Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
TV Tipy > TV tipy 29.1. - 3.2. 2013
Annihilation
Ready Player One
Alita: Battle Angel
Thoroughbreds

TV TIPY 29.1. - 3.2. 2013

David Lynch v Mulholland Drive po prvý krát otvorene rozpráva o absurdnom svete menom Hollywood, kde hrá dôležitú úlohu závisť, kariérizmus a zákulisné manipulácie...
David Lynch v Mulholland Drive po prvý krát otvorene rozpráva o absurdnom svete menom Hollywood, kde hrá dôležitú úlohu závisť, kariérizmus a zákulisné manipulácie...

29.1.
UTOROK

20:00 Spalovač mrtvol, ČSSR, 1968 (Kino CS)
Scenár filmovej adaptácie rovnomennej novely Ladislava Fuksa zvýrazňuje psychologické základy fašizmu. Analyzuje ľudský charakter, ktorý nebránil hlavnému hrdinovi pri páchaní ohavných a nehumánnych činov. Úvodné idylické scény Kopfrkingla s rodinou vystrieda nepriame rozprávanie o zmene jeho osobnosti. Spalovač mrtvol je temnou, nanajvýš štylizovanou štúdiou o premene človeka na zviera. Analyzuje prejavy úchylného človeka, otca rodiny, ktorý pod vplyvom priateľa s prvej svetovej vojny, nachádza v sebe vlohy a talent na súbežníka a vraha.

22:00 Nebezpečné známosti (Dangerous Liaisons), USA/ Veľká Británia, 1988 (Nova Cinema)
Americká snímka režiséra Stephena Frearsa z roku 1988 je v treťou adaptáciou známeho francúzskeho románu Choderlos de Laclos z konca 18. storočia. Príbeh vikomta Valmonta a jeho ľahkovážnych hier s láskou inšpiroval na konci 80. rokov aj režiséra Miloša Formana a ešte skôr v roku 1959 francúzskeho režiséra Rogera Vadima, ktorý nakrútil rovnomenný film s Gérardom Philipom v hlavnej úlohe. John Malkovich v úlohe Valmonta sa pustí do hry plnej exaltovanej vášne s nevinnou pani de Tourvel. Píše jej listy a nevynechá jedinú príležitosť k vyznaniu lásky. Nechce však skutočný cit, ale iba zviesť kúzelnú ženu. Do krutého plánu navyše vstupuje aj markíza de Merteuil. Nikto z trojice netuší, pre koho sa nakoniec stane pohrávanie so sexom a láskou osudné.

23:45 Rok draka (Year of the Dragon), USA, 1985 (MGM)
Šéf mafie čínskej štvrte, mladý Joey Tai používa bezprecedentné násilie. Stane sa šéfom čínskej mafie v New Yorku a neoddiskutovateľným vodcom čínskej komunity. Dohľad nad poriadkom v čínskej štvrti má Stanley White, policajt, ktorý nenávidí Ázijčanov od vojny vo Vietname. Obaja porušujú dlho platné nepísané zákony a nie sú ochotní robiť kompromisy - to vyústi do krvavého konfliktu.


30.1.
STREDA

20:10 Sherlock: Psy baskervillské (Sherlock), Veľká Británia, 2011 (Jednotka)
Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.

23:20 Gallipoli (Gallipoli), Austrália, 1981 (Čt1)
Protivojnová dráma podľa skutočnej udalosti - bitky o dardanelský polostrov Gallipoli, ktorá sa odohrala počas prvej svetovej vojny. Mladí muži Mel Gibson a Mark Lee sa dobrovoľne prihlásili do austrálsko-novozélandského expedičného zboru, aby v Turecku po boku britských vojakov bojovali proti Nemcom. V bitke o strategicky dôležitú pevnosť Gallipoli, ktorá je ich prvým stretom s krutou realitou vojny, prejdú krstom ohňom a hrôza navôkol ich vydesí.

00:10 Večierok (The Party), USA, 1968 (MGM)
Nezabudnuteľný britský komik Peter Sellers je známy predovšetkým ako hlavný predstaviteľ z úspešných snímok o Ružovom panterovi. K jeho najlepším hereckým výkonom patrí aj hlavná úloha v komédii Večierok. Stvárnil tu podivného indického herca Hrundiho V. Bakshiho, ktorý sa snaží uchytiť v Hollywoode.


31.1.
ŠTVRTOK

21:05 Záťah (La rafle), Francúzsko/ Nemecko/ Maďarsko, 2010 (Film+)
6. júna 1942 vstupuje do platnosti nové nariadenie francúzskej vlády namierené proti židovskému obyvateľstvu. Jedenásťročný Joseph Weismann preto odchádza do školy so žltou hviezdou na hrudi. Napriek tomu žijú Weismannovci v presvedčení, že majú stále dôvody k radosti. Ale len do úsvitu 16. júla 1942, keď do bytu vtrhnú muži v čiernych uniformách. Budia celú rodinu a ženú ju do autobusu. Po najväčšej razii v dejinách, ktorá prebehla pod taktovkou francúzskej polície, sa v parížskej cyklistickej aréne tesní okolo trinásť tisíc Židov. Päť dní bez vody, bez jedla a bez zdravotnej starostlivosti. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatnými robí čo môže.

21:50 Hra (The Game), USA, 1997 (Cinemax)
Investičný bankár a multimilionár Nicholas Van Orten žije vo veľkom luxusnom dome, osamelým životom. Môže si dovoliť čokoľvek, o nič však nemá záujem. Ani o svojho brata Conrada, ktorý sa objaví, aby mu poprial k 48 narodeninám. A dal mu darček, poukážku na Hru spoločnosti CRS. O zmysle hry mu však odmietne čokoľvek prezradiť.

00:35 Súmrak mŕtvych (Shaun of the Dead), Veľká Británia, 2004 (Joj)
Shaunov život sa už dlhšiu dobu uberá odnikadiaľ nikam. Celé dni trávi v bare Winchester s najlepším priateľom Edom, háda sa s matkou a svoju priateľku Liz prehliada. Keď ho Liz pošle k vode, otrasie to ním tak, že sa rozhodne získať si srdce svojej priateľky nazad, napraviť vo vzťahu s matkou čo sa dá a vôbec ku svojmu životu pristupovať zodpovednejšie. Ale to ešte nie je koniec… Mŕtvi sa v hroboch nudia a majú neriadenú chuť na čerstvé mäso. Shaun zrovna prechádza obdobím veľkých zmien a táto novo vzniknutá situácia pre neho nie je žiadnou prekážkou. Tvárou v tvár epidémií po zuby ozbrojených zombie sa Shaun spriahne s Edom, aby mu bol po ruke pri záchrane matky a Liz. A keď už to musí byť, tak aj nevlastného otca a Liziných kamarátov Davida a Dianne. Cieľom je prebiť sa do najbezpečnejšieho miesta na svete – baru Winchester.


1.2.
PIATOK

20:00 Útek v reťaziach (The Defiant Ones), USA, 1958 (MGM)
Film nezávislého hollywoodskeho producenta a režiséra Stanleyho Kramera rozpráva dramatický a pritom hlboko ľudský príbeh dvoch trestancov, černocha Noaha Cullena (Sidney Poitier) a belocha Johna Jacskona (Tony Curtis), ktorí utekajú pred zákonom. Cestu k neplánovanému úteku dvojici ponúkne havária väzenského voza. Bohužiaľ sú k sebe na každom kroku pripútaní oceľovými putami.

21:45 Mulholland Drive (Mulholland Dr.), Francúzsko/ USA, 2001 (Čt2)
David Lynch v Mulholland Drive po prvý krát otvorene rozpráva o absurdnom svete menom Hollywood, kde hrá dôležitú úlohu závisť, kariérizmus a zákulisné manipulácie. Postavu režiséra Adama Keshera, do práce ktorého začnú brutálne zasahovať autoritatívne sily zvnútra, môžeme chápať ako skryto autobiografickú. Taktiež Lynch musí za uskutočnenie svojich projektov bojovať - avšak práve Mulholland Drive je napriek svojmu pesimistickému ladeniu dôkazom toho, že nielen zlé, ale aj príjemné sny sa občas plnia.

22:00 V pasci (Hard Candy), USA, 2005 (Dvojka)
Módny fotograf Jeff by sa rád stretol s neplnoletým dievčaťom meno Hayley, s ktorou už dlhší čas chatuje cez internet. Najprv si dohodnú stretnutie v kaviarni. Jeff pozve mladé dievča na návštevu svojho štýlového domu. Ona pozvanie prijme a všetko nasvedčuje tomu, že Jeffov plán „ako rýchlo zbaliť štrnástku“ dokonale vychádza. Až do chvíle, keď vo vlastnom dome počas spoločnej konverzácie upadne z tajomných príčin do tvrdého spánku. Po čase sa Zobúdza zviazaný na stole a napohľad nevinná Hayley sa pripravuje na nekompromisnú a viac-menej sadistickú hru.

22:10 Smrť darebáka (La Mort d'un pourri), Francúzsko, 1977 (Jednotka)
Je nad ránom, Paríž sa o chvíľu začne prebúdzať. Keď u Xaviera náhle zazvoní jeho najbližší priateľ Philippe, ešte netuší, že sa preňho začína najdlhší deň jeho života. Na vlastnej koži pocíti, čo to znamená, keď sa najvplyvnejšie sily v štáte boja prezradenia korupcie a snažia sa umlčať svedkov.


2.2.
SOBOTA

08:15 Láska hlohového stromu (山楂树之恋 ), Čína, 2010 (Cinemax)
Na konci kultúrnej revolúcie sa odohráva romanca medzi dievčaťom z mesta a dedinským mládencom. Čínsky klasik Zhang Yimou sa vrátil k citlivo rozprávanému milostnému príbehu z vidieckeho prostredia, aký stvárnil v jednom zo svojich najznámejších filmov Cesta domov (1999). Aj tentokrát do hlavných úloh obsadil začínajúcich hercov a herečky; uvidíme, či Zhou Dongyu prerazí podobne ako režisérove predchádzajúce objavy Zhang Ziyi a Gong Li, z ktorých sa stali medzinárodné hviezdy.

19:45 Bratia Bloomovci (The Brothers Bloom), USA, 2008 (Film+)
V stávkach a gamblerstve sa točí veľa peňazí. Nie je divu, že keď do toho raz skočíte, nikdy s tým neprestanete. Zastaví vás buď nepríjemná nehoda - to v prípade až veľmi veľkého úspechu alebo prázdna peňaženka - to v druhom prípade. Postava Adriena Brodyho nie je tak úplne stávkar. On je podvodník. Medzi týmito “profesiami” nie je veľmi veľký rozdiel, ale Adrien bol dobrý v obidvoch. Jedného dňa sa však rozhodne pre lásku k Rachel Weisz s tým skončiť. Ale ako sa hovorí starého psa novým trikom nenaučíš Brody sa rozhodne pre “posledný” veľký podvod. Spolu s bratom a ešte jedným tichým spoločníkom zosnovajú perfektný podvod, ktorý by ich mal finančne zaistiť na nasledujúcich niekoľko rokov.

21:45 Stav vecí (Der Stand der Dinge), SRN/ USA/ Portugalsko, 1982 (Dvojka)
Filmové zamyslenie nad zmyslom života a umenia, ocenené Zlatým levom na MFF v Benátkach, je príbehom štábu, nakrúcajúceho v Portugalsku katastrofický vedecko-fantastický film. Ten je remakeom béčkovej snímky z päťdesiatych rokov o skupinke ľudí, ktorí prežijú atómovú katastrofu. Po čase sa však nakrúcanie musí prerušiť, lebo sa minul materiál, a producent filmu odletel do USA. Vtedy sa prejaví, že herci, izolovaní v osamelom hoteli, sa začínajú čoraz viac stotožňovať so svojimi postavami. Film okrem iného vypovedá aj o rozdieloch medzi spôsobom nakrúcania v Európe a v Hollywoode. Nemecký režisér Wim Wenders tak reaguje i na svoju americkú skúsenosť - nakrúcanie filmu Hammett, ktoré bolo tok isto niekoľko krát prerušené z rôznych dôvodov. Zaujímavosťou je, že na soundtracku k filmu sa podieľal aj Jim Jarmusch, budúca veľká hviezda americkej nezávislej kinematografie.


3.2.
NEDEĽA

12:00 Charlie (Charlie), USA, 1968 (Čt2)
Režisér Ralph Nelson (1916-1987) patrí ku generácii tvorcov, ktorí získali ostrohy v televízii (podobne ako Sidney Lumet, Arthur Penn albo Franklin Schaffner) a býva spomínaný hlavne v súvislosti so svojou nábožensky ladenou drámou Lílie poľné (1963) kvôli oscarovému výkonu jeho Sidney Poitiera. V Charlym priviedol k rovnakému oceneniu aj Cliffa Robertsona. Napriek určitej poplatnosti dobe svojho vzniku (násilná implantácia filozofie hippies a celého milostného motívu alebo zbytočné použitie vtedy obľúbeného deleného plátna) ostáva Charly pôsobivou štúdiou jedného neobvyklého ľudského osudu. Hudobní doprovod filmu zložil známy indický hudobník Ravi Shankar.

20:10 Nezmieriteľní (Unforgiven), USA, 1992 (Dajto)
Nemilosrdne realistický pohľad na americký Západ je pre tento film charakteristický. Clint Eastwood, hlavný predstaviteľ a zároveň režisér filmu, ho označil za „posledný western“. Je iróniou osudu, že to bol práve on, kto koncom 60-rokov v spaghetti-westernoch Sergia Leoneho, ako „Hrdina bez mena“ sám prispel k demontáži westernového mýtu a tým aj k zániku klasického amerického Divokého Západu. Nezmieriteľní sa však vracajú ku klasike. Príbeh rozpráva o troch pištoľníkoch, ktorých okolnosti prinútili po rokoch opäť vykonávať svoju pôvodnú profesiu.

00:55 Doors (The Doors), USA, 1991 (Čt2)
Dramatické životné osudy Jima Morrisona (Val Kilmer), legendárneho básnika a speváka skupiny The Doors, ktorý sa počas krátkej ale oslnivej kariéry (1966 - 1971) stal nesmrteľným hrdinom svojej doby - epochy búrlivého rozmachu rockovej hudby, životného štýlu hnutia hippies, opojenia z drog a boja proti establishmentu. Režisér Oliver Stone presvedčivo evokuje atmosféru koncertov The Doors a svet Morrisonových textov. Podáva sugestívne a naliehavé dobové svedectvo. Realisticky až naturalisticky opisuje Morrisonove sexuálne excesy, obscénne exhibície na javisku či vízie so starým indiánskym šamanom, ktorý preňho predstavuje zaniknutý svet harmónie a zmierenia. Postihuje rozpad jeho osobnosti, rozklad talentovaného človeka na ľudskú trosku, zničenú alkoholom, drogami a slávou. Akcentuje pritom Morrisonovo ťaženie k predčasnej smrti aj s jeho halucinačnými stavmi: „Najväčšmi nažive sa cítim v konfrontácii so smrťou, život bolí oveľa viac. Po smrti bolesť zmizne.“ Svoju životnú úlohu tu vytvoril Val Kilmer, ktorý zároveň väčšinu piesní aj sám interpretoval.

2013-01-2929.1.2013 | Tomáš Daneček
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
No, čakal som niečo iné, ale to čo som dostal nakoniec nebolo zlé. Mrzí ma snáď len to, že autori ani len nenaznačil odk... >
Asi najslabsie Star Wars co boli zatial. Bolo to dost zle. >
Súhlasím s recenzentom. Po technickej stránke sa filmu nič vytknúť nedá ale ináč je to stále dokola to isté. A zbytočne ... >
Čakal som od toho viac. Myslel som si že sa konečne dočkám poriadnych súbojov ale nie zase slabota. V I. II. III. to bol... >