Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Votrelec: Covenant
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

VOTRELEC: COVENANT

Nový Votrelec má nevďačnú úlohu – prepojiť naplno univerzum, ktoré načrtol Ridley Scott pred piatimi rokmi v sci-fi Prometheus a klasickú sériu. Že sa tento film otvorene hlási k sérii už v ...
Nový Votrelec má nevďačnú úlohu – prepojiť naplno univerzum, ktoré načrtol Ridley Scott pred piatimi rokmi v sci-fi Prometheus a klasickú sériu. Že sa tento film otvorene hlási k sérii už v ...

Nový Votrelec má nevďačnú úlohu – prepojiť naplno univerzum, ktoré načrtol Ridley Scott pred piatimi rokmi v sci-fi Prometheus a klasickú sériu. Že sa tento film otvorene hlási k sérii už v názve je súčasne výzva pre fanúšika. A nový Votrelec bojuje s očakávaniami. Tie, čo zanechal Prometheus s otvoreným koncom i tie medializované, že ako sa prepojí s hlavnými filmami.

Horor sa za 38 rokov zmenil, minulé postupy sa už opakovať nedajú, áčkových i béčkových klonov nájdete stovky a zrejme aj samotný Scott chce v sérii objavovať nové zákutia. Séria teda expanduje – a niektorí pocítia modernú vlnu seriálovosti.

K                  Ý

Vesmírna loď Covenant vezie na novú planétu 2 000 kolonistov, viac ako tisíc embryí a cca 15 členov posádky. Pri jednej búrke dôjde k poškodeniu lode, android Walter budí posádku a okrem záchranných prác sa začnú venovať signálu z neďalekej planéty, na čo sa rozhodnú, že ju treba ísť preskúmať, lebo je bližšie ako ich cieľová Origae-6 (tam majú prísť za viac ako 7 rokov). A vrhajú sa na neznáme miesto, kde sa stretnú nielen s odlišnými formami života, ale zároveň aj členom z inej planéty...

Hoci sa niektorým fanúšikom zdá, že táto séria sa už začína varírovať a nejde jej o nič iné iba posielať neznalcov do istej záhuby, od čias Promethea máme zase pocit, že ambície na vysvetľovania existencie a tvorbu votrelcov sú až príliš silné. Scott v tomto smere naháňa neborákov na lodi či na zemi s cieľom vystrašiť divákov, no sám už vie, že to zďaleka nestačí a musí v deji vysvetľovať aj čosi viac. Pozitívom je, že otvorene vieme, na čo sme.

 K        E        Ý

Zatiaľ čo Prometheus sa dlho tváril, že nechce patriť k sérii Votrelcov, tu nájdeme skôr opačný prípad. Film by mohol fungovať samostatne ako vyvražďovačka s emzákmi, no oveľa pútavejší je v momente, keď chce ukázať čosi zo svojho tajomna a najmä hádzať znalcom stopy.

Poctivý sci-fi horor je fuč a votrelci sú využití pre stavbu odlišného príbehu – stvorenia. To neznamená, že prídeme o napínavé momenty či solídnu dávku násilia a krvi – ale namiesto tajomného skrývania sa čoraz častejšie stretávame s rôznymi druhmi votrelcov na dennom svetle či aspoň šere a vopred dúfame, že tí nesympatickí členovia posádky zomrú rýchlo.

Skvadra objaviteľov je veru postavená mimoriadne instantne – nemusíme sa zoznamovať s ich menami, minulosťou či orientáciou, keď vieme, že dobre nedopadnú. Česť výnimke v podobe Katherine Waterston, sčasti pripomínajúcej Sigourney Weaver. Iní sú nielen slabo obsadení, ale v niektorých scénach sa prosto správajú (a príde aj kopa náhod).

K  N   E     NÝ

Paradoxne, ten film nie je o ľuďoch. Hlavnú hereckú rolu bravúrne stvárnil Michael Fassbender v úlohe androidov, ktorí od mimoriadne štylizovaného intra dumajú o myšlienkach pánov a tvorby. Interakcie androidov so všetkými členmi (navzájom, s ľuďmi, inými rasami) sú najlepšou súčasťou, hoci prinášajú pomalé filozofické scény, objavovanie tvorby a túžbu zhmotniť svoje sny. No predsa sú užasne nakrútené a vďaka hereckému výkonu Fassbendera majú zmysel, hoci sú tu nalepené ako z iného filmu.

Stále objavujeme pozadie votrelcov a množstvo narážok pri objavovaní planéty i jednotlivých mordoch. Sú rýchle, nemajú veľa napätia, skôr drsnú akciu a občas ľakačku. Nemajú takmer nič nové, ale núkajú tony odkazov na to staré. Platí to aj o jednotlivých druhoch votrelcoch, ktoré priamo mrkajú na fanúšika, že on bude nadšený, že taký nápad sa objavuje v takom momente.

Niekedy aj za cenu predvídateľnosti – keď vidíte podozrivé vajce a tušíte, čo by mohlo byť v ňom, výsledok scény si rýchlo domyslíte. Je to však určite zábavnejšie ako iba prázdne tápanie z Promethea, ktorý sekal rôzne druhy a scény na efekt. Sú tu malí nebezpeční krpáni i veľké nebezpečné držky, s ktorými sa bojuje takmer ako vo videohre.

K  NVEN  NÝ

Nutnosť vidieť film v kine však pretrvá, lebo hoci obsah je neraz nevyrovnaný, na veľkom plátne vyzerá výborne a niektoré scény v IMAX berú dych – hudbou, dunením, majestátnosťou. Netreba zabúdať, že séria je o bádaní a zabíjaní nebezpečnými formami v neznámych svetoch. Tie chcú vyznieť najlepšie v šere kina, hoci už nie sú také napínavé, ale viac dynamické a občas už strohé.

Seriálovitosť je to, čo najviac ťaží sériu. Už to nie je samostatný legendárny horor, ale kúsok mozaiky a čím viac odhaľujeme, tým viac nevieme. Tesne pred osemdesiatkou dokázal Ridley Scott, že stále vie profesionálne zlepiť napätie a živiť sériu. No pre divákov je to iba lepší Prometheus 2.

KONVENČNÝ


Alien: Covenant (UK / Austrália / Nový Zéland / USA, 2017, 122 min.)
Réžia: Ridley Scott. Scenár: John Logan, Dante Harper. Hrajú: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Carmen Ejogo, Callie Hernandez...

2017-05-1919.5.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror/Sci-fi
122 min
UK Austrália USA
2017
18.5. 2017
4.5. 2017
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Brianko28 - my na tejto stranke filmy rozhodne nestahujeme, ale chodime do kina. Inak plati to co ti radi D-Preqator-SK ... >
Do konca októbra 2018 si môžeš stiahnuť akurát tak trenky na záchode! :-)) >
Guatemala 1987.......Shane"Evolutionator"Black vystrúhal VEĽKÚ ZÁLEŽITOSŤ a našťastie vám o nej nenapovie ani ten druhý ... >
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >