TV TIPY 1.12. - 7.12. 2014

TV TIPY 1.12. - 7.12. 2014

Článok1.12.
Pondelok

20:00 Počiatok (Inception), USA, GB, 2010 (Nova Cinema)
Svet snov v podaní Christophera Nolana v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom môže znamenať jedine kasový trhák. A navyše ak predstaví oblasť, ktorá je ešte vždy veľkou neznámou, v celkom nových dimenziách, muselo nasledovať jedine všeobecné nadšenie. Jedinečné spracovanie úlohy snov ako možnosti infiltrovať sa do toho najtajnejšieho, čím disponuje ľudská bytosť. Dom Cobb sa živí nezvyčajnou prácou agenta. Jeho úlohou je dostať sa do obrazových útrob snívajúceho a tajomstvo ukradnúť. Hoci je v tom, čo robí, najlepší, jeho život je prázdny. Až nová pracovná ponuka mu môže vrátiť pokoj. Tentoraz sa jeho úlohu líši od tých predchádzajúcich. Myšlienku bude musieť vnuknúť. Príbeh odohrávajúci sa v architektúre ľudskej mysle ocenený štyrmi Oscarmi (kamera, zvuk, zvukové efekty, vizuálne efekty)

22:10 Cézar musí zomrieť (Cesare deve morire), Taliansko, 2012 (Dvojka)
Bratia Tavianovci (Padre pardone, Noc svätého Vavrinca) patria do kategórie tvorcov, ktorí radi experimentujú bez ohľadu na to, či im výsledok ich práce prinesie divácky úspech. Cézar musí zomrieť je jedným z tých filmov, ktoré pútavosťou určite nezaujmú, no hĺbka tvorivej myšlienky má veľkú hodnotu a nastoľuje otázky morálky. Dvojica sa zamerala na moc umenia a na možnosť nápravy prostredníctvom umenia. Kameru vzali do väznice a objektom ich námetu sa stali zlodeji, vrahovia, recidivisti, nad ktorými už väčšina zlomila palicu. Dokudráma im však dáva ešte šancu. Ako sa dokáže skupina z periférie spoločnosti popasovať s hereckou interpretáciou divadelnej hry Williama Shakespearea Julius Caesar?


2.12.
Utorok

21:40 Pevné puto (The Lovely Bones), USA, GB, Nový Zéland, 2009 (Nova Cinema)
Hoci film nedosahuje kvalitu literárnej predlohy, snímku Petera Jacksona netreba prehliadnuť. Je minimálne zaujímavé vidieť, ako autor gore hororov a kultových fantasy snímok načrel do iného žánrového súdka a vytiahol dramatický osud 14-ročnej dievčiny, ktorú zavraždil sériový vrah. Týmto sa však príbeh len začína a sleduje rovnako ako mladá Susie z miesta medzi nebom a zemou svoju rodinu i človeka, ktorý ju zlákal do pasce, aby zmaril jej život.

22:40 Milk, USA, 2008 (ČT Art)
Keď sa jedného dňa Harvey Milk rozhodol odtajniť svoju orientáciu a pustiť sa do boja s puritánstvom a predsudkami americkej majority, netušil, že ovplyvní celú spoločnosť a umožní uzavretej komunite gayov postaviť sa za svoje práva. Milk, nazývaný „homosexuálny Martin Luther King“ sa vďaka svojej charizme, výrečnosti a humoru stal hlasom utláčaných a nepochopených v časoch, keď americká spoločnosť považovala homosexualitu za chorobu. Harvey sa tak po násilných represiách polície proti gayom rozhodol zasiahnuť sofistikovanejším spôsobom – vstúpiť do politiky. V roku 1977 ho zvolili za člena mestskej rady v San Franciscu, čím sa stal prvým priznaným gayom v histórii americkej politickej scény. Eufóriu však čoskoro vystriedal smútok, keď ho stretol rovnaký osud ako Martina Luthera Kinga. Sean Penn je herecký chameleón schopný čeliť akejkoľvek pracovnej výzve. Ako Milk musel prejsť náročnou maskérskou prípravou, no nič mu nepomohlo stotožniť sa s postavou tak ako vlastný talent. V réžii Gusa van Santa sa jeho osud Harveyho Milka zmenil i na filmový zážitok ocenený dvoma Oscarmi (Sean Penn, scenár).

TV tipy 1.12. - 7.12. 2014 TV tipy 1.12. - 7.12. 2014 TV tipy 1.12. - 7.12. 2014


3.12.
Streda

22:10 Letec (The Aviator), USA, Nemecko, 2004 (Jednotka)
Slávny letec, režisér a dobrodruh Howard Hughes v životopisnej snímke Martina Scorseseho ocenenej piatimi Oscarmi. Keď 9-ročného Howarda Hughesa matka pri kúpaní varovala pred špinou a chorobami, ani len netušila, akú obmedzujúcu obsesiu v ňom zasiala. Posadnutosť, ktorá bude v dospelosti brzdiť jeho neuveriteľný talent a ohrozí jeho život. Ako 22-ročný zdedí obrovský majetok, čo naštartuje plnenie snov a jeho hviezdna kariéra naberie neuveriteľné obrátky. Nakrúti film Pekelní anjeli, ktorý sa stane hitom, produkuje ďalšie snímky, založí vlastnú filmovú spoločnosť a stane sa miláčikom hollywoodskych krások. Z dlhého zoznamu mileniek najviac v jeho živote zarezonovala Katherine Hepburn. Tá ho podporovala aj v jeho najväčšej vášni – lietaní. Jeho láska k lietajúcim strojom však umožnila voľný priechod jeho duševnej chorobe a často ho priviedla až na pokraj smrti. Neuveriteľný životopisný príbeh muža, pre ktorého žiadny sen nebol nezrealizovateľný, túžili v priebehu rokov nakrútiť mnohí filmári. Medzi nimi i takí majstri ako Miloš Forman či Brian de Palma, no zelenú dostal až Martin Scorsese (Zúriaci býk, Posledné pokušenie Krista, Kundun, Skrytá identita, Hugo a jeho veľký objav) a do hlavnej roly obsadil svojho obľúbeného Leonarda DiCapria.

22:10 Sedím na konári a je mi dobre, ČR, SR, Nemecko, 1989 (Dvojka)
Jakubiskovo tragikomické ohliadnutie sa za koncom 2. svetovej vojny a obdobím nástupu komunistickej mašinérie. Na tomto pozadí sa odohráva chvíľami až snový príbeh troch hlavných protagonistov - komedianta Pepeho, frontového vojaka Prengela a židovského dievčaťa Ester, ktoré sa vracia z koncentračného tábora. Traja ľudia bez domova sa snažia naplniť svoju predstavu o šťastí. Vybrali si však zlú dobu.


4.12.
Štvrtok

20:00 Správny chlap (En Ganske snill mann), Nórsko, 2010 (Film Europe)
Škandinávska kinematografia na poli komédie sa vždy pýšila nezameniteľnou svojráznosťou a megadávkou ľudskosti. Správna porcia čierneho humoru v studených farbách na ceste za slnkom a oslobodzujúcim úsmevom v príbehu životného stroskotanca, ktorý napriek mnohým neprajnostiam osudu nerezignoval a bez toho, aby sa výraznejšie snažil, všetko prichádza samo. V podaní Stellana Skarsgårda je ešte väčším potešením sledovať jeho strápnenia, intímne úspechy či zlyhania a záverečné nevyhnutné odstránenie tej najväčšej prekážky v kráčaní za šťastím. Nórsky režisér Hans Petter Moland vo svojom šiestom celovečernom filme naložil s príbehom správneho chlapa vtipne a zároveň absurdne, pričom aj napriek „vyberanému“ slovníku a nie vždy atraktívnym hrdinovým ľúbostným dobrodružstvám  nezachádza do vulgárnosti.

TV tipy 1.12. - 7.12. 2014 TV tipy 1.12. - 7.12. 2014 TV tipy 1.12. - 7.12. 2014


5.12.
Piatok

22:00 Lyončania – Príbeh gangu (Les Lyonnais), Francúzsko, Belgicko, 2011 (Jednotka)
Francúzsky režisér Olivier Marchall stojí za snímkami, ktoré jednoduchú krimi zápletku vygradujú a z ponúkanej látky vyťažia maximum. Chladné príbehy z policajného i gangsterského prostredia servíruje sebavedomo rovnako ako si počínajú jeho charizmatickí, ambivalentní hlavní hrdinovia. Edmond Vidal má rómsky pôvod a je na to značne hrdý. Jeho celoživotnú púť poznačí pobyt vo väzení, ktorý mu ukáže cestu organizovaného zločinu. Čoskoro pod jeho vedením vznikne gang pýšiaci sa nálepkou najznámejší lupiči počiatku 70. rokov.

22:05 Ecce Homo Homolka, ČR, 1969 (Dvojka)
Príbehy o Homolkovcoch dokážu diváka pobaviť, no ich satirický podtext skrýva kritiku povahy národa a jej základnej bunky. Štatisticky priemerná česká rodina sa vyberie na výlet do prírody, aby si oddýchli a nadýchali sa čerstvého vzduchu. Nemohli by si však so sebou niesť aj svoje povahové neduhy, aby si dokázali výlet užiť. A tak si starí rodičia, otec Ludva a mama Heduš spoločne s dvojičkami nedokážu niečo ako útek z civilizácie vôbec vychutnať a celý čas riešia len samé malicherné škriepky.


6.12.
Sobota

20:30 Hobit: Neočakávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey), USA, Nový Zéland, 2012 (Joj)
Pred záverečnou treťou časťou Hobita, ktorá nás čoskoro priláka do kín, je dobré si zopakovať, ako sa to s Bilbom všetko začalo. Ako sa Gandalfovi podarilo presvedčiť ho, aby sa pridal ku skupine trpaslíkov na výpravu za ich strateným kráľovstvom Erebor. To, že cesta nebude len dobrodružná, ale i plná nebezpečenstva v podobe zlobrov, škratov a ďalších zlovestných zjavov i miest, o tom sa mu však zmieniť zabudol. Peter Jackson už neraz presvedčil, že vie zabezpečiť úchvatný fantazijný zážitok. Pastva pre divákove zmysly nás zaručene odnesie preč z našej reality do tej Tolkienovej.

22:00 Veľká žranica (La grande bouffe), Francúzsko, Taliansko, 1973 (Dvojka)
Kontroverzný film, ktorý jedného svojím skrytým významom nadchne, druhého maximálne znechutí. Veď celý film je len o tom, ako sa stretne štvorica mužov v starej vile a oddáva sa prejedaniu. V druhom pláne nastavuje zrkadlo konzumu, ktorý má pre ľudstvo jedine sebadeštruktívne následky podobne ako pre mužov ich hedonistický víkend smerujúci k nevyhnutnému koncu. Režisér Marco Ferreri nahovoril na hedonistické vyčíňanie hereckých velikánov, akými boli Marcello Mastroianni, Michel Piccoli, Ugo Tognazzi a Philippe Noiret.

22:30 Biela stuha (Das Weiβe Band – Eine Deutsche Kindergeschichte), Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, 2009 (ČT Art)
Michael Haneke, známy svojimi hlbokými psychologickými snímkami (71 fragmentov chronológie náhody, Utajený, Funny Games, Pianistka, Láska), ktoré sa otvorenou či latentnou krutosťou zapísali do pamäti diváka, opäť zaťal do živého a odkryl prostredníctvom mikrosveta prostých vidiečanov dušu človeka, obmedzovaného dogmami, potláčanými pudmi a asketickou striktnosťou. Čiernobiela snímka s ťaživým a zámerným odstupom sonduje, ako sa dedinčania vyrovnávajú nielen so záhadnými nehodami, ale i s vlastnou dvojakou morálkou. Hanekeho chladný spôsob nakrúcania umocňuje mrazivé pocity a divákovi nedovolí ani na moment vypnúť. Ani jeden záber totiž neservíruje konzumne, nič neuľahčuje, práve naopak, množstvo nastolených otázok si musí každý zodpovedať sám. Ako vyštudovaný psychológ sa za pomoci svojich prazvláštnych príbehov pohráva s divákovou dušou,  skúša jeho „normálnosť“ a zlo, ktoré drieme v každom z nás a môže pod tlakom kedykoľvek vytrysknúť.

TV tipy 1.12. - 7.12. 2014 TV tipy 1.12. - 7.12. 2014 TV tipy 1.12. - 7.12. 2014


7.12.
Nedeľa

20:20 K2 (K2 La montagna degli Italiani), Taliansko, 2012 (Jednotka)
Skutočný príbeh výstupu na K2 v roku 1954. Druhá najvyššia hora sveta, K2, odolávala mnohým pokusom o dobytie aj zo strany tých najskúsenejších horolezcov. V roku 1954 ambiciózny milánsky profesor Desio zostavil expedičný tým z tých najlepších horolezcov. Tvrdý tréning ich ženie až na hranicu ich fyzických a mentálnych síl, no všetci sa chcú dostať na vrchol. Ktorému z nich sa to podarí?

21:45 Oko berie (21), USA, 2008 (Nova Cinema)
Nadpriemerne inteligentní a nadaní študenti sa pod vedením profesora štatistiky stali skupinkou, ktorá dokáže svojho génia využiť i zneužiť. Vďaka svojim schopnostiam dokážu Las Vegas a jeho kasína ponúkajúce neuveriteľné možnosti zbohatnutia s ľahkosťou a eleganciou pokoriť. Okrem toho, že vedia spočítať karty, vymysleli i spôsob zašifrovanej komunikácie, kde každá jedna skladačka musí presne do seba zapadať a bez najmenšieho zaváhania fungovať. Inak by sa celý systém zrútil a šéf ochranky jedného z kasín, ktorému tu niečo nesedí, by zohratú partiu odhalil.


autor Barbora Bačíková 1.12.2014
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
13.2 |
hodnotenie 6/10
13.2 |
hodnotenie 7/10
13.2 |
hodnotenie 7/10
13.2 |
hodnotenie 7/10
13.2 |
hodnotenie 10/10
13.2 |
hodnotenie 6/10
20.2 |
20.2 |
hodnotenie 8/10
20.2 |
hodnotenie 6/10
20.2 |
hodnotenie 4/10
27.2 |
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 54510
02 |
návšt. 27172
03 |
návšt. 16844
04 |
návšt. 8074
05 |
návšt. 7013
06 |
návšt. 4111
07 |
návšt. 3892
08 |
návšt. 3144
09 |
návšt. 2928
10 |
návšt. 2359
REBRÍČEK US
01 |
$26,3 mil.
02 |
$24,8 mil.
03 |
$7,0 mil.
04 |
$5,9 mil.
05 |
$5,9 mil.
06 |
$4,4 mil.
07 |
$4,2 mil.
08 |
$3,1 mil.
09 |
$3,0 mil.
10 |
$2,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk