Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Vládkyňa zla
Skjelvet
The Mule
What They Had
The Aftermath

VLÁDKYŇA ZLA

Pre 666. recenziu na Kineme som si želal niečo diabolské, zlovestné či napínavé. Tento rok je na horory slabý, treba ďakovať Disneymu za snahu zobrať výraznú zlú postavu z klasického ...
Pre 666. recenziu na Kineme som si želal niečo diabolské, zlovestné či napínavé. Tento rok je na horory slabý, treba ďakovať Disneymu za snahu zobrať výraznú zlú postavu z klasického ...

Pre 666. recenziu na Kineme som si želal niečo diabolské, zlovestné či napínavé. Tento rok je na horory slabý, treba ďakovať Disneymu za snahu zobrať výraznú zlú postavu z klasického animáku (1959!) a venovať jej samostatný film plný moderných efektov i fantastickej výpravy. Stačilo obsadiť Angelinu Jolie do charakteristickej úlohy a bolo zamiešané na hit. Nie je to prvý raz, čo tak štúdio s Mišiakom činí, skúsilo to vlani pri mocnom Ozovi či pri Burtonovej Alici.

Vládkyňa zla nie je film o Šípkovej Ruženke, hoci táto postava sa (ako Aurora) v dianí objaví. Venuje sa najmä postave Zloriane, ktorá v snahe vládnuť pristupuje k veľkým činom a mení aj svoje srdce z milého na kameň. Zloriana túži rovnako po pomste i tróne, uvaľuje kliatbu na novoredené dievča menom Aurora a v budúcnosti sa schyľuje k boju medzi lesným a ľudským kráľovstvom – a obe ženy zohrajú veľké roly. Zatiaľ čo obe ríše by sa mohli zjednotiť vďaka mladej slečne, Zloriane vyhovuje ich konflikt a jej činy preto nemenia len kráľovstvá, ale postupom času aj ju samotnú.Maleficent má v lokálnych podmienkach ťažšiu úlohu ako v USA. Šípková Ruženka v Disneyho podaní nemá taký kult ako iné rozprávky a tým pádom deti Maleficent nemusia poznať – a možno ani ich rodičia. Osobne som v trošku inej rovine: Disneyho klasika mi je známa i samotná postava, keďže bola využitá vo viacerých Disneyho videohrách na čele s japonskými RPG Kingdom Hearts. To všetko v optike bežného diváka mierne zapadá a na plagáte vidí iba mocnú Angelinu, 16-ročnú blondínu a pár efektov.

Snaha prerozprávať známy príbeh z iného uhla sa však oceniť dá a ešte viac aj pozadie zápornej postavy. Je fajn vidieť prerod Zloriany, ale zároveň treba priznať, že výraznej línii bola podmienená zvyšná časť scenára a niekedy je cítiť, ktoré scény sú hlavné a ktoré do počtu. Všetky so Zlorianou sú dobré, pútavé a netreba sa báť vopred povedať, že účel svätí prostriedkom a Angelina Jolie podala silný výkon. Dabing jej uberá z pôvodného hlasu, ale to je nutné zlo, ktoré treba akceptovať. I v dabovanej verzii cítiť, ako sa pohybuje Angelina po plátne a jej prerod je uveriteľný: aj dávna podoba a ešte viac zlovestná forma.

A budete azda prekvapení, ako veľmi scenáristi akcentujú aj silu žien v celom príbehu a muži sú občas do počtu. Silnej Zloriane kvalitne sekunduje Elle Fanning v jednej z najlepších úloh. Jej Aurora nie je úplne naivná princezná, nesie so sebou kliatbu i potenciál a ani v jej prípade sa tvorcovia nebáli silných bodov.

Lenže celkový pocit ostáva podobne ako pri Ozovi Alici z určitej časti nenaplnený. Sú tu povinné scény a tie často zdržujú. Pri striedmej stopáži 97 minút sa tešíte na rýchle tempo, keď Angelina či Elle zmiznú z plátna, ostáva skôr vata, resp. slabo naplnené epizódy. Existencia dvoch kráľovstiev je fajn, no chceli by ste o nich vedieť viac. To by bol film oveľa hutnejší a to režisér nechce. (Zabudnite na pôvodné trailery a stopáž 135 minút.) Nutné body príbehu dali menší priestor na manévrovanie a fantáziu. Vo výslednom filme sa toho deje dosť, ale niektoré pasáže vás nechytia za srdce, iné sú málo rozvinuté a akčné scény by ste si želali majestátnejšie. V rodinnom filme od Disneyho to je ťažké.

Ostáva prvotriedný vizuál, kde autori nešetria preletmi kamery, zaujímavými lokáciami a najmä skutočne čarovným lesom, kde by ste si priali ostať celý čas. Vládkyňa zla je presne ten film, kde forma prebíja obsah, a činí tak neskutočným spôsobom: triky, hudba a Angelina Jolie dominujú, zvyšok sa snaží nevyčnievať a treba cezeň preliezť. Moja znalosť Maleficent a túžba o nej vedieť viac dali extra bod navyše, ostatní budú skôr na úrovni jemného nadpriemeru.


Maleficent (USA/UK, 2014, 97 min.)
Réžia: Robert Stromberg. Scenár: Linda Woolverton. Hrajú: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley

2014-05-3030.5.2014 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
97 min
USA
2014
29.5. 2014
8.5. 2014
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Súhlasím s recenziou v tom, že pre mnohých bude film ťažko stráviteľný, nudný a neprijmú ho. Presne ako píše recenzent, ... >
Krásny film. Ako zo skutočného života. Zaslúži si Oscarov. >
jaj | Toman
Ked dorazil iný film , tento- naročnejší také rada nemám, načo v distribučnom liste uvádza sa rozpravka ktorá je iného ž... >