Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ako sa stať zlatokopom
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

AKO SA STAŤ ZLATOKOPOM

V americkom kalendári premiér nájdete pár ráz do roka odlišnú chuťovku – pochádza často z mexickej produkcie, je zameraná na hispánske publikum v USA i za južnou hranicou a bežne si ešte ...
V americkom kalendári premiér nájdete pár ráz do roka odlišnú chuťovku – pochádza často z mexickej produkcie, je zameraná na hispánske publikum v USA i za južnou hranicou a bežne si ešte ...

V americkom kalendári premiér nájdete pár ráz do roka odlišnú chuťovku – pochádza často z mexickej produkcie, je zameraná na hispánske publikum v USA i za južnou hranicou a bežne si ešte vypomáha lokálnou star, aby mohla preraziť na oboch stranách nepostaveného Donaldovho múru. No k nám sa dostáva taká chuťovka málokedy, takže máme unikátnu šancu zistiť, o čom tie nečakané hity sú.

Maximo vyrastal so sestrou a mamou niekde na periférii a keď jeho tatko, poctivý robotník, zomrel, tak si povedal, že jedného dňa nebude v živote pracovať, ale hľadať si životnú rolu, ktorú si stačí len želať. Tak o dekádu neskôr klofol zazobanú paničku, prežil s ňou pekných 25 rokov, až sa jej zunoval, vymenila ho za mladšieho a jeho čakal akurát rozvod i smutná cesta preč z haciendy s holým zadkom. Nie je už najmladší, nemá prachy, ani sa na koho obrátiť, takže zakotvil u sestry v domnienke, že tam prežije istý čas a po čase si nájde inú dámu so solídnym majetkom.

Ako sa stať zlatokopom má dobrý námet, no tušíte, že si s ním zrejme nevystačí takmer dve hodiny, takže scenáristi ho museli oživiť ďalšími postavami alebo inými zápletkami. Titulná postava je dobre napísaná a od začiatku pracuje s obrátenou devízou – hrdinom je lenivý dobráčisko, čo sa v mladosti vyšportoval a nechcel nikdy pracovať, no teraz ho dostihli roky. O sexi postave sníva, je rozmaznaný a nechce sa mu robiť. Ukážkový darmožráč, ktorému ostala niekde vnútri aspoň trocha dobré srdce (azda z výchovy v detstve) a zopár techník vycvičeného baliča, ktorý to stále skúša na staršie dámy.

Maximo utiahne prekvapivo veľkú časť deja aj vďaka interakcii s novým svetom, do ktorého sa dostal. Jeho neustála snaha zháňať prachy vedie prirodzene k rôznym kolíziám a jeho mienka o nákladoch na život je riadne posunutá. Či dostáva príručku priamo na ulicami alebo už vo vyšponovaných časoch, keď si priamo koleduje, lebo niektoré podrazy sa mu prepáčiť nedajú, je to väčšinou zábavné. Občas ani neviete, či mu prajete nakladačku alebo vám môže prísť neraz ľúto, či už nedostáva príliš veľa.

Samozrejme, sme na poli pozitívne napísanej komédie, takže aj z mála sa dá veľa vyťažiť a najmä tie baličské techniky môžu prísť neraz vhod. Maximo je síce chmuľo, komunikácia so ženami mu celkom ide, takže sa dá spracovať napríklad pre súrodenecké rady alebo aj v ukážke načrtnuté mentorstvo pre malého synovca, ktorý je správne buchnutý do krásnej spolužiačky a na ňu zdanlivo nemá. Niežeby Maximo dokázal poraziť legendárneho učiteľa balenia, Hitcha v podaní Willa Smitha, ale pár dobrých lekcií má pre drobca i divákov. Oveľa lepšie vyznieva fakt, že títo latinskí milovníci sú celkom známa firma v okolí bohatých paničiek a je zábavné sledovať, že k niektorým je pekelne ťažké sa dostať.

No vykopnutý zlatokop má 115 minút a mnohé sú vypĺňané trampotami vedľajších postáv, niektoré viac, iné menej zábavné. Salma Hayek ako svedomitá matka hrá spoľahlivo, ale málokde vynikne. Rob Lowe ako kamoš Rick má skvelé momenty i dejovú líniu. Dvojica magorov z obchodu tu slúži len na tupé pobavenie. Raquel Welch čaká až na jednu dobrú scénu. Najlepšie vyšla až Kristen Bell, u ktorej sa stretá veľa archetypov: zvláda ich s prostým úsmevom a má zaujímavú životnú filozofiu.

Ako sa stať zlatokopom je aj pomerne nevyrovnaná komédia. Ťažko ju zaradiť do škatuľky rodinná, keď má dosť gigolo motívov a neraz aj krutý humor na adresu starých ľudí. Nie je úplne neprístupná, no náznakov, sexuálnych narážok a pár vulgárnych prejavov obsahuje. Jej hodnotenie neustále kolíše, na každú dobrú scénu, ktorá film ťahá až k solídnej sedmičke príde pár nepatričných, kde by ste fľasli trojku a možno prestali pozerať.

Z jedného motívu a práce s dobrou postavou sa vykľula letná komédia s vhodným načasovaním. Je fajn vidieť, že sa konečne dostala španielsko-americká chuťovka aj k nám, no na kultový hit obsahuje jednak dosť málo a aj veľa videného. Na nenáročné pobavenie stačí.


How to Be a Latin Lover (USA, 2017, 115 min.)
Réžia: Ken Marino. Hrajú: Eugenio Derbez, Salma Hayek, Rob Lowe, Kristen Bell ...

2017-07-1515.7.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia
115 min
USA
2017
13.7. 2017
28.4. 2017
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Brianko28 - my na tejto stranke filmy rozhodne nestahujeme, ale chodime do kina. Inak plati to co ti radi D-Preqator-SK ... >
Do konca októbra 2018 si môžeš stiahnuť akurát tak trenky na záchode! :-)) >
Guatemala 1987.......Shane"Evolutionator"Black vystrúhal VEĽKÚ ZÁLEŽITOSŤ a našťastie vám o nej nenapovie ani ten druhý ... >
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >