosiť nálepkou „verejný nepriateľ číslo 1“. Hlavnú úlohu zločinca bez pudu sebazáchovy, ktorý sa pri každom prepadnutí radšej hneď predstavil, stvárnil Warren Oates, úlohu jeho federálneho tieňa držiteľ Oscara Ben Johnson.


24.11.
ŠTVRTOK

23:00 Sběrné surovosti, Československo, 1965 (CS Film)
Stredometrážna "surová groteska o relativite hodnôt" režiséra Juraja Herza vznikla zároveň s manifestom vtedajšej nastupujúcej režisérskej generácie (Perličky na dně). Podobne ako Fádní odpoledne Ivana Passera však do celovečerného filmu nebola zaradená a stojí samostatne.

23:35 Krajina prílivu (Tideland), Kanada/ Veľká Británia, 2005 (Filmbox Extra)
Trinásť rokov po úspešnom filme Kráľ rybár sa Jeff Bridges a Terry Gilliam znovu zišli pri spoločnom projekte. Tideland trochu pripomína Alenku v ríši divov, ale je modernejší. Príbeh o malom dievčatku, ktorého rodičia sú narkomani. Keď matka zomrie na predávkovanie, vydá sa s otcom do Texasu. A práve tam sa začnú diať záhady. Podobne ako v Alenke je film založený predovšetkým na fantázii hlavnej hrdinky, ktorej predstavy pôsobia bizarne až znepokojujúco. Podobne ako Alenka aj ona pretvára svoje okolie na svet kúziel.

TV tipy 22.11. - 27.11. 2011 TV tipy 22.11. - 27.11. 2011 TV tipy 22.11. - 27.11. 2011


25.11.
PIATOK

22:15 Test (The Recruit), USA, 2003 (Joj)
Nikdy si nemôžete byť istí tým, že to, čomu veríte, skutočne stojí za to. Najmä, ak sa ocitnete vo výcvikovom programe CIA. Nič netušiaci programátor James Clayton (Collin Farrell) si chcel dať iba jedno pivo, keď sa mu prihovoril postarší pán, ktorý o ňom vedel skoro všetko. Veterán CIA Walter Burke (Al Pacino) je skvelý manipulátor, ktorý v Jamesovi rozohral hru, ktorá sa hrá podľa Walterových záujmov. Pán Burke je totiž vyhľadávač talentov pre CIA a práve teraz ponúka Claytonovi účasť vo výcvikovom programe. V ňom si však nemôže byť ničím istý. Čo je tréning a čo skutočná realita. Do zákulisia výcviku agentov CIA v tajnom školiacom a výcvikovom stredisku, v kruhoch CIA prezývanom Farma (názov filmu v našich kinách), nás zavedie film Rogera Donaldsona s Al Pacinom a Colinom Farrellom v hlavných úlohách. Žiadne veľké zázraky však nečakajte.

22:25 Pozor na Harryho! (Deconstructing Hary) USA, 1997 (Dvojka)
Harry Block, spisovateľ v strednom veku, píše romány a krátke príbehy na základe vlastných skúseností. Trpí zábranami, je neurotizovaný svojou posadnutosťou sexom, šesťkrát sa zrútil a život mu komplikujú i jeho tri ženy. Hltá tabletky, pije, spí s prostitútkami, klame, je zbabelý, zbytočný, starý. Blíži sa oslava jeho životného úspechu a Harry sa bojí, že s ním jeho radosť nebude nikto zdieľať. Bývalá priateľka Fay si berie jeho najlepšieho priateľa Larryho, syna Hillyho zasa nepustí bývalá manželka a doktorka psychiatrie Joan. Harry nakoniec svojho syna unesie...Brilantná typicky "allenovská" komédia. 

22:30 Miami Vice (Miami Vice), USA/ Nemecko, 2006 (Joj)
Kriminálny seriál Miami Vice patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia objavovalo na televíznych obrazovkách. Dvojica svojráznych detektívov, bojujúcich proti zločinu vo floridskej metropole, dokonca výrazne ovplyvnila životný štýl svojej doby. Ako výkonný producent bol pod týmto dielom podpísaný jeden z najlepších režisérov súčasnosti - Michael Mann (Posledný Mohykán, Neľútostný súboj, Muž, ktorý vedel priveľa, Ali, Collateral). Práve on sa rozhodol nakrútiť filmovú verziu tohto kultového seriálu a jeho hlavnou ambíciou je, aby bola rovnako vplyvná a úspešná. Hlavných postáv sa zhostili Colin Farrell a Jamie Foxx.


26.11.
SOBOTA

21:40 Šimon na púšti (Simón del desierto), Mexico, 1965 (Dvojka)
V púšti na hlavici stĺpu žije pustovník Šimon. V jeho askéze ho navštevuje množstvo pocestných - bezruký muž, ktorého Šimon zázračne vylieči, mladý kňaz, jeho matka, ale najmä diabol, ktorý ho prichádza pokúšať v rôznych podobách až do prekvapivého vyvrcholenia filmu, inšpirovaného postavou Šimona Stylitu, ktorý v 5. storočí prežil 37 rokov na hlavici stĺpu. Keď sa Luis Buñuel po dlhom exile v Mexiku vrátil do Španielska a nakrútil tam Viridianu, film vyvolal škandál a pobúrené reakcie španielskej vlády a Vatikánu. Režisér sa preto vrátil do Mexika, kde nakrúca Anjela skazy a po ňom i tretí film trilógie so Silviou Pinal a Claudiom Brookom, ktorý je opäť intelektuálnou polemikou s rôznymi podobami inštitucionalizovaného náboženstva.

22:00 Bang Bang Club (The Bang Bang Club), Kanada, 2010 (Cinemax)
The Bang Bang Club je príbeh skutočného života skupiny štyroch vojnových fotografov - Grega Marinovicha, João Silva, Kevina Cartera a Kena Oosterbroeka - spojených priateľstvom a zmyslom pre dôraz vypovedať pravdu. Riskovali životy a použili objektívy  fotoaparátov, aby povedali svetu o brutalite a násilnostiach spojených s prvými slobodnými voľbami v Južnej Afriku na začiatku 90. rokov. Toto intenzívne obdobie dalo vzniknúť ich najlepším prácam (dve vyhrané Pulitzerove ceny), ale stála ich vysokú cenu.

22:30 Psie popoludnie (Dog Day Afternoon), USA, 1975 (Universal)
V Brooklyne je horúce popoludnie a dve optimistické nuly sa rozhodnú vylúpiť banku. Sonny akciu riadi, Sal mu robí komplica a výsledkom je jedna veľká katastrofa. Dorazí totiž aj polícia, televízne kamery a dokonca i donáška pizze. Na tomto komediálnom napínavom filme spolupracoval Al Pacino s režisérom Sidney Lumetom. Film si vyslúžil šesť nominácií na Oscara a jedného aj získal, a to za scenár.

22:40 Ticho (Ticho), SR, 2005 (Jednotka)
Televízny debut scenáristky a režisérky Zuzany Liovej je príbehom obyčajnej rodiny, skutočných ľudí, ktorí sa vďaka neočakávaným udalostiam nanovo učia prijímať a dávať lásku. Marta a Jozef majú štyri deti. Jozef dochádza za prácou do Prahy. Marta pracuje v pekárňach, všetku svoju energiu venuje deťom. Najstaršia dcéra Lenka práve prežíva prvú skutočnú lásku k študentovi Karolovi a chce s ním odísť do Ameriky. Jej brat Milan trávi zložité obdobie puberty s chlapčenskou partiou, ktorá sa zabáva špehovaním mileneckých dvojíc. Deväťročná akordeonistka Katka žiarli na päťročnú sestru Milku, pretože si myslí, že jej mama venuje viac pozornosti. Príbeh sa začína v okamihu, keď Marta Jozefovi oznámi, že čakajú piate dieťa. Udalosti, ktoré nasledujú, sú zložitou, no súčasne nevyhnutnou skúškou všetkých členov rodiny.
 
23:15 Posledný škótsky kráľ (The Last King of Scotland), Veľká Británia, 2006 (Joj)
Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po svojom prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin nabúral svojím Maserati priamo do kravy... Film Posledný škótsky kráľ, ktorý bol nakrútený vo Veľkej Británii a Ugande za podpory miestnych obyvateľov, je ojedinelou sondou do sveta nemilosrdného diktátora, ktorý v Ugande vládol v 70. rokoch.

TV tipy 22.11. - 27.11. 2011 TV tipy 22.11. - 27.11. 2011 TV tipy 22.11. - 27.11. 2011


27.11.
NEDEĽA

22:45 Muž menom La Mancha (Man of La Mancha), Taliansko/ USA, 1972 (MGM)
Miguela de Cervantes (Peter O’Toole), vyberača daní, básnika a dramatika zatknú za útoky na cirkev. Je uväznený spolu so zlodejmi, vrahmi a prostitútkami. S nimi sa zahrá na súd, pred ktorým obhajuje a zahrá svoje dielo o dômyselnom rytierovi Donovi Quijotovi de la Mancha. Film režiséra Arthura Hillera.

21:00 Môj učiteľ Ibrahim (Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran), Francúzsko, 2003 (Filmbox)
Momo je 13-ročný fešák, ktorý žije s otcom na periférii Paríža. Doma to nemá ľahké – matka odišla s iným chlapom, otcovi sa v práci veľmi nedarí a stále žije v napätí, kedy ho z nej vyhodia. A tak sa Momo radšej túla po okolí, užíva si život a stáva sa miláčikom miestnych prostitútok, ktoré mu čoskoro pomôžu stať sa chlapom. V škole života mu však najviac pomáha Ibrahim- majiteľ obchodu, kam chodí často nakupovať. Keď po otcovom odchode ostane Momo úplne sám, vytvorí sa medzi nimi blízky vzťah. Vyberú sa spolu na cestu do Ibrahimovej rodnej obce, ktorá navždy zmení ich život.

21:35 Ako nezískať Pulitzera (Shattered Glass), USA/ Kanada, 2003 (Film+)
Snímka približuje zákulisie súčasnej americkej politickej žurnalistiky. Hank Azaria stvárnil vo filme šéfredaktora politického týždenníka New Republic Michaela Kinsleyho, ktorý zomrel v roku 2003 ako vojnový spravodajca pri incidente v Iraku. Hlavný hrdina filmu, novinár Stephen Glass, patril v 90. rokoch k vychádzajúcim hviezdam americkej politickej žurnalistiky, ale jeho kariéra prešla nečakanými zvratmi.


HIT TÝŽDŇA

26.11.
SOBOTA

21:40 Šimon na púšti (Simón del desierto), Mexico, 1965 (Dvojka)
V púšti na hlavici stĺpu žije pustovník Šimon. V jeho askéze ho navštevuje množstvo pocestných - bezruký muž, ktorého Šimon zázračne vylieči, mladý kňaz, jeho matka, ale najmä diabol, ktorý ho prichádza pokúšať v rôznych podobách až do prekvapivého vyvrcholenia filmu, inšpirovaného postavou Šimona Stylitu, ktorý v 5. storočí prežil 37 rokov na hlavici stĺpu. Keď sa Luis Buñuel po dlhom exile v Mexiku vrátil do Španielska a nakrútil tam Viridianu, film vyvolal škandál a pobúrené reakcie španielskej vlády a Vatikánu. Režisér sa preto vrátil do Mexika, kde nakrúca Anjela skazy a po ňom i tretí film trilógie so Silviou Pinal a Claudiom Brookom, ktorý je opäť intelektuálnou polemikou s rôznymi podobami inštitucionalizovaného náboženstva.


autor Tomáš Daneček 22.11.2011
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
16.1 |
hodnotenie 5/10
16.1 |
hodnotenie 8/10
16.1 |
hodnotenie 4/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
30.1 |
30.1 |
30.1 |
13.2 |
NAJČÍTANEJŠIE
|CATS
23
hodnotenie 2/10
|ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
4
hodnotenie 6/10
|STAR WARS: VZOSTUP SKYWALKERA
9
hodnotenie 7/10
|ZAKLÍNAČ
13
hodnotenie 8/10
|THE IRISHMAN
3
hodnotenie 9/10
|PRÍLIŠ OSOBNÁ ZNÁMOSŤ
0
hodnotenie 4/10
|MARRIAGE STORY
0
hodnotenie 9/10
|VODA ČO MA DRŽÍ NAD VODOU
3
hodnotenie 2/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 70712
02 |
návšt. 14165
03 |
návšt. 5851
04 |
návšt. 4930
05 |
návšt. 4110
06 |
návšt. 4039
07 |
návšt. 3877
08 |
návšt. 3320
09 |
návšt. 1939
10 |
návšt. 1326
REBRÍČEK US
01 |
$36,5 mil.
02 |
$15,1 mil.
03 |
$14,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$10,0 mil.
06 |
$7,7 mil.
07 |
$7,0 mil.
08 |
$5,8 mil.
09 |
$5,7 mil.
10 |
$5,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk