Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Oslnení slnkom
The Lion King
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell

OSLNENÍ SLNKOM

Film uvedený v Benátkach a odohrávajúci sa na Pantellerii na vás priamo kričí: Kto miluje Taliansko? V hlavných úlohách štyria výborní herci a ostrov, ktorý zrejme nepoznáte, ale zaryje sa vám do ...
Film uvedený v Benátkach a odohrávajúci sa na Pantellerii na vás priamo kričí: Kto miluje Taliansko? V hlavných úlohách štyria výborní herci a ostrov, ktorý zrejme nepoznáte, ale zaryje sa vám do ...

Film uvedený v Benátkach a odohrávajúci sa na Pantellerii na vás priamo kričí: Kto miluje Taliansko? V hlavných úlohách štyria výborní herci a ostrov, ktorý zrejme nepoznáte, ale zaryje sa vám do pamäti na prvé videnie. Málokto tu tuší remake filmu z roka 1969 – neznalcov i dovolenkárov čaká zaujímavý príbeh dvoch mužov a dvoch žien, letného vzplanutia a možno aj nečakaného konca.

Rocková hviezda Marianne má za sebou veľa koncertov a teraz si užíva pokojnú dovolenku s Paulom. Ich doterajšiu romantiku naruší príchod starého známeho Henryho a jeho mladučkej dcéry Penelope. Po čase totiž vyjde najavo, že tu nie je priestor iba pre dve dvojice, ale postupné prepletanie vzťahov, Marianne a Harry sa poznajú z minulosti viac ako dobre – a Paul sleduje Penelopu pozorne, až sa k nej priblíži viac ako by spočiatku čakal. Monotónny mód sa postupne končí a nadchádzajú veľké chvíle.

Stačia silné postavy a ich interakcie na dve hodiny sondy do vzťahov? Isteže. Luca Guadagnino má zmapované nielen talianske končiny, ale najmä rozličné devízy ľudského správania a pri ústrednom kvartete stavil na jednu triviálnu, no nie nepodstatnú líniu: komunikáciu. Lebo keď necháte účinkovať dobrých hercov, vytvoria vám pamätný zážitok, hoci sa na pohľad zdá, že si sem prišli oddýchnuť a my budeme celý čas čakať, ako to skončí. Trošku erudovaný divák vie, že pár postáv sa postará o dusnú atmosféru, o čom nás kedysi presvedčila vynikajúca konverzačka Na dotyk.

Oslnení slnkom nemajú košatý dej, čo by vás chcel každých 20 minút uviesť do inej roviny a vrcholiť veľkou pointou v pútavom prostredí. Viac ako o zamotaný dej ide o letný zážitok, lepkavý, preniknutý emóciami a nádherným prostredím. Nie nadarmo možno pripísať ostrovu Pantellaria piaty charakter, slúži sčasti ako hýbateľ deja, vplýva na štvorlístok hercov. Budete opantaní nielen slnkom, aj celkovou atmosférou, akoby Pantellaria nadobudla charakter istého radcu či šarmantného bonvivána. S ním plynie čas inak a ostatní sa hýbu vpred (a možno aj preč).

Spočiatku sa zdá, že táto uvoľnená letná snímka radšej navodzuje letnú atmsoféru a staví na energickú zábavu dvoch prevažujúcich postáv. Tilda Swinton má opäť jednu vynikajúcu postavu a prekonáva ju vo veľkej miere iba Ralph Fiennes, ktorého Henry má množstvo pôdob – a vždy poriadnu extroverciu. Živelné výkony dvojice postupne posunú film do iného žánru – z ľahkého letného do dusnej erotickej drámy, do ktorej sa zapoja aj dvaja mladší účastníci. Matthias Schoenaerts je charizmatický chlapík, a Dakota Johnson už nie je iba mladou peknou hviezdičkou.

Čím sme so štvoricou dlhšie, tým viac obdivujeme nielen jednotlivé extravagantné herecké výpady, ale aj zauzľovanie vzťahov postáv. A najmä ich správanie v skorších a vrcholových situáciách, kedy sa menia a možno pod vplyvom vysokej teploty čoraz častejšie nechávajú vyznievať emócie a nie rácio. Lebo logiku by ste tu možno hľadali márne – azda poblúznenie slnkom, ženami a letom mení mužov a ich objekty túžby. Už po hodine sami cítite, že ich štyroch poznáte príliš dobre a vtedy Guadagnino vytasí hutnejší dej a smeruje k vyústeniu.

Za dve hodiny sa nepresvedčíme iba o špičkových hereckých výkonoch (chváliť treba každého), ale najmä o zmene ľudského konania, predierajúcich sa túžob v malom kolektíve či podliehaniu letnému kúzlu. Oslnení slnkom sa sledujú čoraz ťažšie, lebo podobne ako aj na slnku, aj tu nás horúčava (=stopáž) úmyselne morí a nechá vydýchnuť v noci (záverečné titulky). Netreba sa báť, že sa zúčastnení o niečom bavia, zrazu príde dramatických 20 minút a finiš.

Na to sú Oslnení slnkom príliš dobre zrežírovaný zážitok. Sú tu štyri postavy (a 1 ostrov), ktoré tvoria pamätný osudový mix. Nie je to typický letný film – ale s tematikou leta a jeho tajomstiev jeden z lepších.


The Bigger Splash (Taliansko/Francúzsko, 2016, 124 min.)
Réžia: David Kajganich, Alain Page. Hrajú: Tilda Swinton, Dakota Johnson, Ralph Fiennes, Matthias Schoenaerts

2016-07-033.7.2016 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Krimi/Dráma
124 min
Taliansko Francúzsko
2015
30.6. 2016
6.9. 2015
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Mal som si rezenciu precitat skor, nemal by som vysoke ocakavania a sklamanie by bolo mensie, davam 5/10 max >
super film >
Nikto by sa nemal hrabat v duši ani vo svojej a cudzej."nemá pravo"a pod.život plynie a ide...treba žiť ako pride... >
Dufam,ze sa mu to podari! To by bol prvy slovak.drxim mu palce!! >