Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Policajtov švagor
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

POLICAJTOV ŠVAGOR

Prvý diel Ride Along sa do našich kín nedostal, čo je trochu škoda, lebo to bola solídna akčná komédia uvarená podľa osvedčeného receptu. Tvrdý Ice Cube učí mladého Kevina Harta, ktorý sa chce...
Prvý diel Ride Along sa do našich kín nedostal, čo je trochu škoda, lebo to bola solídna akčná komédia uvarená podľa osvedčeného receptu. Tvrdý Ice Cube učí mladého Kevina Harta, ktorý sa chce...

Prvý diel Ride Along sa do našich kín nedostal, čo je trochu škoda, lebo to bola solídna akčná komédia uvarená podľa osvedčeného receptu. Tvrdý Ice Cube učí mladého Kevina Harta, ktorý sa chce dostať k polišom, že v teréne je to o hubu. Ale krpatý papuľnák sa prekvapujúco presadí v akcii a podarí sa im polapiť záhadného Omara, ktorý hýbe v Atlante podsvetím a tajným kšeftom.

Áno, tento typ akčnej komédie sa dá zopakovať niekoľko ráz. A dvojka ako typické pokračovanie ťaží z väčšieho rozpočtu, známych postáv i nového prostredia. Hubatý Ben má konečne diplom z policajnej akadémie a spolu s Angelou by im to malo klapať aj v súkromí. No James zo svojej povahy nedokáže prehrýzť, že k jeho krásnej sestre sa má hodiť práve Ben, a tak sa rozhodne dať mu ďalšiu lekciu. Ako top esu pripadol Jamesovi prípad narkobaróna Antonia na Miami – a Ben cestuje spolu s ním, aby sa naučil ďalšie kúsky z fachu. Miami je nebezpečnejšie teritórium ako Atlanta, takže sa obaja dostanú do nejednej šlamastiky a nepravdepodobná zostava musí opäť raz zažiariť.

Scenár a dej neprekvitajú originalitou, ale tento subžáner si s nimi nedáva ani príliš veľa námahy. Áno, nový zloduch je šikovne vložený do deja a archetypy ako drogy v Miami poznáte z tucta iných filmov. Klasické vyšetrovanie, hľadanie stôp i svedkov, narážanie na podozrivé tipy i finále so zloduchom sú až tuctové, ale príliš to nevadí. Kým sme v žánri policajnej či buddy komédie, je zrejmé, že dejová kostra slúži ako pôdorys pre improvizáciu komikov, ktorí sa snažia z napísanej situácie či vzniknutého aktu pri natáčaniu filmu využiť všetko. A komici formátu Eddie Murphy pred 30 rokmi či súčasný kráľ stand-up Kevin Hart presne vedia, čo ich publikum chce.

Pre našinca zvyknutého pozerať skôr Hornú Dolnú, Kredenc či Partičku to môže byť pomaly kultúrny šok – na tomto sa má zabávať? Ale odchovanci Saturday Night Live a priaznivci verbálneho humoru, kde sa nielen vygúľané oči, ale aj jemné nuansy v prízvuku či kadencia reči podpisujú pod zábavné momenty, sú na správnej adrese. Kevin Hart je v súčasnosti jeden z najlepších komikov, huba sa mu nezastaví, má vypointované monológy i zmysel pre situáciu. Nie je to iba ďalší ukecaný černoch (hej, hej, bacha na tieto označenia v čase Hollywoodu čeliacom oscarovej diverzite nominovaných), ale top herec. A keďže mu zdatne nahráva so skalopevným výrazom drsný Ice Cube, tvoria silnú dvojicu.

Policajný švagor má navyše výhodu dvojky: už nemusíme omakávať terén, spoznať postavy, od prvej minúty si ich vieme zaradiť a čakáme, či sa prípadne niečo zmenilo alebo idú naplno do novej misie. Víťazí druhá možnosť: rovnaký tím, zhodné situácie, jasné očakávania. Niektorí môžu šomrať, že druhý diel si zobral konštrukciu prvého a po vzore Vo štvorici po opici vyzerá skôr ako remake, nie poctivá dvojka. Ale na vývoj postáv tu nie je čas – a navyše ani dôvod. Nikto nechce vidieť, že sa Ice Cube zrazu zmení na spokojného chlapíka a ani to, že Kevin Hart sa vzdá ukecaného neistého bojka.

Väčší rozpočet doručil viac akčných scén a možností ničiť autá, dopriať si naháňačky i prestrelky. Sú pasáže, ktoré zaberú lepšie ako v jednotke a iné sú zase jemne skopírované. Pribudli však sympatické vedľajšie postavy ako Ken Jeong či Olivia Munn, čím si celý casting drží vysokú úroveň a máte sa na koho tešiť aj popri základnej dvojici.

Dej a celá pointa vyšetrovania sa vyrovná cca hodinke CSI seriálu. Ale duo komikov Kevin Hart-Ice Cube doručí presne sériu vtipov i akcie, akú čakajú ich fanúšikovia. V kontexte série nejde o lepšiu, ani horšiu dvojku – je presne na rovnakej úrovni, ako by sme recenzovali aj v kine nevidenú jednotku. Presne o bodík nad priemerom, Kevin Hart a Ice Cube si ho zaslúžia.


Ride Along 2 (USA, 2016, 102 min.)
Réžia: Tim Story. Scenár: Phil Hay, Matt Manfredi. Hrajú: Ice Cube, Kevin Hart, Tika Sumpter..

2016-01-3131.1.2016 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Komédia
0 min
USA
2016
28.1. 2016
13.1. 2016
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
3 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Ide o animovaný film :) Na Oravskom zámku bol nakrúcaný hraný nemý kult - Upír Nosferatu / Nosferatu, eine Symphonie de... >
Mam jednu otasku kde na bol natacsny hotel transylcania ? Ze ci je pravda ze na oravskom hrade. >
Jessica | Avatar
Tento film úplne milujem stále ho pozerám uz sa teším kedy vydajú 2 >
Komunikoval vylucne prostrednictvom mobllu.... v roku 1978... nebol to skor facebook? >