Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Odovzdávali sa čestné Oscary za celoživotný prínos filmovému umeniu
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Captain Marvel
Mary Poppins Returns

Odovzdávali sa čestné Oscary za celoživotný prínos filmovému umeniu

Marcel Šedo | 14.11.2017Laureátov tzv. Governors Awards vyberá 54-členná správna rada americkej Akadémie filmového umenia a vied (AMPAS). Laureáti si "zlaté sošky" preberajú počas skromného večierka už od roku 2009 a vybrané okamihy sa následne objavujú v prenose na odovzdávaní hlavných cien. Tohtoročnými laureátmi sú legendárna francúzska novovlnná režisérka Agnés Varda, kanadský herec Donald Sutherland, americký režisér a scenárista Charles Burnett a jeho krajan, kameraman Owen Roizman.

Agnés Vardová je skutočnou legendou svetového filmu. Patrí medzi jednu zo zakladateľských osobností tzv. "francúzskej novej vlny", medzi najvýraznejšie osobnosti ľavicovej a feministickej kinematografie a svojimi radikálnymi filmami významne prispela k rozvoju filmovej reči i ku vzrušujúcim politickým debatám svojej doby. Takmer rovnako vplyvnou osobnosťou je aj Donald Sutherland, ktorý hral vo viac ako 140 filmoch všetkých žánrov. Medzi jeho najvýznamnejšie úlohy patria tie vo filmoch Deň kobyliek alebo Invázia zlodejov tiel.

Kameraman Owen Roizman bol na Oscara nominovaný už päť krát a to konkrétne za filmy Francúzska spojka, Vyháňač diabla, Network, Tootsie a Wyatt Earp. Do dejín filmu sa zapísal predovšetkým ako predstaviteľ "realizmu" za kamerou. Vo svojich filmoch neváhal využívať nové a odvážne filmové postupy pre navodenie autentickej atmosféry. Azda najmenej známym, ale o nič menej významným tvorcom je aj Charles Burnett, ktorý sa zameriaval predovšetkým na príbehy Afroameričanov, ktoré v minulosti v Hollywoode väčšinou absentovali. Burnett získal viacero významných festivalových ocenení, predovšetkým za filmy Odlož svoj hnev a Zabijak ovcí.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín