TV TIPY 29.1. - 3.2. 2013

TV TIPY 29.1. - 3.2. 2013

Článok29.1.
UTOROK

20:00 Spalovač mrtvol, ČSSR, 1968 (Kino CS)
Scenár filmovej adaptácie rovnomennej novely Ladislava Fuksa zvýrazňuje psychologické základy fašizmu. Analyzuje ľudský charakter, ktorý nebránil hlavnému hrdinovi pri páchaní ohavných a nehumánnych činov. Úvodné idylické scény Kopfrkingla s rodinou vystrieda nepriame rozprávanie o zmene jeho osobnosti. Spalovač mrtvol je temnou, nanajvýš štylizovanou štúdiou o premene človeka na zviera. Analyzuje prejavy úchylného človeka, otca rodiny, ktorý pod vplyvom priateľa s prvej svetovej vojny, nachádza v sebe vlohy a talent na súbežníka a vraha.

22:00 Nebezpečné známosti (Dangerous Liaisons), USA/ Veľká Británia, 1988 (Nova Cinema)
Americká snímka režiséra Stephena Frearsa z roku 1988 je v treťou adaptáciou známeho francúzskeho románu Choderlos de Laclos z konca 18. storočia. Príbeh vikomta Valmonta a jeho ľahkovážnych hier s láskou inšpiroval na konci 80. rokov aj režiséra Miloša Formana a ešte skôr v roku 1959 francúzskeho režiséra Rogera Vadima, ktorý nakrútil rovnomenný film s Gérardom Philipom v hlavnej úlohe. John Malkovich v úlohe Valmonta sa pustí do hry plnej exaltovanej vášne s nevinnou pani de Tourvel. Píše jej listy a nevynechá jedinú príležitosť k vyznaniu lásky. Nechce však skutočný cit, ale iba zviesť kúzelnú ženu. Do krutého plánu navyše vstupuje aj markíza de Merteuil. Nikto z trojice netuší, pre koho sa nakoniec stane pohrávanie so sexom a láskou osudné.

23:45 Rok draka (Year of the Dragon), USA, 1985 (MGM)
Šéf mafie čínskej štvrte, mladý Joey Tai používa bezprecedentné násilie. Stane sa šéfom čínskej mafie v New Yorku a neoddiskutovateľným vodcom čínskej komunity. Dohľad nad poriadkom v čínskej štvrti má Stanley White, policajt, ktorý nenávidí Ázijčanov od vojny vo Vietname. Obaja porušujú dlho platné nepísané zákony a nie sú ochotní robiť kompromisy - to vyústi do krvavého konfliktu.


30.1.
STREDA

20:10 Sherlock: Psy baskervillské (Sherlock), Veľká Británia, 2011 (Jednotka)
Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.

23:20 Gallipoli (Gallipoli), Austrália, 1981 (Čt1)
Protivojnová dráma podľa skutočnej udalosti - bitky o dardanelský polostrov Gallipoli, ktorá sa odohrala počas prvej svetovej vojny. Mladí muži Mel Gibson a Mark Lee sa dobrovoľne prihlásili do austrálsko-novozélandského expedičného zboru, aby v Turecku po boku britských vojakov bojovali proti Nemcom. V bitke o strategicky dôležitú pevnosť Gallipoli, ktorá je ich prvým stretom s krutou realitou vojny, prejdú krstom ohňom a hrôza navôkol ich vydesí.

00:10 Večierok (The Party), USA, 1968 (MGM)
Nezabudnuteľný britský komik Peter Sellers je známy predovšetkým ako hlavný predstaviteľ z úspešných snímok o Ružovom panterovi. K jeho najlepším hereckým výkonom patrí aj hlavná úloha v komédii Večierok. Stvárnil tu podivného indického herca Hrundiho V. Bakshiho, ktorý sa snaží uchytiť v Hollywoode.

TV tipy 29.1. - 3.2. 2013 TV tipy 29.1. - 3.2. 2013 TV tipy 29.1. - 3.2. 2013


31.1.
ŠTVRTOK

21:05 Záťah (La rafle), Francúzsko/ Nemecko/ Maďarsko, 2010 (Film+)
6. júna 1942 vstupuje do platnosti nové nariadenie francúzskej vlády namierené proti židovskému obyvateľstvu. Jedenásťročný Joseph Weismann preto odchádza do školy so žltou hviezdou na hrudi. Napriek tomu žijú Weismannovci v presvedčení, že majú stále dôvody k radosti. Ale len do úsvitu 16. júla 1942, keď do bytu vtrhnú muži v čiernych uniformách. Budia celú rodinu a ženú ju do autobusu. Po najväčšej razii v dejinách, ktorá prebehla pod taktovkou francúzskej polície, sa v parížskej cyklistickej aréne tesní okolo trinásť tisíc Židov. Päť dní bez vody, bez jedla a bez zdravotnej starostlivosti. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatnými robí čo môže.

21:50 Hra (The Game), USA, 1997 (Cinemax)
Investičný bankár a multimilionár Nicholas Van Orten žije vo veľkom luxusnom dome, osamelým životom. Môže si dovoliť čokoľvek, o nič však nemá záujem. Ani o svojho brata Conrada, ktorý sa objaví, aby mu poprial k 48 narodeninám. A dal mu darček, poukážku na Hru spoločnosti CRS. O zmysle hry mu však odmietne čokoľvek prezradiť.

00:35 Súmrak mŕtvych (Shaun of the Dead), Veľká Británia, 2004 (Joj)
Shaunov život sa už dlhšiu dobu uberá odnikadiaľ nikam. Celé dni trávi v bare Winchester s najlepším priateľom Edom, háda sa s matkou a svoju priateľku Liz prehliada. Keď ho Liz pošle k vode, otrasie to ním tak, že sa rozhodne získať si srdce svojej priateľky nazad, napraviť vo vzťahu s matkou čo sa dá a vôbec ku svojmu životu pristupovať zodpovednejšie. Ale to ešte nie je koniec… Mŕtvi sa v hroboch nudia a majú neriadenú chuť na čerstvé mäso. Shaun zrovna prechádza obdobím veľkých zmien a táto novo vzniknutá situácia pre neho nie je žiadnou prekážkou. Tvárou v tvár epidémií po zuby ozbrojených zombie sa Shaun spriahne s Edom, aby mu bol po ruke pri záchrane matky a Liz. A keď už to musí byť, tak aj nevlastného otca a Liziných kamarátov Davida a Dianne. Cieľom je prebiť sa do najbezpečnejšieho miesta na svete – baru Winchester.


1.2.
PIATOK

20:00 Útek v reťaziach (The Defiant Ones), USA, 1958 (MGM)
Film nezávislého hollywoodskeho producenta a režiséra Stanleyho Kramera rozpráva dramatický a pritom hlboko ľudský príbeh dvoch trestancov, černocha Noaha Cullena (Sidney Poitier) a belocha Johna Jacskona (Tony Curtis), ktorí utekajú pred zákonom. Cestu k neplánovanému úteku dvojici ponúkne havária väzenského voza. Bohužiaľ sú k sebe na každom kroku pripútaní oceľovými putami.

21:45 Mulholland Drive (Mulholland Dr.), Francúzsko/ USA, 2001 (Čt2)
David Lynch v Mulholland Drive po prvý krát otvorene rozpráva o absurdnom svete menom Hollywood, kde hrá dôležitú úlohu závisť, kariérizmus a zákulisné manipulácie. Postavu režiséra Adama Keshera, do práce ktorého začnú brutálne zasahovať autoritatívne sily zvnútra, môžeme chápať ako skryto autobiografickú. Taktiež Lynch musí za uskutočnenie svojich projektov bojovať - avšak práve Mulholland Drive je napriek svojmu pesimistickému ladeniu dôkazom toho, že nielen zlé, ale aj príjemné sny sa občas plnia.

22:00 V pasci (Hard Candy), USA, 2005 (Dvojka)
Módny fotograf Jeff by sa rád stretol s neplnoletým dievčaťom meno Hayley, s ktorou už dlhší čas chatuje cez internet. Najprv si dohodnú stretnutie v kaviarni. Jeff pozve mladé dievča na návštevu svojho štýlového domu. Ona pozvanie prijme a všetko nasvedčuje tomu, že Jeffov plán „ako rýchlo zbaliť štrnástku“ dokonale vychádza. Až do chvíle, keď vo vlastnom dome počas spoločnej konverzácie upadne z tajomných príčin do tvrdého spánku. Po čase sa Zobúdza zviazaný na stole a napohľad nevinná Hayley sa pripravuje na nekompromisnú a viac-menej sadistickú hru.

22:10 Smrť darebáka (La Mort d'un pourri), Francúzsko, 1977 (Jednotka)
Je nad ránom, Paríž sa o chvíľu začne prebúdzať. Keď u Xaviera náhle zazvoní jeho najbližší priateľ Philippe, ešte netuší, že sa preňho začína najdlhší deň jeho života. Na vlastnej koži pocíti, čo to znamená, keď sa najvplyvnejšie sily v štáte boja prezradenia korupcie a snažia sa umlčať svedkov.

TV tipy 29.1. - 3.2. 2013 TV tipy 29.1. - 3.2. 2013 TV tipy 29.1. - 3.2. 2013


2.2.
SOBOTA

08:15 Láska hlohového stromu (山楂树之恋 ), Čína, 2010 (Cinemax)
Na konci kultúrnej revolúcie sa odohráva romanca medzi dievčaťom z mesta a dedinským mládencom. Čínsky klasik Zhang Yimou sa vrátil k citlivo rozprávanému milostnému príbehu z vidieckeho prostredia, aký stvárnil v jednom zo svojich najznámejších filmov Cesta domov (1999). Aj tentokrát do hlavných úloh obsadil začínajúcich hercov a herečky; uvidíme, či Zhou Dongyu prerazí podobne ako režisérove predchádzajúce objavy Zhang Ziyi a Gong Li, z ktorých sa stali medzinárodné hviezdy.

19:45 Bratia Bloomovci (The Brothers Bloom), USA, 2008 (Film+)
V stávkach a gamblerstve sa točí veľa peňazí. Nie je divu, že keď do toho raz skočíte, nikdy s tým neprestanete. Zastaví vás buď nepríjemná nehoda - to v prípade až veľmi veľkého úspechu alebo prázdna peňaženka - to v druhom prípade. Postava Adriena Brodyho nie je tak úplne stávkar. On je podvodník. Medzi týmito “profesiami” nie je veľmi veľký rozdiel, ale Adrien bol dobrý v obidvoch. Jedného dňa sa však rozhodne pre lásku k Rachel Weisz s tým skončiť. Ale ako sa hovorí starého psa novým trikom nenaučíš Brody sa rozhodne pre “posledný” veľký podvod. Spolu s bratom a ešte jedným tichým spoločníkom zosnovajú perfektný podvod, ktorý by ich mal finančne zaistiť na nasledujúcich niekoľko rokov.

21:45 Stav vecí (Der Stand der Dinge), SRN/ USA/ Portugalsko, 1982 (Dvojka)
Filmové zamyslenie nad zmyslom života a umenia, ocenené Zlatým levom na MFF v Benátkach, je príbehom štábu, nakrúcajúceho v Portugalsku katastrofický vedecko-fantastický film. Ten je remakeom béčkovej snímky z päťdesiatych rokov o skupinke ľudí, ktorí prežijú atómovú katastrofu. Po čase sa však nakrúcanie musí prerušiť, lebo sa minul materiál, a producent filmu odletel do USA. Vtedy sa prejaví, že herci, izolovaní v osamelom hoteli, sa začínajú čoraz viac stotožňovať so svojimi postavami. Film okrem iného vypovedá aj o rozdieloch medzi spôsobom nakrúcania v Európe a v Hollywoode. Nemecký režisér Wim Wenders tak reaguje i na svoju americkú skúsenosť - nakrúcanie filmu Hammett, ktoré bolo tok isto niekoľko krát prerušené z rôznych dôvodov. Zaujímavosťou je, že na soundtracku k filmu sa podieľal aj Jim Jarmusch, budúca veľká hviezda americkej nezávislej kinematografie.

TV tipy 29.1. - 3.2. 2013 TV tipy 29.1. - 3.2. 2013 TV tipy 29.1. - 3.2. 2013


3.2.
NEDEĽA

12:00 Charlie (Charlie), USA, 1968 (Čt2)
Režisér Ralph Nelson (1916-1987) patrí ku generácii tvorcov, ktorí získali ostrohy v televízii (podobne ako Sidney Lumet, Arthur Penn albo Franklin Schaffner) a býva spomínaný hlavne v súvislosti so svojou nábožensky ladenou drámou Lílie poľné (1963) kvôli oscarovému výkonu jeho Sidney Poitiera. V Charlym priviedol k rovnakému oceneniu aj Cliffa Robertsona. Napriek určitej poplatnosti dobe svojho vzniku (násilná implantácia filozofie hippies a celého milostného motívu alebo zbytočné použitie vtedy obľúbeného deleného plátna) ostáva Charly pôsobivou štúdiou jedného neobvyklého ľudského osudu. Hudobní doprovod filmu zložil známy indický hudobník Ravi Shankar.

20:10 Nezmieriteľní (Unforgiven), USA, 1992 (Dajto)
Nemilosrdne realistický pohľad na americký Západ je pre tento film charakteristický. Clint Eastwood, hlavný predstaviteľ a zároveň režisér filmu, ho označil za „posledný western“. Je iróniou osudu, že to bol práve on, kto koncom 60-rokov v spaghetti-westernoch Sergia Leoneho, ako „Hrdina bez mena“ sám prispel k demontáži westernového mýtu a tým aj k zániku klasického amerického Divokého Západu. Nezmieriteľní sa však vracajú ku klasike. Príbeh rozpráva o troch pištoľníkoch, ktorých okolnosti prinútili po rokoch opäť vykonávať svoju pôvodnú profesiu.

00:55 Doors (The Doors), USA, 1991 (Čt2)
Dramatické životné osudy Jima Morrisona (Val Kilmer), legendárneho básnika a speváka skupiny The Doors, ktorý sa počas krátkej ale oslnivej kariéry (1966 - 1971) stal nesmrteľným hrdinom svojej doby - epochy búrlivého rozmachu rockovej hudby, životného štýlu hnutia hippies, opojenia z drog a boja proti establishmentu. Režisér Oliver Stone presvedčivo evokuje atmosféru koncertov The Doors a svet Morrisonových textov. Podáva sugestívne a naliehavé dobové svedectvo. Realisticky až naturalisticky opisuje Morrisonove sexuálne excesy, obscénne exhibície na javisku či vízie so starým indiánskym šamanom, ktorý preňho predstavuje zaniknutý svet harmónie a zmierenia. Postihuje rozpad jeho osobnosti, rozklad talentovaného človeka na ľudskú trosku, zničenú alkoholom, drogami a slávou. Akcentuje pritom Morrisonovo ťaženie k predčasnej smrti aj s jeho halucinačnými stavmi: „Najväčšmi nažive sa cítim v konfrontácii so smrťou, život bolí oveľa viac. Po smrti bolesť zmizne.“ Svoju životnú úlohu tu vytvoril Val Kilmer, ktorý zároveň väčšinu piesní aj sám interpretoval.


autor Tomáš Daneček 29.1.2013
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
16.1 |
hodnotenie 5/10
16.1 |
hodnotenie 8/10
16.1 |
hodnotenie 4/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
30.1 |
30.1 |
30.1 |
13.2 |
NAJČÍTANEJŠIE
|CATS
20
hodnotenie 2/10
|ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
4
hodnotenie 6/10
|STAR WARS: VZOSTUP SKYWALKERA
9
hodnotenie 7/10
|ZAKLÍNAČ
13
hodnotenie 8/10
|THE IRISHMAN
3
hodnotenie 9/10
|MARRIAGE STORY
0
hodnotenie 9/10
|PRÍLIŠ OSOBNÁ ZNÁMOSŤ
0
hodnotenie 4/10
|VODA ČO MA DRŽÍ NAD VODOU
3
hodnotenie 2/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 70712
02 |
návšt. 14165
03 |
návšt. 5851
04 |
návšt. 4930
05 |
návšt. 4110
06 |
návšt. 4039
07 |
návšt. 3877
08 |
návšt. 3320
09 |
návšt. 1939
10 |
návšt. 1326
REBRÍČEK US
01 |
$36,5 mil.
02 |
$15,1 mil.
03 |
$14,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$10,0 mil.
06 |
$7,7 mil.
07 |
$7,0 mil.
08 |
$5,8 mil.
09 |
$5,7 mil.
10 |
$5,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk