TV TIPY 25.6. - 1.7. 2012

TV TIPY 25.6. - 1.7. 2012

Článok26.6
UTOROK

20:00 Návrat ztraceného syna, ČSSR, 1966 (CS Film)
O človeku, ktorý postupne začal v živote strácať sebazáchovnú imunitu proti všetkému nesprávnemu, nemravnému, polocharakternému, čo sa tvári tak nevinne, samozrejme a normálne; začal si to pripúšťať práve ako nesprávne, nemravné a znehodňujúce ľudský život. Prestal to považovať za normálne - a v tom okamihu sa ocitol v konflikte so sebou samým a so svetom všetkých "normálnych" ľudí okolo seba. Modelovosť prostredí a situácií, alegorickosť zámeru aj rad scén je zdanlivo popretá dokumentaristickou vierohodnosťou obrazového spracovania. V rovine podobenstva sa pohybujú štylizované postavy, pomenované krstnými menami hercov. Odlúčenie a uzavretosť zdôrazňujú prevažujúce interiéry, zábery pozorovania sveta cez sklo, symbolika okien. Z jemných náznakov giest a pohybu, často aj z existenciálne kŕčovitej hereckej akcie sa dozvedáme o myšlienkach a duševnom stave hrdinov, o ich samote a existenciálnej úzkosti, neschopnosti živej, úprimnej medziľudskej komunikácie. Svet Evalda Schorma hľadá dobro, ľudskosť, pochopenie a toleranciu.

20:00 Nesvadbovo (Nesvatbov), Česko/ Slovensko, 2010 (Dvojka)
Na východe Slovenska, v blízkosti slovensko-ukrajinskej hranice v hornatej oblasti, leží obec Zemplínske Hámre. Starosta Jozef Gajdoš, generál vo výslužbe a bývalý vysoký politický vládny funkcionár, dal v priebehu svojho sedemročného starostovania celú dedinu do poriadku. Trápi ho ale jeden zásadní problém, s ktorým si donedávna nevedel rady. Hámre totiž pomaly, ale iste vymierajú. Starosta sa preto rozhodol, že „svojim“ tridsiatnikom pomôže a vydá a ožení ich, aby mu pribudlo viac „hámerských“ detí.

21:35 Myš, ktorá revala (The Mouse That Roared), Veľká Británia, 1959 (Čt2)
Satira na studenú vojnu a americkú zahraničnú politiku bola pre Petera Sellersa zlomovým filmom, vďaka ktorého medzinárodnému úspechu sa definitívne etabloval ako filmová hviezda prvej triedy. Režisér Jack Arnold sa do sŕdc filmovým fajnšmekrov už  nezmazateľne zapísal svojim kultovým vedeckofantastickým filmom z roku 1954 Netvor z Čiernej lagúny.

22:00 Morgiana, ČSSR, 1972 (CS Film)
Romantický film o veľkej láske a nenávisti Morgiana nakrútil režisér Juraj Herz v roku 1972, rok po mimoriadne úspešnom filme Petrolejové lampy. Film bol nakrútený podľa novely Jessie a Morgiana ruského spisovateľa Alexandra Grina, majstra romanticko-exotických príbehov obdarených fantáziou, napätím a poéziou.

TV tipy 25.6. - 1.7. 2012 TV tipy 25.6. - 1.7. 2012 TV tipy 25.6. - 1.7. 2012


27.6.
STREDA

19:45 Vražda v Orient Exprese (Murder on the Orient Express), VB, 1974 (Film Europe)
Z domu Armstrongovcov v noci unesú dieťa. Aj keď výkupné zaplatia, ich dcéru zavraždia. Päť rokov po tragédii vyrazí z Istanbulu Orient expres. Každý z pasažierov tuší, že Ratchett mal s únosom čosi spoločné. Keď ho nájdu mŕtveho, podozriví sú všetci. Známa detektívka Agathy Christie vo filmovom spracovaní Sidneyho Lumeta (12 rozhnevaných mužov).

20:00 Rio Bravo (Rio Bravo), USA, 1959 (MGM)
Slávny western nakrútil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks. V príbehu rozprávajúcom o pravom priateľstve, zmysle pre česť a spravodlivosť, pôsobivým spôsobom využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavných postáv. Sebavedomého, tvrdého šerifa hrá John Wayne, pomocníka Dudea bojujúceho s alkoholom stvárnil Dean Martin, úlohu príťažlivej mladej hazardnej hráčky vytvorila Angie Dickinson.

22:05 Božský (Il Divo: La spettacolare vita di Giulio Andreotti), Taliansko, 2008 (Čt2)
Štylisticky vycibrený portrét muža, ktorý vstúpil na politickú scénu Talianska v roku 1946 a nikdy z nej celkom neodišiel. Giulo Andreotti, kresťanský demokrat, bývalý sedemnásobný predseda vlády, minister zahraničných vecí a doživotný senátor sa nevyhol obvineniam z korupcie a kontaktov s mafiou. V roku 2002 bol odsúdený za podiel na vražde Mina Pecorelliho, novinára, ktorý poukazoval na Andreottiho kontakty s mafiou a väzby na únos a vraždu bývalého talianskeho premiéra a Andreottiho straníckeho kolegu Alda Mora. Na základe premlčania zločinu však bol napokon oslobodený. Prezývku Il Divo získal vďaka častému prirovnávaniu ku Gaiovi Iuliovi Caesarovi.


28.6.
ŠTVRTOK

20:00 Vertigo (Vertigo), USA, 1958 (Cinemax)
Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závraťami a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine.

22:05 Zachránené životy (The Children of Huang Shi), Austr./ Čína/ Nem./ USA, 2008 (Joj Plus)
Strhujúci príbeh mladého britského novinára George Hogga (Jonathan Rhys Meyers), americkej zdravotnej sestry (Radha Mitchell) a vodcu čínskeho partizánskeho odboja (Chow Yun-Fat), ktorých zvedú dohromady zúfalé a nečakané okolnosti vo vojnou zmietanej Číne tridsiatych rokov minulého storočia. Ak majú zachrániť skupinu opustených detí, vyberú sa s nimi na stovky míľ dlhú púť, ktorá ich vedie cez snehom pokryté hory i nemilosrdnú púšť.

TV tipy 25.6. - 1.7. 2012 TV tipy 25.6. - 1.7. 2012 TV tipy 25.6. - 1.7. 2012


29.6.
PIATOK

21:00 Valmont (Valmont), Fran/USA, 1989 (Filmbox)
Filmová adaptácia slávneho románu Choderlosa de Laclosa Nebezpečné známosti (1782), ktorá na spletitom osude dvoch libertínskych intrigánov, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, zachytáva v odľahčenej polohe obraz aristokratickej spoločnosti niekoľko rokov pred Francúzskou revolúciou.

22:00 Brazil (Brazil), Veľká Británia, 1985 (Dvojka)
Podobne ako v prípade filmu Dvanásť opíc aj tu Gilliam umiestnil svoj príbeh do ťažko definovateľného obdobia okolo Vianoc "niekedy v 20. storočí", kedy armády úradníkov, striktne dodržiavajúcich archaickú kancelársku etiku na každom kroku sprevádzajú fantastické prístroje modernej doby. Groteskné prostredie dopĺňajú rovnako groteskné hlavné postavy. Hlavný hrdina Sam, ktorý sa postupne zbližuje s naivnou Jill, jeho matka, posadnutá plastickou chirurgiou, a Jack, ktorého úloha bola napísaná na mieru Miacfhela Palina a ktorého postava prechádza vo filme premenou z príjemného chlapíka na typický produkt zvráteného systému, ktorý napríklad svoju ženu oslovuje Barbara len kvôli tomu, že jeho šéf si nie je schopný zapamätať jej pravé meno.

22:00 Něžný barbar, ČSFR, 1989 (Kino CS)
Svojrázny kreslič a grafik Vladimír Boudník (Boleslav Polívka) je jedným z pražských intelektuálov, ktorí si v päťdesiatych rokoch namiesto súhlasu s vtedajším režimom vybrali radšej bohémsky spôsob života na okraji spoločnosti. Jeho najbližšími priateľmi sú Doktor, pracujúci v zberných surovinách (Jiří Menzel), a filozof Egon (Arnošt Goldflam). Najnovším Boudníkovým počinom je výstava jeho grafík v továrenskej hale v ČKD, ktorú blahosklonne povolil tamojší referent ROH. Režijný debut Petra Kolihu vznikol podľa rovnomennej novely Bohumila Hrabala, ktorá zachytáva skutočné a jedinečné autorovo priateľstvo s Vladimírom Boudníkom a filozofom Egonom Bondym.

22:25 Klub bitkárov (Fight Club), USA/ Nemecko, 1999 (Jednotka)
Predstavte si, že nespíte. Nie niekoľko nocí. Ani týždňov. Nemôžete spať mesiace. Akoby vám to niekto nechcel dovoliť. Akoby váš spánok závisel od niekoho iného. Americký film režiséra Davida Finchera vznikol na prelome tisícročia a patrí medzi najdrsnejšie filmy týchto rokov. Podobne ako Americké psycho aj Klub bitkárov odráža dezilúziu úspešných mladých ľudí, tzv. "yuppies", z konzumného spôsobu života. V hlavných úlohách excelujú Edward Norton a Brad Pitt.


30.6.
SOBOTA

21:35 Kráľovná (The Queen), Veľká Británia/ Francúzsko/ Taliansko, 2006 (Čt1)
Strhujúci a jedinečný pohľad režiséra Stephena Frearsa (Nebezpečné známosti) za zatvorené dvere kráľovského paláca a do mysle a srdca Kráľovnej Alžbety II., tesne po tragickej smrti princeznej Diany. Film ponúka divákom intímny pohľad do zákulisia kráľovskej rodiny. Odhaľuje nikdy nezverejnené rozdielne pohľady a rozpory Kráľovnej Alžbety II. a britského premiéra Tonyho Blaira. Ako sa vyrovnávali s mediálnym šialenstvom a intrigami, ktoré spustila tragická smrť princeznej Diany? Aká skutočne je Kráľovná Alžbeta II.?

23:00 Kick-Ass (Kick-Ass), USA/ Veľká Británia, 2010 (Joj)
Teenager Dave Lizewski (Aaron Johnson) nevyniká žiadnymi zvláštnymi schopnosťami. Žije priemerným životom stredoškoláka. Popoludnia trávi poflakovaním sa s nudiacou sa partiou. Jediné, čo ho naozaj baví, sú komiksy. Tie ho privedú k jedinečnému nápadu: stať sa super hrdinom! Bohužiaľ mu k tomu chýba istá drobnosť, ktorá je pre každého hrdinu tým najdôležitejším – výnimočné schopnosti… To ho ale nemôže odradiť. Niečo tak malicherného hravo zamaskuje jeho „originálna“ a výstižná prezývka. Zločinci sveta traste sa! Prichádza Kick-Ass so svojou družinou: Hit Girl, Red Mist a Big Daddy. Nadupané akcie, drsné fóry, irónia a čierny humor. Adrenalínová jazda v ktorej je cynizmus, drzosť a provokácia na prvom mieste. Film, v ktorom sa v jednej z vedľajších úloh predstaví i Nicolas Cage, je nakrútený podľa rovnomenného komiksu, ktorý sa vo svete stal doslova cez noc bestsellerom.

23:25 Veľké rozčarovanie (The Big Chill), USA, 1983 (Čt2)
Skupina spolužiakov z Michiganskej univerzity sa po rokoch schádza na pohrebe priateľa Alexa. Všetci patrili medzi radikálnych študentov a teraz sú majetnými príslušníkmi vyšších stredných vrstiev. Smrť kamaráta im pripomenie zabudnuté ideály i pocity márnosti z nenaplneného života, ktorý sa pre každého vyvíjal inak, než si predstavovali. Režisér Lawrence Kasdan do filmu nepochybne vložil aj niektoré autobiografické zážitky a snažil sa vystihnúť pocity svojej generácie, ktorá prešla na sklonku 60. rokov obdobím študentských revolt, aby sa potom odradikalizovala a zaradila do „stredného prúdu“. Film je prehliadkou výborných hereckých výkonov v tej dobe ešte nie veľmi známych predstaviteľov, ktorým evidentne pomohlo, že ich Kasdan pred natáčaním na štyri týždne zatvoril do jedného domu, kde skúšali a dostávali sa do svojich postav.

TV tipy 25.6. - 1.7. 2012 TV tipy 25.6. - 1.7. 2012 TV tipy 25.6. - 1.7. 2012


1.7.
NEDEĽA

17:05 Cesta do pravěku, ČSR, 1955 (Markíza)
Štyria kamaráti - Jirka, Toník, Petr a Jenda - nájdu skameneného trilobita. Keďže chcú najmladšiemu Jirkovi názorne vysvetliť vývoj života na zemi až do doby, keď živý trilobit obýval praoceány, rozhodnú sa podniknúť nezvyčajnú cestu. Preplávajú na člne záhadnou jaskyňou a na druhej strane sa ocitnú vo svete minulosti. Prúd rieky ich unáša proti toku času jednotlivými obdobiami praveku, v ústrety prvotnému moru, z ktorého vzišiel pozemský život. Počas cesty zažijú množstvo poučných, úsmevných, ale aj životu nebezpečných dobrodružstiev... Legendárny film Karla Zemana.

21:45 Kika (Kika), Španielsko, 1993 (Cinemax)
Absurdná tragikomédia zo života jednej zvedenej no nie opustenej vizážistky. Vizážistka Kika prichádza do vily amerického spisovateľa Nicolasa, aby na poslednú cestu upravila jeho nevlastného syna Ramona. Ramon však nie je skutočne mŕtvy, akoby zázrakom ožije a s Kikou začnú spolu žiť. Ich šťastiu by nič nestálo v ceste, nebyť viacerých problémov, s ktorými sa musia vysporiadať. Film Pedra Almodóvara.

21:50 Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb), Veľká Británia, 1964 (Čt2)
Kultová satira na studenú vojnu a nukleárnu hrozbu z dielne jedného z najvýznamnejších svetových režisérov Stanleyho Kubricka. Film odhaľuje absurdnosť politických a vojenských mechanizmov, paranoju z nepriateľa a zaslepenú túžbu po deštrukcii. Príbeh o nukleárnej hrozbe a možnom konci života na Zemi sa začína nápadom šialeného amerického generála letectva Jacka Rippera na vystrelenie jadrových rakiet na Sovietsky zväz. Genrál Ripper je posadnutý myšlienku zničiť komunistické zlo, ktoré podľa neho "otravuje telesné šťavy amerických občanov". Krízová situácia sa rieši na najvyššej úrovni - americký prezident zvolá svojich poradcov, ruského veľvyslanca, britského kapitána, ktorý má ako jediný prístup ku šialenému generálovi a záhadného niekdajšieho nacistického dôstojníka Doktora Divnolásku, ktorý je so svojimi schopnosťami a strategickým myslením jediným mužom schopným odvrátiť katastrofu.

22:00 Bronson (Bronson), Veľká Británia, 2008 (Film Europe)
V roku 1974 sa 19-ročný Michael Peterson rozhodol presláviť, a tak sa s podomácky upravenou brokovnicou a hlavou plnou snov vybral vylúpiť poštu. Bol okamžite zadržaný a odsúdený na sedem rokov väzenia. Za mrežami je už 34 rokov, z toho 30 rokov strávil na samotke. Počas tohto obdobia sa Michael Peterson „chlapec“ rozplynul a na jeho miesto nastúpil „Charles Bronson“, jeho superstar alter ego. Nahliadnite do mysle Bronsona, muža, ktorý je zdvorilý a zraniteľný a zároveň brutálny a sadistický a nájdete tam ostrú obžalobu kultúry celebrít.

22:25 Hannibal (Hannibal), Veľká Británia/ USA, 2001 (Joj)
Dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), rafinovaný psychiater, ktorý s pôžitkom pojedal mäso svojich obetí utiekol z ostro sledovaného väzenia. Najprv sa skrýval v Baltimore, potom sa premiestnil do talianskej Florencie. Aj napriek rôznym zmenám nikdy neprestáva byť sám sebou - krutou potvorou so záľubou v kanibalizme. Pod maskou kultivovaného znalca talianskeho umenia mätie stopy. Je tu ale niekoľko ľudí, ktorí naňho nezabúdajú.


HIT TÝŽDŇA

1.7.
NEDEĽA

21:50 Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb), Veľká Británia, 1964 (Čt2)
Kultová satira na studenú vojnu a nukleárnu hrozbu z dielne jedného z najvýznamnejších svetových režisérov Stanleyho Kubricka. Film odhaľuje absurdnosť politických a vojenských mechanizmov, paranoju z nepriateľa a zaslepenú túžbu po deštrukcii. Príbeh o nukleárnej hrozbe a možnom konci života na Zemi sa začína nápadom šialeného amerického generála letectva Jacka Rippera na vystrelenie jadrových rakiet na Sovietsky zväz. Genrál Ripper je posadnutý myšlienku zničiť komunistické zlo, ktoré podľa neho "otravuje telesné šťavy amerických občanov". Krízová situácia sa rieši na najvyššej úrovni - americký prezident zvolá svojich poradcov, ruského veľvyslanca, britského kapitána, ktorý má ako jediný prístup ku šialenému generálovi a záhadného niekdajšieho nacistického dôstojníka Doktora Divnolásku, ktorý je so svojimi schopnosťami a strategickým myslením jediným mužom schopným odvrátiť katastrofu.


autor Tomáš Daneček 25.6.2012
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
16.1 |
hodnotenie 5/10
16.1 |
hodnotenie 8/10
16.1 |
hodnotenie 4/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
hodnotenie 7/10
23.1 |
hodnotenie 8/10
23.1 |
30.1 |
30.1 |
30.1 |
13.2 |
NAJČÍTANEJŠIE
|CATS
23
hodnotenie 2/10
|ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
4
hodnotenie 6/10
|STAR WARS: VZOSTUP SKYWALKERA
9
hodnotenie 7/10
|ZAKLÍNAČ
13
hodnotenie 8/10
|THE IRISHMAN
3
hodnotenie 9/10
|PRÍLIŠ OSOBNÁ ZNÁMOSŤ
0
hodnotenie 4/10
|MARRIAGE STORY
0
hodnotenie 9/10
|VODA ČO MA DRŽÍ NAD VODOU
3
hodnotenie 2/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 70712
02 |
návšt. 14165
03 |
návšt. 5851
04 |
návšt. 4930
05 |
návšt. 4110
06 |
návšt. 4039
07 |
návšt. 3877
08 |
návšt. 3320
09 |
návšt. 1939
10 |
návšt. 1326
REBRÍČEK US
01 |
$36,5 mil.
02 |
$15,1 mil.
03 |
$14,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$10,0 mil.
06 |
$7,7 mil.
07 |
$7,0 mil.
08 |
$5,8 mil.
09 |
$5,7 mil.
10 |
$5,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk