Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Vojna o planétu opíc
Spider-Man: Far From Home
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book

VOJNA O PLANÉTU OPÍC

Nová séria Planéty opíc má veľký potenciál. O tom vieme už od prvej časti, ktorá priniesla fantastické akčné scény, inteligentnú zápletku i vynikajúce finále. Dvojka sa sčasti spomalila, potemnela ...
Nová séria Planéty opíc má veľký potenciál. O tom vieme už od prvej časti, ktorá priniesla fantastické akčné scény, inteligentnú zápletku i vynikajúce finále. Dvojka sa sčasti spomalila, potemnela ...

Nová séria Planéty opíc má veľký potenciál. O tom vieme už od prvej časti, ktorá priniesla fantastické akčné scény, inteligentnú zápletku i vynikajúce finále. Dvojka sa sčasti spomalila, potemnela a hoci sa posunula ďalej, sčasti trpela typickými príznakmi prostrednej časti trilógie – niečo už začalo, všetko ešte nekončí. Takže Vojna o planétu opíc môže všetko uzavrieť, dramaticky pracovať s postavami, aj celým náčrtom deja a ukázať nám, kto napokon vyhrá boj o planétu Zem. A budete prekvapení ako!

Situácia sa na Zemi sa za posledných 15 rokov zmenila. Vírus postihol väčšinu populácie, opice sú silnejšie a múdrejšie ako kedykoľvek predtým. Caesar s rodinou sa schováva v lesoch a ich situácia je po minulých udalostiach zlá. Proti nim navyše stojí plukovník McCullough s túžbou zlikvidovať šéfa opíc. Keď sa mu nepodarí posledná misia, Caesar sa rozhodne odísť so všetkými na iné miesto, no sám v sebe dusí pocit pomsty za vlastnú tragédiu. Vydáva sa teda v malej skupine za údajnou pozíciou plukovníka a v skutočnosti ich stret speje k oveľa väčšiemu vyústeniu.

Štúdio Fox dokáže neraz postaviť na hlavu koncept letného blockbustru a zavŕšenie Caesarovej cesty je ešte výraznejší krok. Hoci sa mi repete režiséra Matta Reevesa najprv nezdalo, beriem pochybnosti späť, po čiastočne neistej dvojke ukazuje geniálne ťahy a osobitý pohľad na Planétu opíc dovádza do nečakaného hitu. Isto ste už čítali pár kritík o tom, že nové Opice sú depresívny, pomalý a netypický letný film. Všetko platí, je neuveriteľné sledovať dve hodiny dvadsať ako sa môže taká vízia zhmotniť.

Vojna o planétu opíc obsahuje kvantum „neblockbusterových“ vecí v inak veľkom letnom filme. Je tu toľko hlbokých myšlienok a alegórií, že neviete kam skôr vrhnúť zrak. Zámerne pomalé tempo vám umožní súčasne premýšľať, do akého štádia sa Zem dostala a ako môže celý konflikt dopadnúť. Nič nie je jasné, niektoré dejové zvraty sú výborne pripravené a ak sa tešíte na hodinovú akčnú vojnu či podobné trikové sekvencie, kroťte svoj apetít. Akcia síce príde a je zručne natočená, ale nehrá prím.

Finiš trilógie má dve silné polovice. Prvá pripomína western, kde putuje malá skupina neutešenou zimnou prírodou a objavuje prežívajúcich v súčasnom svete. Obsahuje brilantne natočený minikonflikt s depresívnym vyústením, ktoré pripomína vlastne malé nedorozumenie a v skutočnosti obohatí partiu o novú osôbku, čo sa bude starať o ďalšie malé, sugestívne momenty. Tento film si u vás rezervuje pár momentov, kedy vám vyženie slzy na kraji a donúti vás zamyslieť sa, komu fandiť a kto má prežiť. Mnohé scény sa vyznačujú nečakanou mierou intimity, fantastickou, často neverbálnou komunikáciou.

Druhá polovica ešte viac zhutnie a mení sa na kombináciu vojnových a väzenských filmov. Miešajú sa myšlienky z Apokalypsy i druhej svetovej vojny. Koncentračné tábory, odkazy na holokaust, malá postavička vo víre temnej nenávisti, bojovej vravy a štipky nádeje. Je to bezútešná sekvencia, kedy vás Reeves drží v klaustrofobickom objatí tábora a donúti vás čakať na vyústenie. Dlhé zábery na tvrdosť oboch rás, jednotlivé osudy opíc a občas aj ľudí a geniálne triky, kedy pochopíte, ako ďaleko sa dostali súčasné možnosti. Už netreba rozlišovať medzi ľuďmi a opicami, ale preniknúť do hĺbky charakterov.

Samotný Caesar je vynikajúca postava v celej trilógii, no v tejto časti mu maximálne veríte vnútornú rozpoltenosť poznačenú čerstvou tragédiou. Z vycvičeného šikovníka cez bojového lídra sa stala obeť udalostí hnaná vlastnými túžbami a emóciami. Andy Serkis podáva brilantný výkon a v tomto smere je nad mieru jasné, že vyčnieva aj nad Woody Harrelsonom, ktorý je slušný maniak, no iba ďalší tvrdý filmový generál. Spôsob vyústenia jeho postavy je nečakaný, rovnako aj nová myšlienka vývoja rasy.

Tých 140 minút Vojny o planétu opíc si nemôžete užiť klasickým štýlom letného blockbustra. Musíte si sadnúť, zamyslieť sa, zapojiť vyššiu mieru empatie. Torzo ľudstva bojuje klasicky, opice sa snažia vzdorovať osudu i potenciálnemu otroctvu, obe strany sú vyčerpané. Rasy stúpajú i klesajú v nádeji, film naplno využíva vysoko kvalitné triky, mnohé dialógy sa vedú posunkovou rečou a všade sa rozprestiera skľučujúci pocit. Je to blockbuster naruby a facka vyčerpaným sériám, ktoré sa boja prekročiť svoj tieň a skúsiť ponúknuť divákovi niečo odlišné. Nie ľahký, ale nadmieru kvalitný finiš!


War for the Planet of the Apes (USA, 2017, 140 min.)
Réžia: Matt Reeves. Scenár: Mark Bomback, Matt Reeves. Hrajú: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Karin Konoval, Amiah Miller...

2017-07-1515.7.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
140 min
USA
2017
13.7. 2017
11.7. 2017
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Katka | 47 metrov
*OPRAVA NEMATE >
Barbara | 47 metrov
Je to vyborne mate pravdu vcera to islo na TV JOJ >
Domča | 47 metrov
Ano presne ako hovoris katka nema to chybu a ak nemas na to zaludok tak nepozeraj >
Katka | 47 metrov
Nie je to pravda tento film je uplna pecka Je to proste mega ak na to nemat zaludoktak ste to nemali pozerat Milujem to ... >