Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Non-Stop
Mirai
The Souvenir
Les filles du soleil
Hellboy

NON-STOP

Liam Neeson je späť v roli, ktorá mu posledných desať rokov funguje najlepšie: naštvaný chlapík, čo zjednáva spravodlivosť na vlastnú päsť vo vypätej situácii..
Liam Neeson je späť v roli, ktorá mu posledných desať rokov funguje najlepšie: naštvaný chlapík, čo zjednáva spravodlivosť na vlastnú päsť vo vypätej situácii..

Liam Neeson je späť v roli, ktorá mu posledných desať rokov funguje najlepšie: naštvaný chlapík, čo zjednáva spravodlivosť na vlastnú päsť vo vypätej situácii.

Non-Stop hrá Neeson letového maršála. V praxi sa tvári ako civilista, no má pri sebe zbraň a jeho úlohou je dávať pozor na bezpečnosť letu. Teraz sa nalodil na transatlantický let z New Yorku do Londýna a na kryptovaný telefón mu začnú chodiť správy, že na jeden účet treba poslať 150 miliónov dolárov. Inak začnú zomierať pasažieri – každých 20 minút jeden. A Neeson chce počas letu zapeklitú hrozbu určite vyriešiť.Nie je to prvý, ani posledný film, ktorý v tesnom prostredí lietadla šermuje s bezpečnosťou cestujúcich a silnými vyhrážkami. Každých osem rokov príde jeden – bol tu Air Force One, kde si účty vybavil rovno prezident USA. Bol tu Letový plán s Jodie Foster, kde išlo tiež o veľa a teraz prichádza borec Neeson. Jeho rola je výborne napísaná (nie plochý charakter, ale aj troška rodinnej traumy), no práve jeho štýl riešiť problémy rýchlo a efektne vás určite presvedčia.

Toto je zábavný triler, ktorý možno rozdeliť na tretiny: navodenie zápletky, jej krútenie a vyriešenie. Intro je jasné a pôsobivé, ale je to druhá tretina, ktorá funguje výborne. Akoby tu dodal scenár dvorný vyhľadávač klasických námetov prepletený moderným spracovaním. Hľadanie zločinca, vyjednávanie a najmä motivácia sú jasné ťahúne – a riešenia sú rovnako pohľadné. Filmu prospieva aj šikovná kamera, solídny strih a samozrejme klaustrofobická atmosféra vo väčšine stopáže.

Non-Stop je viac inteligentným trilerom ako akčným filmom, veľa treskúcich scén však nečakajte, skôr sa musíte naladiť na uvažovanie v tesnom časovom limite a riešiť s Neesonom možné scenáre. Jeho výkon pretaví zdanlivo bežný triler s ľahkou zápletkou na pamätný kúsok. I keď scenár začne vrstviť po prvej hodine čoraz viac slepých uličiek, divných motivácií a ťažšie uveriteľných bodov. A je na vás, ako budete akceptovať jeho mierne prepísknutý záver. Podobne ako pri Letovom pláne je totiž vyústenie vyšpičkované, ale riešenie... nejednoznačne akceptované.

Silné výkony (nielen Neeson, ale aj Julianne Moore a ďalší herci), solídny scenár a starostlivo vedená réžia posúvajú Non-Stop do rovnakej ligy ako spoločný projekt spred troch rokov Unesený. Liam Neeson a režisér Jaume Collet-Serra dokážu potiahnuť napätie, podozrivé typy a ponúknuť hádanie zápletky od začiatku až do konca. Vystačia si s niekoľkými trikmi, pár akčnými scénami – ale zvyšok je v ich poctivom prístupe k divákovi, ktorý sa chce zabaviť i nechať chvíľu napínať. Funguje to.


Non-Stop (USA/Francúzsko, 2014, 106 min.)
Réžia: Jaume Collet-Serra. Scenár: John W. Richardson, Christopher Roach, Ryan Engle. Hrajú: Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy

2014-03-022.3.2014 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Triler
106 min
USA Francúzsko
2014
27.2. 2014
27.1. 2014
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
5 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Film urceny predovsetkym do kina na 3D,doma si ho rozhodne tak neuzijete.Vizualne tak trochu Mylnik,pribehovo lahko nadp... >
JOZEF Topolcany | Trhlina
Vacsiu somarinu,ani natocit nemohli,sprvoti sa to snazi drzat knihy,ale potom same rozmazane obrazky,ohlusujuca hudba a ... >
oproti tuctovým marvel filmom (to iste dookola) je Alita Parádny film, nenechajte si ho ujsť! >
Efekty paradne, ako celok uplny priemer. >