Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Wolverine
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

WOLVERINE

Nový film z X-Men univerza povoláva do akcie Wolverina a chce znova slúžiť ako sonda do jeho vnútra. Hugh Jackman má priestor, pár výborných akčných scén a v ikonickej roli pri ...
Nový film z X-Men univerza povoláva do akcie Wolverina a chce znova slúžiť ako sonda do jeho vnútra. Hugh Jackman má priestor, pár výborných akčných scén a v ikonickej roli pri ...

Nový film z X-Men univerza povoláva do akcie Wolverina a chce znova slúžiť ako sonda do jeho vnútra. Hugh Jackman má priestor, pár výborných akčných scén a v ikonickej roli pri solídnom scenári nesklame.

Logan trúchli niekde v horách pri Yukone, sníva sa mu o Jean Grey a hľadá vnútorný pokoj. Navštívi ho Yukio, drobná Japonka s červenými vlasmi, ktorá ho pozýva k svojmu zamestnávateľovi do Tokia. Chlapíka menom Yashida zachránil Logan počas druhej svetovej vojny, keď dopadla atómová bomba na Nagasaki. Teraz sa mu chce odvďačiť na sklonku života a ponúknuť mu dar: zbaviť ho nesmrteľnosti, aby mohol dožiť ako smrteľník. Lenže v tú istú noc sa situácia zmení a Logan musí zrazu chrániť Yashidovu vnučku Mariko pred náletmi Yakuzy a odhaliť jednotlivé roly členov Yashidovho klanu – za tri generácie sa veľa zmenilo.

Wolverine má spočiatku náročnú úlohu pre bežných filmových divákov i fanúšikov komiksu, ktorí sa snažia zistiť, kam zapadá medzi filmami i v celom univerze. Hoci vznikal ako pokračovanie prequelu z roka 2009, od tohto filmu má ďaleko. Časovo sa odohráva po hlavnej trilógií, niekoľko rokov po Poslednom vzdore. Práve zasadenie do správneho kontextu vám pomôže najmä v prvých 25 minútach, kým sa rozbehne akcia. Dumavý Logan v kanadských horách totiž naznačí prepojenie s prvým filmom z roka 2000 i s Origins 2009 a máte pocit, že tento chlapík funguje iba v dvoch módoch: civilizácii a mimo nej.Preto je výlet do Japonska očakávaný a pokračuje v zaujímavom osude postavy. Znalci vedia, že tento príbeh je jedným z najlepších komiksov Wolverina; ako je stratený v samotnom svete i rôznych konfliktoch a navyše prirodzene narazí na kultúrne rozdiely, nových nepriateľov a čo je podstatnejšie, pocíti známky zraniteľnosti. Nový element pre mutanta spolu s odhaľovaním japonskej zápletky (citeľne zamotanej vďaka nie ľahko zapamätateľným menám) svedčí o tom, že scenáristi sa rozhodli navodiť inú atmosféru. Clivejšiu nielen v kanadských horách, ale aj bohatej japonskej kultúre, kde sa spojenci hľadajú ťažko a nepriateľov je veľa. Gaijin Wolverine nájde pomocou iba u dvoch slečien – Yukio, čo ho sem dotiahla a Mariko, ktorú sa hneď rozhodne chrániť, pretože jej samota mu prirodzene imponuje. Potom rýchlo pochopíte, že dĺžka 126 minút i úvodný prológ pôsobia síce trošku rozvláčne, ale konečne majú šancu ísť Loganovi pod kožu hlbšie ako akčná prehliadka nevlastného brata či akcia s Deadpoolom pred štyrmi rokmi. Sonda do života Logana konečne začína fungovať a má dostatočný priestor. A žáner od typickej komiksovej akcie na dlhé chvíle uhne k malému vyšetrovaciemu trileru, kde odhaľujete motívy generácií Japoncov. Hoci Japonsko mohlo byť využité ešte lepšie, atmosféra mu rozhodne nechýba – a aj viaceré narážky na kultúru.

No Wolverine nie je jediným mutantom v akcii, čo pomáha filmu v X-Men sérii. Rozvinutá je postava Viper, ktorá je odolná jedom, ale zaslúžila by si ešte viac scén. Pri Yukio je načrtnutá zaujímavá vlastnosť, no divák dlho čaká, kam sa posunie. Opakujúce sa sekvencie s Jean Grey vyvolávajú otázky, ale pokiaľ majú slúžiť ako rozpoltenosť Loganovej mysle, nie sú márnym nápadom. Ale ku konci ich už bolo veľa.

Po vzore Singerovej dvojice filmov ani James Mangold nepchá do filmu príliš veľa akcie, skôr sa sústredí na ostatné scény. Súbojov je však niekoľko a všetky stoja za zmienku: prológ z druhej svetovej je síce krátky, no prestrelka pri chráme Zojo-ji neďaleko Tokyo Tower i súboje jeden na jedného sú dobré. Dominuje však scéna na streche shinkansenu, kde sa konečne osvedčia Wolverinove kovové pazúry. Je to skvelá akcia, ktorá sa takmer vyrovná súboju z metra Spider-Mana 2; podstatne vyššia rýchlosť ju robí neraz atraktívnejšou.

Hugh Jackman odvádza solídny výkon v osvedčenej roli, hĺbavé momenty zvláda, do akčných scén sa riadne vypracoval. Poteší však celý japonský ansámbl – Mariko a Yukio hrajú prakticky neznáme herečky, mužskí protagonisti sú vhodne obsadení. Akurát Svetlana Khodchenkova je nevyužitá blondínka a rozhodne nemá taký potenciál ako January Jones v X-Men: Prvá trieda.

Dobrá správa pre fanúšikov komiksu i X-Men série je, že Wolverine je lepší film ako X-Men: Origins. Má lepší spád, väčší priestor, japonská epizóda s iným nádychom mu sedí. Ako súčasť medzi trilógiou a Days of Future Past poteší. Má síce menej mutantov a viac japonských motívov, no je to dobrý filmový komiks.

PS – Fanúšikovia Japonska budú relatívne uspokojení a určite nezmeškajte scénu počas záverečných titulkov.


The Wolverine (USA, 2013, 107 min.)
Réžia: James Mangold. Hrajú: Hugh Jackman, Famke Janssen, Will Yun Lee, Hiroyuki Sanada, Tao Okamoto, Rila Fukushima

2013-07-2525.7.2013 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
110 min
USA
2013
25.7. 2013
26.7. 2013
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >