Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Strážcovia Galaxie
Once Upon a Time in Hollywood
Yao
Long Shot
Chvilky

STRÁŽCOVIA GALAXIE

Okolo najnovšej marvelovky sa krútilo veľa neznámych. O čom bude? V akom vesmíre sa film odohráva? Bude vážny alebo humorný? Nová pätica hrdinov vyzerá podivne ...
Okolo najnovšej marvelovky sa krútilo veľa neznámych. O čom bude? V akom vesmíre sa film odohráva? Bude vážny alebo humorný? Nová pätica hrdinov vyzerá podivne ...

Okolo najnovšej marvelovky sa krútilo veľa neznámych. O čom bude? V akom vesmíre sa film odohráva? Bude vážny alebo humorný? Nová pätica hrdinov vyzerá podivne – dvaja z nich budú len renderovaní a traja farební či potetovaní? Ako to zapadá do sveta Avengers 2, ktorí prídu v máji 2015? Strážcovia galaxie kladú viac otázok ako iný komiks.

Úvodná scéna sa odohráva na Zemi a uvedie hlavného hrdinu Petra Quilla ešte ako chlapca. Keď pominie logo a efektné titulky (pekne sa prelievajú do ďalšej scény), spustí sa sled udalostí okolo Orbu, mocného artefaktu, ktorý skrýva kameň nekonečna s neuveriteľnými účinkami. Zatiaľ čo Quill ho chce speňažiť ako správny lovec, v inej časti galaxie pomýšľa mocný Ronan o zničení celej jednej planéty. Ronan posiela získať Orb dcéru Nebulu a o Quilla má záujem kvôli odmene duo Rocket (mýval) a Groot (strom). Skončia vo väzení, spoznajú piateho hrdinu Draxa a začína naháňačka po galaxii za Orbom i stopkou Ronana.Sám som zvedavý, koľko minút bude hociktorému divákovi trvať, kým vyhŕkne: toto sa viac podobá na Star Wars ako Marvel! Disney možno nenápadne ukazuje, že popri Star Wars má ďalšiu potenciálnu megasci-fi sériu na rozvoj. Má veľa hrdinov, planét, lieta z jedného konca na druhý a dej sa dá narýchlo zošiť. Osobne som nadobudol pocit po 10 minútach.

Čo je dobrý štart – veľké drahé sci-fi sa dnes často netočia. Strážcovia galaxie sú drzí, snažia sa dokonca oživiť žáner premenlivými emóciami. Intro i ďalšie scény nečakane núkajú divákovi možnosť vyroniť slzu za hrdinu a potom sekajú zábavné akčné scény či hrdinské hlášky. Strážcovia prihadzujú ďalší cenný prvok: veľkú mieru irónie. Pri prieskume planéty, handrkovaní sa s kamošom alebo aj vo finále, kedy sa mela zastaví a príde gag ako z dobrej koméde. Je to potvrdenie, že film má humor už vo svojej DNA, to má byť diferenciátor i recept na úspech celej série. Nehovoríme len o malých odbočkách, vedľajších postavách, ale zásadných minútach v celom deji.

Recept na iróniu či odľahčenie je priam prostý a zakomponoval ľahkú pomôcku: chytľavý soundtrack. Je tu burácajúca hudba Tylera Batesa, ale gro tvorí viac ako tucet piesní výborne mixovaných do akcie, kedy sa stíhate pousmiať a užívať si akciu.

Naháňačka za Orbom postupne predstaví päť výborne napísaných postáv. Peter Quill nie je iba ďalší hrdina, čo má urobiť vo vesmíre terno – je to líder a má pred sebou celú sériu na odhalenie tajomstiev. Chris Pratt ho hrá s prehľadom i nadsádzkou. Gamora (Zoe Saldana) spočiatku tlačí na pílu, hodinku trvá (azda do najkrajšieho výhľadu), kým si zvyknete. Ako akčná hrdinka zapadne. Drax, pomaľovaný obor, sa objaví neskôr, no sympatie berie okamžite, hoci nepozná metafory. Bradley Cooper vdýchol život skvelému Rocketovi: najvýraznejšia postava, akčný medvedík nepôsobí smiešne. Groota síce nahovoril Vin Diesel, no jeho charakter sa prejaví v správnom čase i v akcii. Silní herci sú v ďalších úlohách: najmä Ronan (Lee Pace) je pamätný vďaka prenikavému hlasu (vopred vám poradím, je to Thranduil z Hobita), a Benicio Del Toro ako Zberateľ, čo sa raz v marvelovskom univerze mihol.

A napokon akcia. Veľkolepá, treskúca, plná dobrých nápadov i zbraní. Nepoľavuje v úvode, v stred, ani na konci a občas naberá obrovské grády. 3D jej celkom pomáha a v spojení s bandou hrdinov i zloduchov si užijete veľké chvíle. Má dobré tempo, ako aj celý film – ideálnych 121 minút.

Pár hodín po videní filmu nie je ľahké poskladať scény či dej, ale aktuálny zážitok v kine bol veľmi silný. Najmä prišiel do sveta Marvelu konečne svieži vánok po pár filmoch, čo išli skôr na istotu. Toto je drzý, dravý, veľkolepý akčný film – a navyše takmer neustále zábavný.


Guardians of the Galaxy (USA, 2014, 121 min.)
Réžia: James Gunn. Scenár: James Gunn, Nicole Perlman. Hrajú: Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper

2014-08-022.8.2014 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
122 min
USA
2014
31.7. 2014
31.7. 2014
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
National Geographic vysiela oscarovy dokument Free Solo cely tento tyzden do 24.3. v roznych casoch treba len pozriet pr... >
Ano, tohto sme chceli viac :) >
..proste to nevedia dokonca ani po 40r, ridlej ešte alien dal pekne, ale to bol v najlepšom veku,to co natačal teraz v p... >
Asi ste sa sekli s tým komornikom, je to úplne iný film >