Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Votrelec: Covenant
Alpha
The Shape of Water
The Disaster Artist
Darkest Hour

VOTRELEC: COVENANT

Nový Votrelec má nevďačnú úlohu – prepojiť naplno univerzum, ktoré načrtol Ridley Scott pred piatimi rokmi v sci-fi Prometheus a klasickú sériu. Že sa tento film otvorene hlási k sérii už v ...
Nový Votrelec má nevďačnú úlohu – prepojiť naplno univerzum, ktoré načrtol Ridley Scott pred piatimi rokmi v sci-fi Prometheus a klasickú sériu. Že sa tento film otvorene hlási k sérii už v ...

Nový Votrelec má nevďačnú úlohu – prepojiť naplno univerzum, ktoré načrtol Ridley Scott pred piatimi rokmi v sci-fi Prometheus a klasickú sériu. Že sa tento film otvorene hlási k sérii už v názve je súčasne výzva pre fanúšika. A nový Votrelec bojuje s očakávaniami. Tie, čo zanechal Prometheus s otvoreným koncom i tie medializované, že ako sa prepojí s hlavnými filmami.

Horor sa za 38 rokov zmenil, minulé postupy sa už opakovať nedajú, áčkových i béčkových klonov nájdete stovky a zrejme aj samotný Scott chce v sérii objavovať nové zákutia. Séria teda expanduje – a niektorí pocítia modernú vlnu seriálovosti.

K                  Ý

Vesmírna loď Covenant vezie na novú planétu 2 000 kolonistov, viac ako tisíc embryí a cca 15 členov posádky. Pri jednej búrke dôjde k poškodeniu lode, android Walter budí posádku a okrem záchranných prác sa začnú venovať signálu z neďalekej planéty, na čo sa rozhodnú, že ju treba ísť preskúmať, lebo je bližšie ako ich cieľová Origae-6 (tam majú prísť za viac ako 7 rokov). A vrhajú sa na neznáme miesto, kde sa stretnú nielen s odlišnými formami života, ale zároveň aj členom z inej planéty...

Hoci sa niektorým fanúšikom zdá, že táto séria sa už začína varírovať a nejde jej o nič iné iba posielať neznalcov do istej záhuby, od čias Promethea máme zase pocit, že ambície na vysvetľovania existencie a tvorbu votrelcov sú až príliš silné. Scott v tomto smere naháňa neborákov na lodi či na zemi s cieľom vystrašiť divákov, no sám už vie, že to zďaleka nestačí a musí v deji vysvetľovať aj čosi viac. Pozitívom je, že otvorene vieme, na čo sme.

 K        E        Ý

Zatiaľ čo Prometheus sa dlho tváril, že nechce patriť k sérii Votrelcov, tu nájdeme skôr opačný prípad. Film by mohol fungovať samostatne ako vyvražďovačka s emzákmi, no oveľa pútavejší je v momente, keď chce ukázať čosi zo svojho tajomna a najmä hádzať znalcom stopy.

Poctivý sci-fi horor je fuč a votrelci sú využití pre stavbu odlišného príbehu – stvorenia. To neznamená, že prídeme o napínavé momenty či solídnu dávku násilia a krvi – ale namiesto tajomného skrývania sa čoraz častejšie stretávame s rôznymi druhmi votrelcov na dennom svetle či aspoň šere a vopred dúfame, že tí nesympatickí členovia posádky zomrú rýchlo.

Skvadra objaviteľov je veru postavená mimoriadne instantne – nemusíme sa zoznamovať s ich menami, minulosťou či orientáciou, keď vieme, že dobre nedopadnú. Česť výnimke v podobe Katherine Waterston, sčasti pripomínajúcej Sigourney Weaver. Iní sú nielen slabo obsadení, ale v niektorých scénach sa prosto správajú (a príde aj kopa náhod).

K  N   E     NÝ

Paradoxne, ten film nie je o ľuďoch. Hlavnú hereckú rolu bravúrne stvárnil Michael Fassbender v úlohe androidov, ktorí od mimoriadne štylizovaného intra dumajú o myšlienkach pánov a tvorby. Interakcie androidov so všetkými členmi (navzájom, s ľuďmi, inými rasami) sú najlepšou súčasťou, hoci prinášajú pomalé filozofické scény, objavovanie tvorby a túžbu zhmotniť svoje sny. No predsa sú užasne nakrútené a vďaka hereckému výkonu Fassbendera majú zmysel, hoci sú tu nalepené ako z iného filmu.

Stále objavujeme pozadie votrelcov a množstvo narážok pri objavovaní planéty i jednotlivých mordoch. Sú rýchle, nemajú veľa napätia, skôr drsnú akciu a občas ľakačku. Nemajú takmer nič nové, ale núkajú tony odkazov na to staré. Platí to aj o jednotlivých druhoch votrelcoch, ktoré priamo mrkajú na fanúšika, že on bude nadšený, že taký nápad sa objavuje v takom momente.

Niekedy aj za cenu predvídateľnosti – keď vidíte podozrivé vajce a tušíte, čo by mohlo byť v ňom, výsledok scény si rýchlo domyslíte. Je to však určite zábavnejšie ako iba prázdne tápanie z Promethea, ktorý sekal rôzne druhy a scény na efekt. Sú tu malí nebezpeční krpáni i veľké nebezpečné držky, s ktorými sa bojuje takmer ako vo videohre.

K  NVEN  NÝ

Nutnosť vidieť film v kine však pretrvá, lebo hoci obsah je neraz nevyrovnaný, na veľkom plátne vyzerá výborne a niektoré scény v IMAX berú dych – hudbou, dunením, majestátnosťou. Netreba zabúdať, že séria je o bádaní a zabíjaní nebezpečnými formami v neznámych svetoch. Tie chcú vyznieť najlepšie v šere kina, hoci už nie sú také napínavé, ale viac dynamické a občas už strohé.

Seriálovitosť je to, čo najviac ťaží sériu. Už to nie je samostatný legendárny horor, ale kúsok mozaiky a čím viac odhaľujeme, tým viac nevieme. Tesne pred osemdesiatkou dokázal Ridley Scott, že stále vie profesionálne zlepiť napätie a živiť sériu. No pre divákov je to iba lepší Prometheus 2.

KONVENČNÝ


Alien: Covenant (UK / Austrália / Nový Zéland / USA, 2017, 122 min.)
Réžia: Ridley Scott. Scenár: John Logan, Dante Harper. Hrajú: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Carmen Ejogo, Callie Hernandez...

2017-05-1919.5.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror/Sci-fi
122 min
UK Austrália USA
2017
18.5. 2017
4.5. 2017
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Jasné, je to vlak. Troška to len pôsobilo ako lietadlo, kvôli kontrolám. Opravené... >
Pocas SMS konverzacie hrdinka neabsolvovala 2 medzinarodne lety ale cestu vlakom Eurocity. ostatne, v scene ked sa vrac... >
ja neznam ja sebe pušcim radši Alieňa z zos Sigurny toto nema ani pätu ani hlavu >
kukolar | Wonder Woman
co by sme bez židoch robili,holokovst by nebol woňder womeň tiež , no , čo by my sme len robili a palestinci ??? chudáci... >
>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197