Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Telefónna búdka
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

TELEFÓNNA BÚDKA

Krátko potom, ako Stu dotelefonoval a položil slúchadlo, sa ozvalo zvonenie. Na druhej srane nečakajte obľúbené "Seven days.." ale neznámy mužský hlas, ktorého majiteľ sa rozhodol ...
Krátko potom, ako Stu dotelefonoval a položil slúchadlo, sa ozvalo zvonenie. Na druhej srane nečakajte obľúbené "Seven days.." ale neznámy mužský hlas, ktorého majiteľ sa rozhodol ...

Viem, že to už možno bude znieť smiešne a otrepane, ale neodpustím si hneď na začiatku textu pripomenúť slovenským filmárom a tvorcom, že rodinné drámy, nepodarené projekty pre adolescentov, či vysokorozpočtové zbytočnosti, nás jednoducho nikdy z tohto smutného kinematografického marazmu, v ktorom sa ako krajina nachádzame, nevytrhnú. Ja už jednoducho neverím, že za všetko môže nezáujem investorov. Problémom je nedostatok invenčných scenárov a nápadov, ktoré nám občas niekto šikovne vyfúkne. Jeden z nich sa volá Telefónna búdka a neviete si predstaviť, čo by som dal za to, keby jeho filmové spracovanie bolo made in Slovakia.

Jednoduchý príbeh sleduje bežný deň mladého, na prvý pohľad úspešného mediálneho agenta pre všetko. Stu Shepard (Colin Farrell) miluje svoju prácu, a akékoľvek osobné zožieranie pocitmi využívania, či podvádzania okolia, dokáže veľmi rýchlo zahnať kade ľahšie. Ale aj on má svoju slabinu. Napriek milujúcej manželke Kelly (Radha Mitchell) hľadá v živote medzi dvoma mobilnými telefónmi, vzrušenie a odpútanie sa od reality. Každý deň navštevuje jednu z posledných telefónnych budiek v New Yorku, aby zavolal svojej tajnej známosti, mladej začínajúcej hviezdičke Pamele (Katie Holmes). Určite vás napadla otázka: prečo chodí telefonovať do búdky, keď ma mobilný telefón? Problém je v tom, že Kelly mu až tak stopercentne neverí a pravidelne mu kontroluje niekoľko stranové telefónne výpisy.

V ten deň, kedy v obvyklom čase telefonoval so svojou rozpracovanou milenkou, sa ale stalo niečo výnimočné a nemám na mysli len otravného poslíčka s pizzou, ktorá mala byť podľa inštrukcii doručená priamo pánovi v telefónnej búdke. Krátko potom, ako Stu dotelefonoval a položil slúchadlo, sa ozvalo zvonenie. Na druhej srane nečakajte obľúbené "Seven days.." ale neznámy mužský hlas, ktorého majiteľ sa rozhodol zahrať si trošku zvrátenú hru. Volajúci má sniperovaciu zbraň a hlavu plnú nápadov na príjemne strávenie popoludnia. Stu sa tak s červenou bodkou na hrudi musí podriadiť šialeným príkazom. Ten základný znie: "položíš a zomrieš..."

Skutočne som od čias Mementa a Kocky nevidel v kinách originálnejší film ako Telefónna búdka. Podľa vzorca - za málo peňazí veľa muziky, natočil Joel Schumacher (Voľný pád, 8 mm) pôsobivý, atmosférovo precízny dramatický thriller s prvkami filmu noir (hlavný hrdina ktorému nikto neverí a proti ktorému sa postaví celé okolie). Na celkové vyznenie snímky určite pôsobil aj prístup tvorcov, ktorí s rozpočtom 12 miliónov dolárov, potrebovali presne dvanásť dní na natočenie celého filmu. Scenára divokého plavca v béčkových vodách Larry Cohena (Ambulancia, Maniac Cop), ktorého základný motív prešiel rukami aj Alfreda Hitchcocka, sa ujal Schumacher s bravúrnosťou podobnou zručnosti pretekárov formuly jeden. Projektu venoval osobitnú formu narácie (skladanie niekoľkých dejových obrazov) a dynamickosť postavenú na nápaditej kamere Matthewa Libatiquea (Tábor tygrov, Pi), strihu a podmazovej elektronickej hudobnej stope Harryho Gregsona-Williamsa (Shrek, Spy Game).

Za originalitou Telefónnej búdky podľa informácii nestojí tak úplne len Larry Cohen (ktorý si vraj s hlavným motívom nevedel dlho poradiť), ale skôr akýsi Paul Hough, ktorý ešte v roku 1996 natočil 15 minútový študentský film, prakticky presne o tom istom, ako o pár rokov neskôr Schumacher (len minutáž z 15 minút narástla na čistých 72). Zaujímavosťou je, že Telefónna búdka dodržuje presnú dejovú schému  (expozícia, peripetia, kríza, vyvrcholenie) a napriek tomu nestratí na zaujímavosti a neustálej atmosférovej gradácii. Pre všetky klady je preto veľkou smolou, že vás v určitých momentoch prepadne pocit nelogickosti (prebiehalo by to v skutočnosti takto, prečo by nevyletel gumový projektil hneď v prvej minúte a pod..) a nepríjemného krútenia hlavou nad zbytočným pátosom a moralizovaním. Napriek týmto výhradám je Telefónna búdka originálnym filmovým zážitkom, na ktorý tak ľahko nezabudnete.

Hlavnú postavu respektíve muža spovedajúceho sa so svojich hriechov stvárnil charizmatický Colin Farrell (Farma, Daredevil), ktorý dokázal v prakticky v divadelnom predstavení, kde sa od neho kamera nepohla ani na krok, podať vynikajúci herecký výkon. Mrazivo mu sekundoval protivník na opačnej strane telefónu v podaní Kiefera Sutherlanda (Smrtihlav, Hráči so smrťou). Trošku v tieni ostal inak výrazný Forest Whitaker (Hra na plač) ako capitán Ramey.

V dnešnej dobe nie sú populárne obete, ale vrahovia... aj to je jedna z myšlienok thrilleru, ktorý by ste si rozhodne nemali nechať újsť. Áno, pripúšťam, zaplatiť za 72 minút čistého času skoro 140 korún je pomerne veľa, ale určite ste už zaplatili oveľa viac za iné dvojhodinové hlúposti, ktoré úspešne ponúkajú naše kiná.  

Phone Booth (USA, 2002, 81 min.)
Réžia: Joel Schumacher. Scenár: Larry Cohen. Kamera: Matthew Libatique. Hudba: Harry Gregson-Williams. Hrajú: Colin Farrell, Forest Whitaker, Katie Holmes, Radha Mitchell, Kiefer Sutherland, Katie Holmes, Paula Jai Parker, Arian Waring Ash, Tia Texada.

2003-06-2727.6.2003 | Peter Konečný
login facebok
Fotogaléria k článku
Triler/Dráma
81 min
USA
2002
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Ide o animovaný film :) Na Oravskom zámku bol nakrúcaný hraný nemý kult - Upír Nosferatu / Nosferatu, eine Symphonie de... >
Mam jednu otasku kde na bol natacsny hotel transylcania ? Ze ci je pravda ze na oravskom hrade. >
Jessica | Avatar
Tento film úplne milujem stále ho pozerám uz sa teším kedy vydajú 2 >
Komunikoval vylucne prostrednictvom mobllu.... v roku 1978... nebol to skor facebook? >