Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Spoznajte silu animovaného dokumentu
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

Spoznajte silu animovaného dokumentu

PR | 11.5.2017Pod animovaným filmom si často predstavujeme naratívny príbeh alebo experimentálne umelecké dielo. Na Fest Anču príde tento rok britský režisér Paul Bush, ktorý nám ukáže, že animovaný film môže mať aj dokumentárny charakter.

Nehovoríme samozrejme o dokumentoch, ktorých súčasťou sú animované prvky, ale o tých, čo v sebe spájajú dokumentárne rozprávanie a vizuálne zaujímavé umelecké dielo. Ako dôkaz si stačí pozrieť film Paula Busha Shinjuku Samurai (2004). 27. augusta 2004 sa dvadsaťšesť obyvateľov Tokya zastavilo v rušnej zábavnej štvrti mesta Shinjuku. Ako Samurai. Okolo nich plynie rýchly čas. Dýchame s nimi a vnímame kontrast medzi uponáhľanosťou a pokojom.

O jeho filmoch sa hovorí, že ak uvidíte čo len dva z nich, hneď a zaraz ich chcete vidieť viac. „Retrospektívu prác Paula Busha premietli už v kinách v USA, Kanade, Slovinsku, Poľsku, Maďarsku a Spojenom kráľovstve. Na Slovensku ich uvedie len Fest Anča,“ prezradil programový riaditeľ Maroš Brojo. „Projekcií sa samozrejme zúčastní aj samotný autor. Popri pozeraní jeho filmov, máme zároveň aj prehľad toho, ako sa dá pracovať s rozličnými technikami animácie. Je to fascinujúce rovnako pre zasväteného diváka, ako aj pre laika.“

Umenie Paula Busha je inteligentné, analytické a miestami až intímne. Podobne ako Mozart obsedantne symetricky komponoval, Bush skladá základnú štruktúru svojich filmov. Tým v nás dokáže navodiť pocit dokonalej intimity. Ideálnym príkladom je snímka Lay Bare (2012). Ide o kompozitný portrét ľudského tela zostavený z detailných fotografií vyše päťsto detí, mužov a žien všetkých vekových kategórií z celého sveta. Pomerne často sa stretávame s názorom, že krása je len povrchná. No predsa je pre nás dôležitá. Lay Bare je ódou na krásu ľudského tela. Pozeráme sa naň zblízka tak, ako sa bežne dívame len na najbližšie osoby. Naše telo je zrazu ôsmy div sveta.

Podobnú techniku si Paul Bush zvolil vo filme While Darwin Sleeps (2004). Sledujeme v ňom zbierku hmyzu z Prírodovedeckého múzea v Luzerne. Pred očami nám prebehne viac ako tritisíc druhov. Pomaly sa pred nami menia, ožívajú, hýbu sa, rastú. Hmyz sa rozširuje, zmršťuje, mení farby. Dívame sa na malé stvorenia, ktoré akoby vzdorovali vysvetleniam evolucionistov. Máme pred sebou meskalínové vízie, o akých sníval Charles Darwin. A celý čas sa nám zdá, že sa pozeráme na časozberný film. Hravú exkurziu po anglických a švajčiarskych múzeách, kde ožívajú exponáty a odhaľujú svoje príbehy nám spraví aj v ďalšom filme The Five Minute Museum (2015).

O tom, ako sa môže spojiť vizuálne umenie s dokumentárnym rozprávaním, sa najlepšie dozviete na masterclasse Paula Busha. Okrem neho na Fest Anči stretnete aj kráľa animovaného hororu Roberta Morgana a ďalších zaujímavých hostí zo sveta animovaného filmu a počítačových hier. Špecifikom
10. ročníka bude focus na Maďarskú animáciu. Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa bude konať v Žiline od 29. júna – 2. júla 2017.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín